Політичні новини України та світу

Йоганн Вадефуль - особа, яка може стати новим керівником Міністерства закордонних справ Німеччини. Хто ж він насправді?

Новим главою МЗС Німеччини в уряді канцлера Фрідріха Мерца стане депутат Бундестагу Йоганн Вадефуль. Чому саме він, і що зміниться у зовнішній політиці ФРН?

Сюрпризу не буде. Як і очікувалося, новим міністром закордонних справ Німеччини стане депутат Бундестагу від консервативної партії Християнсько-демократичний союз (ХДС) Йоганн Вадефуль. Про це заявив у Берліні майбутній канцлер Фрідріх Мерц у понеділок, 28 квітня, під час представлення свого списку кандидатів на міністерські посади в уряді коаліції ХДС/ХСС та соціал-демократів. Затвердження нової урядової коаліції в Бундестазі заплановано на 6 травня.

Вадефуль не був єдиним можливим кандидатом на цю посаду. Серед основних претендентів, згідно з інформацією ЗМІ, згадувався депутат Європарламенту та колишній прем'єр Нижньої Саксонії Девід Макалістер. За деякими джерелами, Мерц дійсно бажав бачити його на цій посаді, однак політик відмовився. Яскраве прагнення очолити Міністерство закордонних справ також виявляв колишній прем'єр Північного Рейну-Вестфалії та екс-лідер ХДС Армін Лашет, але, як стверджують, його кандидатуру не всі в партії підтримали.

62-річний Вадефуль походить із Шлезвіг-Гольштейну, розташованого на півночі Німеччини, і має 17-річний досвід роботи депутатом Бундестагу, де обіймав посаду заступника голови фракції ХДС/ХСС. Він з'явився на світ у портовому містечку Хузум, що знаходиться на березі Північного моря, неподалік від данського кордону. За освітою є юристом, спеціалізуючись на медичному та соціальному праві, а також є батьком трьох дітей.

Вадефуль був лідером парламентської фракції в земельному парламенті Шлезвіга-Гольштейна. Після того як його обрали до Бундестагу, він почав все більше зосереджуватися на питаннях зовнішньої політики та безпеки. Оборонні теми йому добре знайомі, адже він є підполковником запасу.

У розділі біографії на його сторінці вказано, що він є "ліквідатором" організації "Петербурзький діалог". Вадефуль займав посаду в правлінні німецько-російського форуму, котрий був заснований у 2001 році і розпущений у Німеччині у 2023 році, що сталося вже після початку російської агресії проти України.

Деякі аналітики зазначають, що до початку російської агресії Вадефуль, як і багато інших німецьких політиків, висловлював підтримку проекту газопроводу Північний потік-2. Це сталося під час першого терміну президентства Дональда Трампа в США, коли були введені санкції проти цього проєкту. Після вторгнення Росії в Україну Вадефуль почав активно критикувати Кремль і висловлювати підтримку Києву. У 2023 році в інтерв'ю берлінській газеті Tagesspiegel він висловився за надання Україні можливості використовувати німецьку зброю для атак на територію Росії.

Міністр закордонних справ часто стає в Німеччині найпопулярнішим політиком. У Вадефуля - низький старт, його мало знають у країні, він не був частим гостем ток-шоу.

Зовнішня політика Німеччини традиційно змінюється мало. Очікується, що так буде і цього разу, але є нюанси. Перший і головний - уперше за майже 60 років пост глави МЗС знову у ХДС, партії канцлера. Раніше він традиційно діставався молодшому партнеру по коаліції. Оскільки зовнішня політика - прерогатива канцлера, це нерідко призводило до тертя. Наприклад, глава МЗС Анналена Бербок (Annalena Baerbock), яка залишає посаду, періодично публічно сперечалася з канцлером Олафом Шольцем (Olaf Scholz) з питання поставок окремих видів зброї Україні, намагаючись переконати його зняти обмеження.

"Різниця з Бербок не може бути більшою", - зазначає в своїй статті Die Welt, коментуючи призначення Вадефуля. Його характеризують як "командного гравця, а не соліста", який продовжить курс Мерца, для якого зовнішня політика стане одним із ключових напрямків. Першочерговим завданням стане зміцнення позицій Німеччини в рамках Європейського Союзу. Багато експертів відзначили, що новий міністр закордонних справ супроводжував тодішнього лідера опозиції під час поїздки до Києва наприкінці 2024 року.

Ще одна особливість Бербок полягає в тому, що від Вадефуля очікують менш емоційної риторики. Він систематично виступає проти російської агресії в Україні, але не відзначився різкими заявами, як деякі його однопартійці. Аналітики вважають, що це могло стати однією з причин його призначення.

"Ми рішуче підтримуємо Україну," - зазначив Вадефуль в інтерв'ю DW, відповідаючи на питання щодо можливого постачання німецьких крилатих ракет TAURUS Україні, про що Мерц згадував не раз, але останнім часом став більш обережним, наголошуючи на необхідності "узгодження з партнерами". Вадефуль дипломатично ухилився від конкретної відповіді, зазначивши, що новий уряд у Берліні обговорюватиме питання військової допомоги з українською стороною.

Читайте також