Політичні новини України та світу

Війна чи переговори?: які плани має Путін і коли може відбутися масштабний удар.

Аналітики визначили ризики та можливості на найближчу перспективу.

На фоні того, що останнім часом стало більше заяв про ймовірне припинення вогню та війни, але кількість атак "Шахедів" напередодні тисячної доби від початку повномасштабного вторгнення збільшується, політолог Володимир Фесенко в коментарі для ТСН.ua висловив свою думку про те, як можуть розгортатись події найближчим часом.

"Є дві основні відповіді. Все вказує на те, що нас наближає до старту мирних перемовин, але підкреслюю — абсолютно ніхто не може передбачити, коли і яким чином вони відбудуться," — зазначає фахівець.

Вона продовжує: "Те, що нині відбувається в західних, зокрема американських медіа, я б охарактеризувала як навколопереговорну метушню. Це хаотичний процес, який свідчить про те, що у Трампа, котрий прагне ініціювати переговори для завершення конфлікту в Україні, на даний момент немає чіткого і структурованого плану для завершення війни та стратегії ведення переговорів. Просто не існує такого".

Фесенко вважає, що постійна зміна інформації вказує на відсутність чіткого та, тим більше, офіційного плану на даний момент.

"Зверніть увагу щодо стратегії про те, коли та як починати переговори. Які є суперечки. Сьогодні з'являється інформація від речника штабу Трампа про те, що останній хоче посадити за стіл переговорів Україну та Росію в день своєї інавгурації. Але нагадаю, що декілька днів тому, після перемоги на виборах в США лунала зовсім інша інформація. Не про завершення війни за 24 години, що лунало під час виборів. Зараз ніхто не буде згадувати про 24 години. Це красива гучна риторика і не більше. Лунала інформація про те, що Трамп хоче розпочати переговори про завершення війни вже найближчим часом і завершити їх вже до своєї інавгурації", -- каже Володимир Фесенко.

На думку фахівця, ці дані абсолютно суперечать один одному.

Це також вказує на відсутність чіткого розуміння щодо термінів, умов і формату, в яких можуть розпочатися ці переговори. Навіть ситуація з публікацією та подальшим спростуванням інформації про телефонну розмову між Трампом і Путіним свідчить про певні статусні ігри між ними. Навіть їм самим важко налагодити пряму офіційну комунікацію. Це підкреслює наявність серйозних розбіжностей у їхніх інтересах, що, до речі, може бути вигідним для нас, -- зазначає Фесенко.

Він також зазначає, що вважає нещодавню заяву прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска досить дивною.

Щодо висловлювання Туска про терміни припинення вогню, варто зазначити, що це виглядає досить незвично, особливо для політика з його досвідом. Дозвольте пояснити, чому це виглядає так дивно та нереалістично. Дату припинення вогню не має права визначати Трамп; це питання, яке має бути вирішене шляхом переговорів. Такі рішення не можуть прийматися в односторонньому порядку, особливо стосовно країни, яка не є учасником конфлікту. Непояснимо, чому Туск робить заяви, які, м'яко кажучи, не відповідають логіці переговорного процесу. Хоча наразі все йде до переговорів, до фактичного завершення війни ще далеко, — зазначає Фесенко.

Він також зазначає, що удари "Шахедів" і навчання російських літаків слугують як військовим, так і психологічним тиском на Україну.

На думку Фесенка, те, що протягом більше ніж двох місяців Україна не зазнавала масованих ракетних атак, може вказувати на можливі угоди стосовно ракетних ударів.

Експерт припускає, що західні союзники України можуть не надавати дозвіл на використання дальнобійних іноземних ракет для ударів по глибоких територіях Росії в обмін на зобов’язання Москви утримуватись від атак на українську енергетичну інфраструктуру.

Військово-політичний аналітик з групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко висловив свою думку в коментарі для ТСН.ua, вважаючи, що загарбники, на його погляд, підготовлюються до масштабного ракетного удару.

Готуються. Протягом майже трьох років ми спостерігали, як російська авіація здійснює вильоти, не завдаючи ударів, а лише виконуючи маневри і повертаючись на свої бази. Ситуація з вильотом ракетних носіїв 11 листопада вранці може свідчити про підготовку або тренування перед основними атаками. Це не що інше, як звичайні тактичні маневри, які вони регулярно проводять. Я вважаю, що для ударів вони виберуть період із серйозними морозами, які можуть тривати тиждень або два. Саме в такі моменти, коли наша енергосистема буде під великим навантаженням, вони можуть завдати удару, — зазначає експерт.

Згідно з оцінками Коваленка, атака може мати комбінований характер, однак через труднощі з постачанням самих ракет, армія Путіна здатна здійснити запуск лише 50-70 одиниць одночасно.

Коваленко також зазначає, що до завершення січня, поки не відбудеться інавгурація Дональда Трампа, не слід очікувати значних позитивних змін у бойових діях в Україні. "Ситуація лише загостриться", -- підсумовує експерт.

Читайте також