Політичні новини України та світу

"Влада використовувала досягнення в сфері благоустрою, які були створені раніше: дипломат розкрив причини масових протестів у Словаччині та Сербії. Дивіться відео."

У Словаччині та Сербії населення висловлює своє невдоволення діючим керівництвом, яке очолюють Роберт Фіцо та Олександр Вучич. Внаслідок цього почалися мітинги та акції протесту. Люди все більше усвідомлюють, що держави зменшують фінансування соціальних потреб і зосереджують владу у своїх руках.

У програмі OBOZ.Talk Андрій Веселовський, дипломат і колишній надзвичайний та повноважний посол України, а також постійний представник України при Європейському Союзі в період з 2008 по 2010 рік, зазначив, що Словаччина та Сербія виявилися найбільшими "паразитами" серед держав Європейського Союзу. За його словами, ці країни використовували ті переваги та покращення, які були досягнуті на початку 2000-х років.

"Соціальна структура, що формувалася протягом останніх 25-30 років, зазнала серйозних змін. У цей період поступово поліпшувався рівень життя громадян, відновлювалася інфраструктура, інфляція залишалася на низькому рівні, а безробіття практично не відчувалося. Проте, зрештою, люди почали усвідомлювати, що щось йде не так. Що ж саме сталося? Європейські уряди, зокрема Словаччина та Сербія, у великій мірі почали експлуатувати ті соціальні досягнення, які були створені раніше. Вони зменшили фінансування соціальних програм і почали зосереджувати владу в своїх руках."

В Словаччині причиною протестів стало підвищення тарифів на електроенергію та газ. Це стало наслідком свідомої неправильної політики уряду Фіцо, яка носила характер шантажу.

Україна не раз акцентувала на тому, що в грудні 2024 року транзит російського газу до Словаччини через її територію буде припинено. Причина цього рішення очевидна: ця угода приносить Росії значні фінансові вигоди, а ми не можемо у час війни підтримувати російську військову машину нашими коштами та життями.

Фіцо намагається перекласти відповідальність на Україну, однак це явно несправедливо. Наприклад, Австрія також отримує газ через той самий трубопровід, але австрійський уряд, усвідомлюючи ризики, почав півтора роки тому активно шукати альтернативні джерела постачання. В Європі такі джерела існують, і Словаччина могла б піти цим шляхом, але не робить цього. В результаті в Австрії ціни залишилися стабільними, тоді як у Словаччині вони значно зросли. Ось у чому корінь проблеми в Словаччині, - підкреслив Веселовський.

Проте підвищення цін на газ стало каталізатором для протестних настроїв, а справжньою причиною є усвідомлення населення того, що корумпований та політично ненадійний уряд існує за рахунок своїх громадян.

Основою протесту є незадоволення політикою Роберта Фіцо, який дистанціюється від співпраці та підтримки Україні, підкреслюючи свою відданість Москві. Він навмисно не реалізував перетворення своїх прибутків від газу, що призвело до складної економічної ситуації в країні.

Згідно з повідомленням OBOZ.UA, прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо 25 січня оголосив, що не має наміру подавати у відставку через численні протести. Він підкреслив, що зміна уряду можлива лише в разі проведення виборів.

Читайте також