Конфлікт щодо упаковки: McDonald's проти Тюбінгена

Влада Тюбінгена запровадила податок на одноразову упаковку для їжі на винос, проти чого виступив гігант фастфуду McDonald's - і програв судовий процес. Який ефект від податку, і як до нього поставилося населення?
Будь то упаковка для бургерів, пластикові столові прибори або стаканчики для напоїв, всі види одноразового посуду та упаковки для їжі на винос у Тюбінгені підвищили свої ціни ще з 2022 року. Для компаній це означає додаткові витрати від 25 до 50 центів за кожен проданий товар, а максимальна націнка може досягати 1,50 євро за замовлення. В основному, ці витрати підприємства перекладають на своїх споживачів.
Мета влади Тюбінгена, невеликого містечка на південному заході Німеччини, - скоротити обсяги відходів і просувати альтернативні варіанти багаторазового використання матеріалів. У жодному іншому німецькому місті такого обов'язкового правила поки що не існує.
Менеджер одного з ресторанів McDonald's подала позов до суду з метою скасування рішення місцевої влади. Згідно з новими правилами, без використання багаторазової упаковки вартість бургера на винос зросла на 50 центів. Американська компанія стверджувала, що місцевий податок на упаковку є неприйнятним. Справа McDonald's пройшла декілька судових інстанцій і дійшла до Федерального конституційного суду, який у кінці січня ухвалив рішення на користь влади Тюбінгена, підтвердивши право німецьких міст на введення таких податків.
Обер-бургомістр Тюбінгена Борис Пальмер (Boris Palmer) вважає це судове рішення успіхом для місцевого самоврядування, прихильників захисту довкілля та чистоти в місті. "Було насправді дуже важливо, щоб Конституційний суд ФРН поставив McDonald's на місце", - ділиться міський голова.
Введення місцевого податку, яке в підсумку отримало схвалення суду, є сміливим кроком з боку влади Тюбінгена, зокрема Бориса Пальмера, відомого своїми незвичайними ініціативами. "McDonald's просто роздратований тим, що більше не може реалізовувати все в одноразовій упаковці, а цю ситуацію доводиться компенсувати місцевим жителям. При цьому питання ресурсів не є ключовим", - зазначив Пальмер.
За його словами, введений у Тюбінгені податок на одноразову упаковку щороку приносить місту приблизно мільйон євро. Компанії, яких це стосується, таким чином покривають витрати на вивезення сміття з громадських контейнерів, що становить близько 700 тисяч євро. У коментарі для DW представники компанії McDonald's розкритикували рішення Конституційного суду Німеччини, назвавши його додатковим фінансовим навантаженням "як для індустрії громадського харчування, яка вже стикається з труднощами, так і для споживачів".
Також у McDonald's висловлюють думку, що новий податок може спровокувати зайву бюрократію. "Введення окремих рішень та індивідуальних муніципальних податків на упаковку, як це практикується в Тюбінгені, є недоцільним, особливо для компаній, що діють на всій території країни", - зазначено в заяві McDonald's.
Обер-бургомістр Пальмер зазначає, що американський фастфуд-гігант прагнув уникнути імітації тюбінгенської моделі в інших німецьких містах. За даними екологічної організації NABU, в Німеччині щорічно накопичується 300 тисяч тонн відходів, викликаних використанням одноразового посуду.
Ефект від запровадження податку на одноразовий посуд неоднозначний. З одного боку, значно збільшилася пропозиція багаторазових стаканчиків і контейнерів для їжі. З іншого - не зовсім зрозуміло, наскільки менше тепер викидається одноразової упаковки. Щороку в Тюбінгені до громадських контейнерів для сміття потрапляє близько 440 тонн відходів. Згідно з дослідженням університету Тюбінгена, з моменту запровадження міською владою нового податку цей показник істотно не зменшився.
"Щодо обсягу відходів у сміттєвих контейнерах, то введення податку не мало жодного впливу", - зазначає Штефан Модерау, співробітник факультету економіки Тюбінгенського університету, який досліджував результати впровадження цього податку у своїй кандидатській дисертації.
Проте це не свідчить про неефективність даного заходу. На сьогоднішній день в основному аналізували та вимірювали лише обсяги відходів. Проте легкі паперові стаканчики або підноси для бургерів складають незначну частину від загальної маси сміття. Натомість, скляні та металеві відходи мають значно більшу вагу і становлять майже третину від усього обсягу викинутого сміття.
"Для досягнення значнішого впливу податку на упаковку, важливо розширити його застосування на кілька міст та на більшу кількість типів відходів", - зазначає Модерау. Наразі 99% упаковки, що йде на сміття, все ще не підлягає оподаткуванню.
Бургомістр Пальмер сподівався на інші результати. "Обгортка від кебаба насправді не має суттєвого впливу, коли ви її зважуєте," – зазначає Пальмер. Однак він не наводить чітких цифр щодо обсягу одноразової упаковки, що потрапляє в сміттєві контейнери.
Однак очевидно, що з моменту запровадження в Тюбінгені податку значно зросло використання багаторазової упаковки. "Ми можемо з упевненістю сказати, що її пропозиція помітно збільшилася. Тюбінген тепер посідає перше місце в Німеччині за цим показником", - констатує Штефан Модерау.
Три місяці перед введенням нового податку 30 підприємств у місті вже запровадили систему Recup, яка передбачає багаторазове використання стаканчиків для кави. Кількість ресторанів, що пропонують багаторазові контейнери для їжі, також значно зросла, завдяки чому Тюбінген тепер займає лідерську позицію в Німеччині за цим показником. Крім того, відвідувачі можуть принести свої термокружки або контейнери, що дозволяє їм заощадити при покупці їжі та напоїв.
Хоча екологічні та кліматичні ініціативи часто піддаються критиці в Німеччині, в Тюбінгені ситуація виглядає зовсім інакше, вважає Борис Пальмер. Він зазначає, що це може бути пов'язано з введенням нового податку: "Більшість мешканців прагнуть до чистоти в місті". Проте DW не має офіційних статистичних даних, які б свідчили про те, як саме цей податок вплинув на екологічну ситуацію в Тюбінгені та наскільки його підтримують місцеві жителі.
Проте з психологічного аспекту існують певні свідчення на користь значної підтримки. "Якщо ми спостерігаємо, що після запровадження податку на упаковку кількість відходів у природі або на вулицях зменшується, місто виглядає більш привабливо, і ми отримуємо більше задоволення від навколишньої природи. Це може сприяти позитивному сприйняттю податку у людей," – зазначає Ронья Ґердес, фахівець у галузі екологічної психології. Вона вважає, що "громадяни скоріше підтримують екологічну політику, якщо вона має для них важливе значення".
У Тюбінгені дії влади у сфері екології традиційно користуються високим рівнем схвалення з боку населення. Місто ставить перед собою амбітні кліматичні цілі й останніми роками скорочує викиди вуглекислого газу значно швидше, ніж інші муніципалітети. Навіть якщо пересічні громадяни можуть недооцінювати позитивний ефект від заходів із захисту довкілля, "політики мають бути обережними, щоб не виступати в ролі опікуна громадян", попереджає Ґердес.
Протести "жовтих жилетів" у Франції, які виникли, зокрема, через збільшення податку на паливо, чітко демонструють, що суспільна реакція може бути дуже негативною, якщо запроваджені заходи накладають фінансове навантаження на громадян, зазначає експертка.
Щоб політика із захисту клімату була дієвою та стимулювала громадян до більш відповідального ставлення до навколишнього середовища, важливо звертати увагу на практичну реалізацію нових рекомендацій. Успіх залежить від того, наскільки різні ініціативи взаємодіють і доповнюють одна одну.
Такого висновку дійшли науковці Об'єднаного дослідницького центру (Joint Research Centre, JRC) Європейської комісії. Вони вважають, що позитивна реакція на різні ініціативи та зміна поведінки людей найбільше помітна там, де реалізуються різноманітні заходи, спрямовані на досягнення однієї мети. До таких заходів належать як фінансові стимули, наприклад, субсидії або податкове регулювання, так і ініціативи, що враховують соціальні норми та забобони.
Наприклад, у Данії з 2021 року реалізується загальнонаціональна програма, спрямована на популяризацію рослинного харчування. Уряд країни має на меті збільшити обсяги виробництва та споживання рослинних продуктів, а також стимулювати їх експорт.
Для досягнення цієї мети вживаються різноманітні заходи. Наприклад, здійснюється комплексна підготовка кухарів, шкільні обіди мають містити більше страв рослинного походження, а сама ця тематика повинна бути інтегрована в навчальні програми. Додатково, підтримуються відповідні наукові дослідження. Для цього було створено фонд обсягом 168 мільйонів євро, і вже багато стартапів та науково-дослідних установ подали заявки на отримання фінансування з його ресурсів.
Компанії з Тюбінгена також отримали фінансову допомогу для впровадження податку на упаковку та переходу до багаторазового її використання. Ресторани отримали субсидії в обсязі 100 тисяч євро, які можна використовувати, наприклад, для придбання посудомийних машин або багаторазового посуду та склянок.