Політичні новини України та світу

"Слуги" намагаються захопити владу на місцевому рівні.

Провладна фракція "Слуг народу" внесли на розгляд Верховної Ради законопроєкт, який продовжує згортання децентралізації.

Депутати планують внести зміни до закону "Про місцеві державні адміністрації", додавши нову статтю, яка регулюватиме законність рішень органів місцевого самоврядування.

Суть цієї пропозиції полягає в тому, щоб забезпечити контроль центрального уряду над місцевими рішеннями.

Нагадаємо, однією з вимог Європейського союзу є збільшення незалежності, а не підзвітності регіонів від центру.

Безумовно, у всьому цьому проглядається питання витрачання публічних коштів. На даний момент ця тема як ніколи актуальна. Прозорість фінансових потоків завжди була в центрі уваги як політиків, так і активістів, які викривають несправедливості. Особливо це питання стає важливим, коли грошей не вистачає в одній сфері, а в іншій їх, навпаки, виявляється надмірно багато.

Таким чином, відповідно до цього законопроєкту, контроль за законністю актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування повинен здійснюватися стосовно рішень, ухвалених обласними радами, Кабінетом Міністрів або уповноваженим ним центральним органом виконавчої влади. Що стосується актів сільських, селищних, міських, районних у місті рад, їх виконавчих структур, а також районних рад і відповідних посадових осіб місцевого самоврядування, то їх законність контролюватимуть обласні державні адміністрації.

Перевіряти акти органів місцевої влади "слуги" пропнують не пізніше 60 днів з дня набрання їх чинності, а місцевій владі, у разі виявлення порушень, даватимуть 20 днів для виправлення.

Якщо керівники місцевих органів влади ухиляться від виконання вказівок, отриманих зверху, або проігнорують їх у відведений термін, їм слід бути готовими до судових розглядів. За цю справу візьметься спеціальний "контрольний орган", який подасть до суду позов з вимогою визнати дії органу або посадової особи місцевого самоврядування неправомірними.

Цікаво, що ж це таке - орган, відповідальний за підтримку законності? Здається, це повинна бути якась нова інстанція. І чи є на це фінансування?

Серед ініціаторів цього законопроєкту можна виділити: голову партії "Слуга народу" Олену Шуляк, керівника фракції "Слуга народу" у Верховній Раді Давида Арахамію, першого заступника спікера Олександра Корнієнка та першого заступника глави однойменної фракції в Раді Андрія Мотовиловця.

Варто підкреслити, що з 2019 року найгостріша конфронтація між місцевою адміністрацією та центральними органами влади спостерігається між київською міською владою та президентським офісом України.

Нещодавно мер Києва Віталій Кличко заявив, що новий начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко блокує вирішення ключових господарських питань. Столичний градоначальник закликав президента Володимира Зеленського не допустити руйнування місцевого самоврядування.

Кличко висловив думку, що Ткаченко прагне захопити повноваження мера, міської ради та Київської міської державної адміністрації, порушуючи при цьому законодавство. Він підкреслив, що військова адміністрація є тимчасовим органом, який має зосередитися на питаннях оборони та безпеки, а не на узурпації влади.

Президент Володимир Зеленський призначив Тимура Ткаченка начальником Київської міської військової адміністрації замість Сергія Попка 31 грудня минулого року. До цього Ткаченко був заступником міністра розвитку громад та територій.

Після початку повномасштабної війни Росії проти України, Зеленський утворив у Києві у березні 2022 року, крім цивільної адміністрації КМДА, очолюваної Віталієм Кличком, ще й міську військову адміністрації (КМВА). Спочатку її очолювали військові - Микола Жирнов, потім Сергій Попко, обидва очільники мали звання генералів.

Крім столиці, багато лідерів місцевих громад висловлювали думку, що в Україні спостерігається приховане згортання процесу децентралізації.

Опозиціонери демократичного спрямування були неабияк стурбовані новим законопроектом "Про місцеве самоврядування в Україні", який має на меті вдосконалити правове регулювання діяльності старост у контексті воєнного стану.

У одній зв'язці з ним ішов і закон про повноваження містобудування, що його хотіли передати від місцевих громад до центральних органів влади.

У 2022 році, на початку повномасштабного вторгнення, перший публічний сигнал про зміни в децентралізації подав прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Він призначив колишнього міністра регіонального розвитку Олексія Чернишова головою Національної акціонерної компанії, створеної на основі державних підприємств. Хоча Чернишов колись також розглядався як потенційний кандидат на пост прем'єра, він виявив готовність до цієї кадрової заміни. Цей сигнал надійшов після того, як, незважаючи на успішну презентацію програми комплексного відновлення Луганщини, Чернишов не зміг потрапити на прийом до президента зі своєю ініціативою. Цікаво, що Олексія Чернишова вважають близьким до Тимура Міндіча, одного з ключових партнерів олігарха Ігоря Коломойського, а також товаришем колишнього першого помічника президента Сергія Шефіра.

Чи доцільно в ситуаціях явної несправедливості покладатися на звернення жителів сіл і селищ до політичних сил? Сумніваюся. В столиці відбуваються запеклі політичні баталії та жорстка боротьба за рейтинги, в той час як на місцях переважають угоди та певна гармонія.

Останні вибори до Верховної Ради продемонстрували, що на регіональному рівні політика функціонує за специфічними принципами.

Популярні політичні франшизи, що мають національний масштаб, не завжди здатні успішно конкурувати з ініціативами місцевих лідерів. Деякі міські голови відчувають таку впевненість, що готові відкрито кидати виклик центральній владі. Проте місцева політика не є ізольованою, і регіони завжди піддаються впливу загальнонаціональних тенденцій. З часом відчутна ідеологічна поляризація все ж позначиться на політичних стосунках на місцях. Однак, щоб партії почали змагатися за підтримку виборців у віддалених районах, знадобиться чимало часу. А раптом настане час виборів? Підготовка до них обмежена строками, які встановлює закон, і може не залишитися часу на політичні зміни в регіонах. Саме тому розробляються різноманітні закони, які мають на меті встановлення необхідних стандартів для органів місцевого самоврядування.

Читайте також