Політичні новини України та світу

Петер Мадяр: що стоїть за успіхом конкурента Віктора Орбана?

Де б він не з'являвся в Угорщині, його завжди оточують люди, які з ентузіазмом вітатимуть його, прагнучи потиснути руку та зробити спільне фото на згадку. Вони також не проти висловити йому свої думки, кажучи, що ситуація більше не може продовжуватися так, і що він є їхньою великою надією.

В Угорщині деякі люди вважають його справжнім месія, йдеться про 44-річного адвоката з Будапешта Петер Мадяра. Він є новим обличчям у політичному світі і має реальні шанси на перемогу над авторитарним лідером Віктором Орбаном на парламентських виборах, що відбудуться навесні 2026 року.

Мадяр, на вигляд молодий чоловік, зазвичай одягнений у джинси, білу сорочку та кросівки, згідно з опитуваннями, зараз є найпопулярнішим політиком в Угорщині. Йому регулярно вдається збирати на демонстрації сотні тисяч людей. Тижнями він гастролював містами та селами Угорщини - на відміну від Орбана, який хвалиться, що він "сільський хлопець" і "вуличний боєць", але на вулицях його бачать нечасто.

"Партія поваги та свободи" Мадяра, або ж TISZA — "Тиса", на даний момент випереджає партію Орбана "Фідес" (Об'єднання молодих демократів) на вісім відсоткових пунктів. Хоча перспективи завершення правління Орбана поки що неясні, одне можна стверджувати напевно: значна частина угорського населення незадоволена корумпованими і авторитарними методами прем'єр-міністра та прагне змін у владі.

Віктор Орбан займає свою посаду з 2010 року без жодних перерв. Досі ніхто не зміг навіть наблизитися до створення умов для змін так, як це вдалося угорському політику. Яким чином політичний новачок досягнув такого успіху?

Вже деякий час чимало угорців висловлюють невдоволення урядом Орбана. Прем'єр-міністр разом зі своїм оточенням переважно задовольняють інтереси лише своєї виборчої бази, яка складає приблизно третину населення країни. Податкові пільги та різноманітні фінансові "бонуси" створені спеціально для цієї групи, вони отримують посади в урядових структурах, а їхні бізнеси користуються державними контрактами. Решта намагаються вижити поза межами цієї системи.

Незважаючи на заяви Орбана про те, що в Угорщині все краще, ніж в інших країнах ЄС, більшість цивільної інфраструктури залишається в занедбаному стані. Це проявляється у поганих дорогах, занедбаних лікарнях і школах, а також у хаотичному наданні адміністративних послуг.

Зростаючі подвійні стандарти в націоналістичній та фанатичній пропаганді Орбана врешті-решт стали поштовхом для піднесення Петера Мадяра. Аналітики вже раніше вказували на те, що загроза для режиму Орбана не буде йти з боку лівих чи ліберальних опозиційних сил, а скоріше зсередини самої системи. І саме ця прогноза виявилася вірною.

Більш ніж рік тому тодішня президентка Каталін Новак та провідна кандидатка від партії "Фідес" на виборах до Європейського парламенту Юдіт Варга, колишня міністерка юстиції, були змушені залишити свої посади через скандал, пов'язаний з помилуванням чоловіка, визнаного винним у пособництві та підбурюванні до жорстокого поводження з дітьми. Це рішення викликало широкий резонанс і обурення в суспільстві, ставши одним із багатьох прикладів, коли Віктор Орбан і його партія підігрівали ворожість до ЛГБТ-спільноти, звинувачуючи їх у розбещенні дітей. Наприклад, восени 2024 року з'ясувалося, що католицький священик Ґерґо Бесе, активний пропагандист "Фідес" та гомофобних поглядів, який також освятив резиденцію Орбана, насправді таємно відвідував гей-вечірки.

Петер Мадяр, екс-чоловік Юдіт Варги, дав масштабне інтерв'ю, яке стало справжнім хітом, адже його переглянули мільйони людей після відставки обох політиків з "Фідес". У цьому інтерв'ю він розкритикував подвійні стандарти, які існують у системі управління Орбана. До цього моменту Петер займав кілька фінансово вигідних, але політично незначних посад, залишаючись в тіні своєї впливової дружини. Широка аудиторія до цього часу ще не була знайома з його особистістю.

Мадяр пояснив, що його рішення дати інтерв'ю було зумовлене бажанням "вийти з системи", адже він більше не міг витримувати обману. Незабаром після цього, коли державні медіа почали критикувати його, він ухвалив рішення зайнятися політичною діяльністю і висунути свою кандидатуру на виборах до Європейського парламенту в червні 2024 року, а також на парламентських виборах у 2026 році.

Він "узяв на себе" вже існуючу мікропартію "Тиса", яка була заснована на місцевому рівні кілька років тому, проте не мала значного політичного впливу. Швидко перетворив цей політичний бренд на успішну PR-ініціативу: назва партії не лише розшифровується як "Повага та свобода", але й звучить подібно до угорської назви річки Тиса, що має велике значення в культурі та національній міфології Угорщини.

Відоме гасло, що звучить на його мітингах: "Повінь з Тиси наближається!". На виборах до Європейського парламенту в червні 2024 року Орбан і "Фідес" вперше усвідомили потенціал цієї партії. "Тиса" здобула майже 30 відсотків голосів, у той час як "Фідес" отримала 44 відсотки, що стало втратиною восьми процентних пунктів.

Мадяр вдається до хитромудрого політичного маркетингу, запозичуючи риторику Орбана та партії "Фідес", включаючи їхні передвиборчі стратегії та значну частину змісту. Основні відмінності полягають у його проєвропейській позиції та обіцянці щодо вступу Угорщини до Європейської прокуратури (EPPO). Він запевняє, що рішуче боротиметься з корупцією та проводитиме розслідування зловживань з боку Орбана та його олігархічного оточення, які займаються розкраданням державних ресурсів.

У питанні міграції Мадяр хоче продовжувати лінію Орбана, але звинувачує прем'єр-міністра в подвійних стандартах, а саме в тому, що він завіз в країну десятки тисяч трудових мігрантів з країн, що не входять до ЄС. У його виступах є щось таке ж популістське, як і у Орбана, хоча Мадяр концентрується на позитиві, а не постійно розпалює ненависть до інших, як це робить Орбан. Мадяр, вочевидь, успішно позиціонує себе на публіці як чесного і кращого націонал-консерватора, який серйозно ставиться до єдності угорської нації.

Іноді його поведінка виглядає зарозумілою та самозакоханою, і він має стосунки з незалежними журналістами, що викликають проблеми, подібно до ситуації з Орбаном. У червні 2024 року, відчуваючи роздратування, він залишив прямий ефір новинного каналу ATV через незручні запитання. Невдовзі після цього він скинув мобільний телефон незнайомця у Дунай, оскільки той знімав його на відео під час святкування. У процесі подій, спровокованих медіа, лояльними до Орбана, Мадяр оприлюднив приватну розмову, яку ненавмисно записав зі своєю колишньою дружиною.

Проте це не завдало йому шкоди в політичному плані. Уникаючи позиції жертви, Мадяр зміг створити образ угорського борця за закон і справедливість, якого режим Орбана прагне позбутися. Йому також на руку те, що проурядові медіа щоденно підігрівають ненависть до нього, перебільшуючи ситуацію, що, в свою чергу, визнають навіть деякі прихильники "Фідес".

Останнім "заколотом" Мадяра став мітинг 13 квітня 2025 року, на якому він представив результати "національної консультації" - фактично винаходу Орбана. Під час таких опитувань громадянам надсилаються запитання, сформульовані потрібним чином. У результаті громадяни завжди відповідають так, як і хоче Орбан. Уряд Угорщини відмовляється від незалежної перевірки чи підрахунку таких опитувань.

Наразі в Україні проводяться "консультації" з громадськістю щодо перспективи членства в Європейському Союзі. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан виступає проти цього, однак активісти з організації "Тиса" випередили його. Вони організували опитування у кожному місті Угорщини, щоб дізнатися думку населення про Україну. Виявилося, що 58% угорців підтримують ідею вступу України до ЄС. Відповідь Орбана на цю інформацію з'явилася у Facebook і була, як завжди, різкою: він звинуватив "проукраїнську" партію "Тиса" в тому, що вона нібито уклала "угоду з Брюсселем", віддаючи "майбутнє Угорщини у руки європейських інституцій в обмін на політичну вигоду", що, за його словами, є неприпустимим.

Читайте також