Політичні новини України та світу

Нація ветеранів: як розробити ефективну політику в цій сфері? | UACRISIS.ORG

Недержавний аналітичний центр "Українські студії стратегічних досліджень" за сприяння бойового об'єднання "Легіон свободи", а також Всеукраїнської громадської організації "Сокіл" і інформаційного проекту "Хлопці з лісу" ініціював цикл експертних обговорень під загальною назвою "Національна політика щодо ветеранів в Україні".

Протягом 11 років війни Україна перетворилася на націю ветеранів. У Єдиному державному реєстрі ветеранів війни зареєстровано інформацію про 1 351 учасника російсько-українського конфлікту. Якщо врахувати також членів їхніх родин та близьких, які втратили своїх героїв, то загальна кількість українців, що мають відношення до ветеранів війни та їхніх сімей, перевищує 4 мільйони. Ці дані озвучив модератор заходу, ветеран московсько-української війни, керівник відділу Мінветеранів України у Запорізькій області (2020-2023) та кандидат економічних наук Костянтин Денисов.

Народна депутатка України Оксана Савчук звернула увагу на те, що в Верховній Раді нещодавно ухвалили законопроект, що стосується ветеранів і військових, проте він не вирішує існуючі проблеми, які накопичилися з часом.

"Навіть після прийняття цього законопроекту ветерани чи родини не відчувають, що ждя них щось конкретно змінилося. Насправді, не з паперу і закону все починається, а з державної ветеранської політики. Має бути національно патріотичне виховання, яке сьогодні повністю провалене. Я дуже багато років була і є учасницею національної скаутської організації "Пласт" і я розумію, що таке сьогодні віддати свою дитину в "Пласт", коли навіть у Києві черга як дитячий садочок на два роки, щоб дочекатися свого місця для тих свідомих патріотичних батьків, які хочуть це зробити. Також я дуже добре розумію про те, що є багато різних програм для ветеранів, але умови підтримки ветеранів в обласному центрі і в звичайному селі маленької громади - це як ти стоїш у підніжжі Говерли і на самій Говерлі, а між вами велика прірва", - відмітила Оксана Савчук.

Ветерани повинні зайняти ключове місце в основі національної політики. Про це зазначив Юрій Сиротюк, директор недержавного аналітичного центру "Українські студії стратегічних досліджень" і головний сержант роти вогневої підтримки 5-ї окремої Київської штурмової бригади Збройних сил України.

"Ми не маємо права повторювати помилки 2014 року, коли здавалося, що під час Революції Гідності на Майдані повинні гинути лише патріоти-націоналісти, а потім з'являться якісь реформатори, які візьмуть на себе відповідальність за реформування країни, ведення обліку та соціалізацію. Значна частина активної частини нації була усунута з процесу державотворення, внаслідок чого ми опинилися у стані застою, широкомасштабної війни та інших кризових ситуацій. Тому зараз важливо підкреслити, що ветерани — це цінний ресурс нації, її основа, які повинні керувати країною принаймні до тих пір, поки не буде подолано головну загрозу — існування Російської імперії", — зазначив військовослужбовець.

Сьогодні на чолі органах влади у регіонах можна зустріти ветеранів. Серед них - голова Тернопільської обласної ради, ветеран московсько-української війни Богдан Бутковський. У своєму виступі він відзначив важливість роботи дієвих ветеранських рухів профспілок, які б могли охарактеризувати ту чи іншу людину.

"Після служби в АТО я став свідком багатьох ветеранських ініціатив, деякі з яких переслідували політичні цілі, а інші займалися лише розподілом земель. Для реальних змін в Україні необхідні люди з оновленим світоглядом та чіткою національною позицією. Сьогодні довіра до військових у суспільстві на найвищому рівні, і саме ветерани зобов'язані стати агентами змін у нашій країні. Лише соціальні трансформації можуть призвести до змін у державних інституціях, включаючи армію, що, в свою чергу, підвищить нашу загальну ефективність та допоможе вижити", - підкреслив Богдан Бутковський.

У дискусії щодо цієї теми взяли участь ряд видатних осіб. Серед них капітан медичної служби Збройних сил України, ветеран війни з Московією Костянтин Василькевич, спеціаліст із зв’язків з громадськістю КЗ "Ветеранський центр Полтави" Лілія Матвійчук, організатор та активний учасник руху опору проти російської агресії на Луганщині, Герой України Володимир Жемчугов, а також дружина Героя України та керівниця "Фонду імені Сергія Коновала" Ольга Коновал. Долучився до обговорення й капітан батальйону "Свобода" Національної гвардії "Рубіж", офіцер "Легіону Свободи" Андрій Іллєнко (в режимі онлайн), активний учасник ГО "Український студент" та організатор вишкільно-патріотичних таборів "Трахтемирівська січ" Ярослав Ніцой, а також голова проводу ВГО "Сокіл", військовослужбовець ЗСУ Юрій Черкашин "Чорнота" (онлайн), і міський голова Монастириськ (Тернопільська область), ветеран війни з Москвою Андрій Старух.

На завершення учасники дискусії обговорили проект резолюції зустрічі, ключовими пропозиціями якої стало встановлення належних державних гарантій в частині виплати одноразової грошової допомоги сім'ям полеглих добровольців добровольчих формувань, добровольців сил територіальної оборони, які загинули під час захисту України, створення правового підґрунтя для всебічної підтримки ветеранського підприємництва в громадах для сприяння соціальної та професійної адаптації ветеранів після служби, їх реінтеграції у мирне життя, а також запровадження законодавчих умов і підгрунтя для всебічного залучення ветеранів і громадських об'єднань ветеранів війни до військово-патріотичного національно-патріотичного виховання.

Читайте також