Європейський Союз планує суттєві оновлення в правилах безвізового режиму: чи вплине це на українських громадян?

ЄС переглядає правила безвізу: хто під загрозою
Ще у 2023 році Європейська комісія запропонувала розширити підстави для призупинення безвізового режиму, вже наступного року Рада ЄС затвердила позицію з цього питання.
На минулому тижні пройшло обговорення стосовно змін у законодавстві. Очікується, що рішення будуть прийняті до кінця червня 2025 року, і в такому випадку нові норми вступлять в силу вже на початку осені.
Мета цих змін - зупинити незаконну міграцію і мати важіль тиску на інші країни. Візова політика перетворюється на інструмент зовнішньої політики.
Наразі безвізовий режим надає можливість громадянам сусідніх з Європейським Союзом країн, таких як Україна, Молдова та Грузія, подорожувати до ЄС без візи протягом 90 днів.
Європейський Союз вже володіє механізмом, який дозволяє призупиняти безвізовий режим. Цей інструмент активується у випадках, коли країна не дотримується встановлених норм, наприклад, якщо значна кількість її громадян перевищує дозволений термін перебування або подає запити на отримання притулку. Нині існує намір посилити цю систему.
Які зміни вони прагнуть реалізувати:
У 2024 році Європейський Союз призупинив безвізовий режим для дипломатів Грузії внаслідок проблем, пов'язаних із демократичними процесами. Водночас існує ризик введення аналогічних обмежень для інших категорій громадян. Це є серйозним сигналом для інших держав.
В Україні наразі немає прямих загроз, але послання з боку Європейського Союзу є однозначним: безвізовий режим більше не сприймається як абсолютна гарантія. Нині це швидше механізм, який ЄС може надати або скасувати в залежності від обставин.
Якщо в державі виникнуть труднощі в сферах демократії, дотримання прав людини чи у співпраці щодо візових аспектів, безвізовий режим може бути переглянутий. Це не просто формальність, а цілком реальна загроза.