Бідні райони Росії отримали вигоду від конфлікту з Україною: WSJ поділилося деталями.
Виплати родинам загиблих внаслідок агресивної війни проти України могли б суттєво поліпшити економічну ситуацію у бідних регіонах Росії.
Найбільш бідні райони Російської Федерації отримали беззаперечні переваги від конфлікту з Україною. Жителі цих територій почали суттєво збільшувати свої статки, тому навіть масове загибель не викликало значного занепокоєння.
Видання The Wall Street Journal пише, що в Туві, де рівень бідності втричі перевищує середній по Росії, банківські вклади зросли на 151% із січня 2022 року. Це найвищий показник у РФ, який свідчить про те, що людям вдається відкладати значні суми грошей. Регіон також переживає рекордний будівельний бум: у столиці регіону Кизилі з'являються нові багатоповерхові житлові комплекси.
Водночас мешканці найменш забезпечених регіонів почали витрачати більше коштів. У Алтайському краї доходи закладів громадського харчування, таких як ресторани та бари, цього року збільшилися на 56% у порівнянні з попереднім роком, тоді як у всій Росії цей показник зріс лише на 9%.
"Найбільш економічно вразливі регіони Росії отримують найбільшу вигоду від конфлікту", - зазначає Лаура Соланко, старший радник Інституту економіки перехідного періоду при Банку Фінляндії. "Історично в цих місцях було обмежене число можливостей, тому спостерігається неймовірна швидкість змін".
Одним із найбільш виразних прикладів впливу війни на життя росіян є ситуація в Бурятії, одному з найвіддаленіших регіонів Російської Федерації. Мобілізація, оголошена в вересні 2022 року, спричинила серйозні соціальні зміни в Бурятії, де десятки тисяч чоловіків були відправлені на фронт для участі у бойових діях проти України. Станом на жовтень, за даними, щонайменше 1719 з них загинули.
"Ми сподівалися, що зростання кількості тіл, які повертаються на батьківщину в Бурятію, підштовхне людей до протестів проти війни", - зазначає Олександра Гармажапова, політичний аналітик з Бурятії. "Проте результат виявився зовсім іншим."
Цю ситуацію може пояснити масове накопичення багатства. Так, до січня 2022 року банківські вклади в Бурятії зросли на 81%. Цього року будівництво житла зросло на 32%, тоді як у середньому по країні цей показник становить 2%.
Кремлю необхідно буде ще більше збільшити податкові ставки для громадян, аби забезпечити фінансування війни з Україною. У проекті бюджету Росії на 2025 рік передбачено виділити 6,3% ВВП на потреби армії окупантів, що є найвищим показником з часів Холодної війни. Ба більше, витрати на оборону вперше перевищать соціальні витрати вдвічі.
При цьому в Росії за 10 місяців 2024 року видатки у федеральному бюджеті перевищили доходи на 220 мільярдів рублів, або 0,1% ВВП.