Політичні новини України та світу

Зеленському вдалося переконати Трампа переглянути його ставлення до Путіна, проте США все ще розглядають можливість визнання Криму, повідомляє Axios.

Під час швидкої зустрічі у Ватикані президент України Володимир Зеленський вдалося частково вплинути на погляди американського лідера Дональда Трампа щодо кремлівського керівника Володимира Путіна. Тим не менш, Сполучені Штати досі розглядають можливість визнання анексії Криму.

Про це повідомляє Axios з посиланням на два поінформовані джерела. За їхніми словами, Зеленський використав 15-хвилинну розмову з Трампом тет-а-тет у базиліці Святого Петра, щоб спонукати американського політика до жорсткішої позиції щодо Кремля.

Після емоційної суперечки двох лідерів в Овальному кабінеті президент України вперше відчув, що вплинув на точку зору Трампа, особливо щодо мотивації Путіна у війні.

На борту літака, коли він повертався до Сполучених Штатів, Трамп зробив публікацію у Truth Social, в якій рідко висловлював критику на адресу президента Росії.

"Це спонукає мене вважати, що, можливо, він не має наміру завершити війну; можливо, він лише маніпулює мною. З ним слід діяти інакше — наприклад, застосувати банківські або другорядні санкції," — зазначив він.

За інформацією одного з інформаторів, зустріч між Трампом і Зеленським відбулася абсолютно випадково. Обидва лідери опинилися на похороні, де їхні шляхи перетнулися, і вони вирішили поспілкуватися без участі своїх радників. Незважаючи на занепокоєння членів команди Зеленського щодо потенційних ризиків такої бесіди, особливо після подій, що мали місце в Овальному кабінеті в лютому, президент вирішив не упустити цю можливість.

За інформацією джерел, Зеленський повідомив Трампу, що Путін не проявить активності, якщо Трамп не посилить тиск. У відповідь Трамп зазначив, що, можливо, йому варто переглянути свою стратегію щодо Путіна, про що він пізніше висловився у своєму записі на Truth Social.

Зеленський також висловив надію, що Трамп знову розгляне можливість безумовного припинення вогню як початковий етап для ведення переговорів. Україна підтримала цю ініціативу, проте Росія відкинула її. Одне з джерел зазначило, що Трамп, здається, дав свою згоду. Білий дім наразі не підтвердив і не спростував цю інформацію.

Після того як спроба досягнення угоди про припинення вогню зазнала невдачі, адміністрація Трампа вирішила зосередитися на просуванні мирної угоди. Однак Зеленський відхилив цю пропозицію, зокрема через те, що вона передбачала визнання Криму частиною Росії.

За словами одного з джерел, під час зустрічі Зеленський повторив, що не визнає Крим російським, а Трамп чітко дав зрозуміти, що і не просить його про це. План передбачає визнання з боку США, а не України.

Зеленський підкреслив свою готовність до компромісів для завершення війни, однак для цього йому потрібні безпекові гарантії. У той же час, Трамп акцентував на важливості швидкого укладення угоди між США та Україною, що стосується видобутку корисних копалин.

Інформовані джерела зазначили, що однією з причин, чому зустріч між Трампом і Зеленським пройшла у більш сприятливій атмосфері, стало відсутність віцепрезидента Джей ді Венса та представника Білого дому Стіва Віткоффа. Українська сторона вважає їх більш схильними до російських інтересів.

Нагадаємо, що президент США Дональд Трамп повідомив про успішність своєї зустрічі з українським лідером Володимиром Зеленським, яка відбулася в суботу, 26 квітня, у Ватикані. Глава Білого дому висловив думку, що найближчі дні продемонструють, чи вдалося досягти прогресу.

26 квітня у Ватикані відбулася 15-хвилинна особиста бесіда між Зеленським і Трампом. Хоча планувалося, що до них приєднається президент Франції Еммануель Макрон, Трамп попросив залишити його наодинці з Зеленським.

Після завершення бесіди обидві сторони охарактеризували обговорення як результативне, а президент відзначив, що воно може стати "історичним". Він зазначив, що встиг підняти з Трампом низку важливих тем, зокрема захист людських життів в Україні та досягнення повного припинення вогню.

Читайте також