"Японія в центрі уваги": що сприяє зростанню ультраправих рухів?

19 липня 2025 року відбувся передвиборчий мітинг ультраправої політичної сили "Сансейто", яка здобула значні успіхи на виборах до Сенату Японії.
Правляча в Японії коаліція правоцентристської Ліберально-демократичної партії (ЛДПЯ) та її молодшого партнера, партії "Комейто", за підсумками виборів, що відбулися в неділю, 20 липня, втратила більшість у верхній палаті парламенту. Минулого року коаліція втратила більшість і в нижній палаті, проте прем'єр-міністр Сігеру Ісіба, який представляє ЛДПЯ, заявив, що не має наміру йти у відставку.
В той же час націоналістичні сили, зокрема ультраправа партія "Сансейто", святкують свій успіх на виборах, адже їм вдалося значно розширити своє представництво в верхній палаті парламенту. Ультраправі активно підтримують жорсткішу міграційну політику, і їхні пропозиції, схоже, отримують підтримку серед виборців.
Уряду Японії щорічно потрібні 60 мільйонів іноземних туристів
В останні дні прем'єр Ісібі все частіше змушений захищатися від критики з боку "Сансейто" та Консервативної партії Японії. Їхня антиміграційна політика викликає асоціації з підходами німецької ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" (АДН) і рухом MAGA, який підтримує колишній президент США Дональд Трамп.
Майкл Кучек, викладач політики та міжнародних відносин у токійському підрозділі Темпльського університету, зазначає, що частково негативне ставлення до іноземців у Японії підживлюється поведінкою туристів. Ця поведінка іноді викликає здивування у місцевих мешканців і порушує спокій на традиційно тихих вулицях Кіото та інших японських містах.
"Слабка єна привернула в країну десятки мільйонів іноземних мандрівників, і все, що бачать японці, - це групи туристів, які прибувають з валізами в замовлені на AirB&B квартири в тихих районах, і потім поводяться галасливо, не дотримуються правил, наприклад, про роздільну утилізацію сміття", - пояснює Кучек.
Згідно з даними Національної туристичної організації Японії (JNTO), у першій половині 2025 року країну відвідали рекордні 21,51 мільйона туристів, що на 21% більше в порівнянні з аналогічним періодом 2024 року. Влада розраховує, що до кінця року кількість відвідувачів перевищить 40 мільйонів, і вони поступово наблизяться до мети уряду – 60 мільйонів іноземних туристів до 2030 року.
Туристи своєю поведінкою викликають невдоволення японців
Зростання потоку іноземних туристів може стати потужним стимулом для японської економіки. Проте, в умовах строгих культурних традицій, багато відвідувачів можуть викликати роздратування серед місцевих жителів, якщо їхня поведінка є занадто вільною, безтурботною або надмірно вимогливою. Подібні випадки часто висвітлюються в японських засобах масової інформації.
Вони охоче інформують про злочини, скоєні іноземцями, які живуть у країні вранішнього сонця. Так, багато галасу наробив арешт групи з чотирьох в'єтнамців, які, в'їхавши 2024 року до Японії за туристичною візою, протягом двох тижнів мандрували нею, крадучи одяг у магазинах Uniqlo.
ЗМІ також повідомляли про те, що іноземці крадуть автомобілі на запчастини, викрадають урожай із фермерських полів, а також про сексуальне насильство над жінками та багато інших подібних злочинів.
Чи раді в Японії іноземним робітникам?
Прихильники використання іноземної робочої сили зазначають, що японські компанії потребують нових кадрів через зниження народжуваності та зростання кількості людей похилого віку. Однак, Сохей Камія, голова "Сансейто", вважає, що Японії не слід покладатися на працівників з-за кордону.
"Ми вважаємо, що готові приймати людей, які мають відповідні навички, на обмежений час, усвідомлюючи, що вони не є іммігрантами і повинні будуть залишити країну після визначеного терміну," - зазначив Камія під час пресконференції в Токіо на початку липня.
За його словами, Японія повинна розвиватися, використовуючи внутрішні ресурси та можливості. Лідер партії "Сансейто" наголосив, що вони будуть толерантно ставитися до іноземців, які поважають закони та традиції країни, але для тих, хто їх порушує, немає місця в Японії. Він також зазначив, що багато гастарбайтерів, яких запрошували до країни, швидко залишали свої робочі місця та шукали заробіток у злочинних угрупуваннях, займаючись, наприклад, пограбуваннями.
"За прогнозами, чисельність населення Японії значно зменшиться з теперішніх 120 мільйонів. Проте, навіть якщо вона знизиться до близько 80 мільйонів, цього все ще буде досить для нормального функціонування країни," - запевнив журналістів Камія.
Влада Китаю нібито "умисно колонізує Японію"?
Йоіті Сімада, депутат від Консервативної партії Японії, яка також належить до ультраправих політичних сил, розділяє багато поглядів із "Сансейто". Однією з головних проблем, що хвилює депутата, є купівля земель та нерухомості іноземцями. "Великі капітали з Китаю – це найсерйозніша загроза, - зазначає Сімада. - Вони активно скуповують земельні ділянки та квартири в Токіо та по всій країні, що викликає занепокоєння, адже в Китаї неможливо досягти успіху без підтримки Комуністичної партії".
"Китайський уряд цілеспрямовано колонізує Японію, і це становить загрозу для нашої безпеки", - зазначив Сімада в інтерв'ю DW. Він підкреслює, що існують факти купівлі китайськими приватними особами або компаніями земельних ділянок поруч зі стратегічними військовими об’єктами Японії, що відбувається на фоні зростаючої напруги у відносинах між цими двома сусідніми азійськими державами.
Слідуючи за рухом MAGA
Хіромі Муракамі, професорка політології в Токійському кампусі Темпльського університету, вважає, що японські ультраправі черпають натхнення з успіху кампанії Дональда Трампа "Америка насамперед". Вона зазначає, що партія "Сансейто" навіть адаптувала це гасло, пропонуючи своє – "Японія насамперед".
"Позиції цих крайніх правих груп багато в чому збігаються з підходами руху MAGA і засновані на концепції японської винятковості, - пояснює професорка. - Правда, звичайно, полягає в тому, що легальні іммігранти приносять користь японській економіці, оскільки добре відома нестача робочої сили в країні". Але, пояснює вона, заклики ультраправих знаходять відгук у людей, які хочуть просувати ідею "чистоти або переваги" японців над іншими народами.
Муракамі виступає проти звинувачень ультраправих, які стверджують, що іммігранти є причиною зростання злочинності. Вона зазначає, що у 2020 році в Японії було затримано 10 963 іноземці, тоді як у 2023 році ця кількість зменшилася до 9726. При цьому за цей період число іноземців, які проживають у країні, зросло з 2,75 мільйона до 3,4 мільйона.
"Японія переживає економічні труднощі, і звинувачувати іноземців у проблемах, що виникають у суспільстві, стає досить просто. У країні спостерігається спад економіки, зростання цін та занепокоєння через можливі мита на японські товари в США. Водночас, багато людей схильні виносити своє невдоволення на іноземців", - зазначила Хіромі Муракамі.