Які особливості відзначали ефіри телемарафону "Єдині новини" та Першого каналу Суспільного в період з 23 по 25 квітня 2025 року – підсумки.

Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики -- стисло.
Телемарафон "Єдині новини" розпочав свою роботу 24 лютого 2022 року. "Детектор медіа" взявся за моніторинг цього телемарафону з 21 березня того ж року, використовуючи певну методологію. У січні цього року "Детектор медіа" вніс корективи та доповнення до цієї методології з урахуванням пропозицій та коментарів редакцій, що беруть участь у телемарафоні. Над моніторингом працює Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології досліджень "Детектора медіа".
Вступ
23 -- 25 квітня найвищою інтенсивність боїв була знову на Покровському напрямку, активними були також Курський, Торецький, Лиманський і Новопавлівський. Телемарафон зосереджував основну увагу Краматорському напрямку, лише другими за увагою були Покровський і Лиманський. В ефірі Першого каналу Суспільного основну увагу приділили Покровському, Торецькому і Краматорському напрямкам.
Протягом звітних днів ворог регулярно проводив повітряні атаки на цивільні об'єкти, що призвело до численних жертв та поранених у містах Марганець, Київ і Павлоград. Перший телеканал Українського суспільного мовлення виявився більш оперативним і детальним у висвітленні цих трагічних подій в порівнянні з телемарафоном.
Головною зовнішньополітичною темою останніх днів виявилася низка заяв стосовно "мирного плану" президента США Дональда Трампа, а також зрив переговорів у Лондоні на міністерському рівні. Аналіз цих питань в ефірі Першого каналу Суспільного відзначався значно вищою якістю та глибиною порівняно з телемарафоном.
До подій внутрішньополітичної тематики звертався лише Перший телеканал Українського суспільного мовлення, телемарафон їх не висвітлював.
Під час звітних днів телемарафону, як і зазвичай, спостерігалися численні серйозні порушення стандартів правдивості та розмежування фактів і думок. На ефірах Першого каналу Суспільного кількість таких випадків виявилася помітно більшою, ніж у звичайний час.
Протягом тижня з 21 по 27 квітня у гостьових студіях телемарафону традиційно переважали представники "Слуги народу". Гості з "Європейської солідарності" не були запрошені на цей захід. Тим часом, в ефірах Першого каналу Суспільного знову була дотримана баланс між представниками влади та опозиційними фракціями парламенту.
23 -- 25 квітня в телемарафоні проявів політичного піару було порівняно небагато, традиційно найбільше їх було в ефірах каналу "Рада". В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.
1. Аналіз ключових тем тижня
ОБСТАНОВКА НА РІЗНИХ УЧАСТКАХ ФРОНТУ:
За даними Генерального штабу, у звітні дні спостерігалася висока активність бойових дій, з кількістю зіткнень, що коливалася від 156 до 175 на добу. Найбільш напруженою залишалася ситуація на Покровському напрямку, де фіксувалось до 65 боєзіткнень за день, що складало приблизно третину від усіх бойових дій на фронті. Серед інших активних зон боїв були Курський напрямок (до 30 зіткнень на добу), Торецький (до 25), Лиманський (до 20) та Новопавлівський (до 19). В інших секторах фронту інтенсивність бойових дій була значно нижчою.
Протягом цих днів у телемарафоні редакції зосередили найбільшу увагу на Краматорському фронті, де було підготовлено 3 репортажі та 4 студійні обговорення. Друге місце за увагою посів Покровський напрямок з 2 репортажами та 4 обговореннями, а Лиманський напрямок отримав пряме ввімкнення та 5 дискусій. Куп'янському і Торецькому напрямкам також присвятили по 5 обговорень із запрошеними експертами. Серед інших активних зон, 2 бесіди були присвячені Новопавлівському напрямку, тоді як другий за інтенсивністю боїв Курський напрямок не отримав жодної згадки в телемарафоні, за винятком коротких згадок у загальних звітах.
У ці дні найбільше акценту на події на фронті приділяли телеканали ICTV, СТБ, "1+1" та "Ми — Україна".
Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків (16 разів), речників різних підрозділів Сил оборони запрошували 12 разів, експертів лише тричі.
У звітні дні в телемарафоні було багато фронтових репортажів: об'єднана редакція ICTV з СТБ зробила у ці дні 3 репортажних сюжети й одне пряме ввімкнення з фронту, канал "1+1" -- пряме ввімкнення і сюжет, канал "Інтер" -- пряме ввімкнення, канал "Ми -- Україна" -- репортажний сюжет.
На Першому каналі Суспільного в ці дні особливу увагу приділили Торецькому напрямку фронту, де відбулося 10 студійних обговорень, а Покровський напрямок також став предметом 9 дискусій. Ситуацію на Харківському фронті обговорювали із 6 експертами. Лиманський і Краматорський напрямки отримали по 5 обговорень. З Новопавлівського напрямку був підготовлений фронтовий репортаж і проведено обговорення з двома учасниками, а питання Курського напрямку обговорювали з 3 запрошеними. Найчастіше в студію запрошували речників різних підрозділів Сил оборони — 12 разів, військових, які безпосередньо беруть участь у бойових діях, — 7 разів, а експертів — 6 разів. Також було підготовлено один фронтовий репортаж.
ВПЛИВ ВОРОЖИХ АТАК І БОМБАРДУВАНЬ НА ЦИВІЛЬНІ ОБ'ЄКТИ:
Протягом звітного періоду ворог щоденно здійснював терористичні повітряні атаки на цивільні об'єкти, що призводило до тяжких наслідків. 23 квітня внаслідок влучення дрона в автобус у Марганці загинуло 9 осіб, ще 54 отримали поранення. 24 квітня, внаслідок балістичного удару по житловому будинку в Києві, загинуло 12 людей, а 87 зазнали травм. 25 квітня в Павлограді, внаслідок атаки дрона на багатоповерхівку, загинуло 3 особи, ще 15 отримали поранення.
У своєму репортажному висвітленні цих подій Перший телеканал Українського суспільного мовлення проявив оперативність та детальність. Усі три події були представлені через численні включення кореспондентів безпосередньо з місць, де сталися ворожі обстріли. Це особливо актуально в ситуаціях, коли тривають рятувальні операції, і інформація про жертви та постраждалих швидко змінюється.
У телемарафоні канали висвітлювали ці події по-різному. Докладно і повноцінно відпрацювали в межах своїх ефірних слотів канали "Ми -- Україна" й "1+1", відверто слабко висвітлювали ці події канали ICTV та СТБ і канал "Рада". Так само по-різному канали й обговорювали ці події у своїх гостьових студіях.
У рамках обговорення специфіки комбінованих ракетно-дронових атак противника на Україну 24 квітня Перший телеканал Українського суспільного мовлення надав значно більш детальну інформацію в порівнянні з телемарафоном, залучивши до дискусії більш широкий спектр експертів з різних галузей.
Перший телеканал Українського суспільного мовлення піднімав питання можливого політичного контексту нападу 24 квітня, залучаючи до обговорення експертів і політиків. Однак, увагу цьому аспекту приділили лише на каналі "Ми -- Україна" серед учасників телемарафону.
ЗОВНІШНЯ ДИПЛОМАТІЯ УКРАЇНИ ТА ЇЇ МІСЦЕ У ГЛОБАЛЬНІЙ ПОЛІТИЧНІЙ АРЕНІ:
Основна зовнішньополітична тематика звітних днів переважно зводилася до різного роду заяв довкола "мирного плану" президента США Трампа, позиції самого цього "плану" 25 квітня опублікувала агенція Reuters. 24 квітня американська адміністрація зірвала переговори в Лондоні на рівні міністрів закордонних справ і міністрів оборони щодо України. Все це канали висвітлювали переважно у формі усних повідомлень, синхронів і цитат. А от експертне обговорення цієї тематики знову-таки було набагато більш ґрунтовним і якіснішим на Першому каналі Суспільного, аніж це робили учасники телемарафону. Крім численних різнопрофільних експертів Перший телеканал Українського суспільного мовлення активно залучав до обговорення цієї тематики й народних депутатів із різних фракцій, як владної, так і опозиційних.
Однією з найзначніших подій останніх днів стало прощання з Папою Римським у Ватикані. Цю подію найретельніше висвітлював Перший телеканал Українського суспільного мовлення. Водночас, висвітлення ще одного важливого заходу — початку ексгумації решток поляків, які загинули у 1945 році на Тернопільщині, було помітно неоперативним під час телемарафону. Перший телеканал Українського суспільного мовлення ж відзначився оперативністю та більш глибоким підходом.
Тематики та події, які не були обговорені під час телемарафону, але згадувалися в ефірі Першого каналу Суспільного.
Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 23 -- 25 квітня
Зазначено лише найбільш явні відхилення від стандартів у матеріалах, що стосуються основних тем.
Телемарафон:
На каналі "1+1" було зафіксовано чимало серйозних порушень стандартів достовірності, які проявлялися у вигляді нечітких і розмитих посилань на авторство особистих думок. Стандарт точності також зазнавав істотних порушень через невідповідності між текстами новин та відеоматеріалами в інформаційних блоках, сюжетах і під час прямих трансляцій. Найчастіше порушення стандарту розмежування фактів та думок виявлялися в емоційних оцінках журналістів у новинних репортажах. Стандарт повноти інформації порушувався через недостатнє представлення думок експертів. Що стосується стандарту доступності, то він серйозно страждав через показ скриншотів, які важко прочитати, а також вживання англіцизмів, зрозумілих не всім глядачам.
У програмах каналів ICTV та СТБ часто спостерігалися серйозні порушення стандартів достовірності, зокрема, подача фактів відбувалася без належних посилань на джерела. Багато разів було зафіксовано неясні узагальнення та псевдопосилання на авторство суб'єктивних думок. Стандарт точності також часто ігнорувався через невідповідність між візуальним контентом і текстовою інформацією. Найбільш грубі порушення стандарту розділення фактів і думок мали місце в новинах, де журналісти використовували виключно емоційні оцінки. Стандарт повноти інформації страждав через брак представленості експертних думок.
У програмах каналу "Інтер" стандарт достовірності інформації часто грубо ігнорувався через використання загальних, нечітких псевдопосилань на джерела фактів. Часто траплялися також розмиті посилання на авторство суб'єктивних думок. Журналісти неодноразово порушували принцип відокремлення фактів від думок, вживаючи емоційно забарвлені оцінки. Крім того, стандарт доступності інформації часто не дотримувався через використання англіцизмів, які могли бути незрозумілі частині глядацької аудиторії.
В ефірах каналу "Рада" стандарт достовірності найчастіше журналісти грубо порушували, роблячи узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів. Стандарт точності порушували невідповідностями між картинкою і текстом у БЗ і прямих ввімкненнях. Стандарт повноти інформації найчастіше порушували тим, що на відео в БЗ не було інтершуму. Стандарт доступності інформації порушували вживанням незагальновживаних англіцизмів.
У програмах каналу "Ми -- Україна" зафіксовано найбільше серйозних порушень стандартів достовірності, які проявлялися через використання журналістами абстрактних псевдопосилань. Найчастішими випадками грубих порушень стандарту точності виявилися невідповідності між відеорядом і текстовою частиною в новинах. Також мали місце й фактичні помилки. Стандарт розмежування фактів і думок часто порушувався через використання емоційних оцінок у новинних матеріалах та зайвих маркерів авторства. Багато серйозних порушень стандарту повноти інформації виникали через те, що ведучі гостьових студій не вказували на напрямки фронту, про які запитували військових експертів. Крім того, часто спостерігалася недостатня представленість експертів, а також всі новини виходили без інтершуму.
Перший телеканал Українського суспільного мовлення
Відзначено численні серйозні порушення стандартів достовірності під час звітних днів, зокрема, журналісти часто вдавалися до використання абстрактних псевдопосилань. Також мали місце фактичні помилки. Найбільше випадків грубого змішування фактів і особистих думок спостерігалося під час прямих ефірів, коли журналісти використовували зайві елементи авторизації, що не відповідали новинному контексту. Порушення стандарту доступності інформації були пов'язані з демонстрацією різних скриншотів, деякі з яких були недостатньо адаптовані.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 21 -- 27 квітня
Депутати у телемарафоні:
Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 16 разів (попереднього тижня було 15 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону домінували представники владної фракції "Слуги народу", цього разу вони отримали 13 запрошень, а це більш як 81% від усіх "депутатських" студій тижня.
Окрім представників "Слуги народу", в телемарафоні на каналі "Рада" з'явився один представник партії "Батьківщина" (зазвичай це був Михайло Цимбалюк), а також представниця депутатської групи "За майбутнє" (традиційно Ірина Констанкевич). В етері каналу "1+1" виступила народна депутатка Інна Совсун із фракції "Голос". В програмах ICTV, СТБ та "Ми — Україна" були тільки члени "Слуги народу". Цікаво, що в "Ми — Україна" постійно з'являлися Олексій Леонов і Марія Мезенцева-Федоренко – ці двоє "слуг" чомусь користуються особливою популярністю на цьому каналі. В ефірах каналу "Інтер" цього тижня вирішили обійтися без участі народних депутатів. А от що стало вже традицією — у телемарафоні не було представників "Європейської солідарності".
Дмитро Соломчук, Єгор Чернєв та Олексій Леонов відвідали марафон двічі, тоді як інші народні депутати з'явилися в телемарафоні лише один раз.
Протягом звітного тижня в телемарафоні Офіс президента виявився представлений вкрай слабо. Лише двічі на програму запросили уповноваженого з питань санкційної політики Владислава Власюка, а радник керівника ОП Сергій Лещенко та заступник керівника ОП Ігор Брусило з'явилися по одному разу. Вперше за весь період існування телемарафону протягом цього тижня радника Михайла Подоляка не було в ефірі жодного разу, навіть у середу в праймовий час на телеканалі "Рада".
Депутати на Першому каналі Суспільного:
В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побувало 25 народних депутатів (попереднього тижня було 26). Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції "Слуги народу" (12 разів). З опозиційних фракцій найчастіше в ефір кликали представників "Європейської солідарності" (6 разів), представників "Батьківщини" і "Голосу" запрошували по 3 рази, одного разу в ефірі була позафракційна депутатка Оксана Савчук.
Серед усіх народних депутатів двічі на ефір запрошували Андрія Осадчука з "Голосу", Богдана Кицака зі "Слуги народу" та Сергія Таруту з "Батьківщини". Інші депутати мали можливість з'явитися на каналі лише один раз.
4. Виявлення політичного піару під час телемарафону 23-25 квітня.
Протягом трьох днів, які ми проаналізували, в телемарафоні було зафіксовано незначну кількість проявів політичного піару — всього 6. При цьому половина з них з'явилася в ефірах телеканалу "Рада", два — на каналі "Ми — Україна", а один — в програмі "Інтер". Інші телеканали в зазначені дні не продемонстрували жодних проявів політичного піару. Найбільше позитивних згадок отримав Андрій Єрмак, керівник Офісу президента, який був згаданий 4 рази на двох каналах. Негативний піар у звітні дні не спостерігався.
У програмі на Першому каналі Суспільного не було помітно жодних ознак політичного піару.
5. Російські наративи та токсичні медійні особи під час телемарафону з 23 по 25 квітня.
Протягом звітного тижня я не помітив жодних російських пропагандистських наративів у телемарафоні та на Першому каналі Суспільного. Ефіри "Ради" вели троє проблемних ведучих з цього каналу.