Як Трамп має намір завершити конфлікт: міжнародні медіа обговорили можливі рішення.

Новий президент США Дональд Трамп оголошує імена кандидатів на майбутні посади, серед яких є конгресменка, яка відкрито підтримує проросійські погляди і активно поширює кремлівську пропаганду, повідомляють міжнародні ЗМІ.
Іноземні ЗМІ також зазначають, що Трамп може завершити конфлікт, уклавши невигідну угоду, яка призведе до замороження фронтових позицій і залишить Росії контроль над захопленими територіями. Однак це може стати причиною для полегшення для Києва та європейських столиць.
Західні медіа підкреслюють, що адміністрація Джо Байдена може ввести нові санкції на російську нафту перед своїм виходом з посади, що надасть Дональду Трампу додаткові аргументи в його переговорах із Путіним.
Gazeta.ua провела аналіз публікацій у міжнародних засобах масової інформації.
Трамп обрав претендентку на главу розвідки США - колишню конгресвумен-демократку від Гаваїв Тулсі Габбард. Вона вийшла з партії і підтримала республіканця Трампа, стверджуючи, що Америка і НАТО спровокували Росію на початок війни. Київ звинувачує Габбард в тому, що вона на зарплаті у Кремля.
"Цієї війни і страждань можна було б легко уникнути, якби адміністрація Джо Байдена та НАТО визнали законні занепокоєння Росії щодо безпеки, і що вступ України в НАТО означав би, що сили США і Альянсу будуть прямо на кордоні РФ", - написала Габбард на X у перший день російського вторгнення.
У НАТО продовжують стверджувати, що в перспективі Україна стане частиною Альянсу, проте конкретні терміни наразі не визначені.
В Українському центрі протидії дезінформації стверджують, що Габбард брала "гроші з Кремля" для поширення дезінформації. Центр, який створив президент Володимир Зеленський, є частиною РНБО. Він не дав доказів своїх слів.
Перед початком військової агресії Кремль висунув вимогу до НАТО про виведення військових контингентів та систем протиповітряної оборони з тих країн Східної Європи, які стали частиною Альянсу після 1997 року. Крім того, Москва стверджувала, що її напад спрямований на запобігання "геноциду" російськомовного населення в Донбасі та на сході України.
Проте в перший день агресії на Донбасі загинуло більше людей, ніж за весь попередній рік бойових дій. Крім того, Путін висловив думку, що Україна не має права на самостійне існування як незалежна нація.
Габбард також була піддана критиці за потенційну загрозу національній безпеці України. Її додали до переліку осіб, які підтримують Росію, на платформі "Миротворець", яка, за інформацією, має тісні зв'язки з українськими правоохоронними органами.
Екс-ведучий Fox News Такер Карлсон, музикант групи Pink Floyd Роджер Уотерс та білоруська авторка Світлана Алексієвич також потрапили до списку "ворогів України" на цьому ресурсі, в якому зазначено імена сотень тисяч осіб.
Після початку вторгнення Габбард закликала Байдена, Путіна і Зеленського "прийняти дух алоха", що втілює любов та мир, і погодитися, що Україна буде нейтральною державою. Вона звинуватила Вашингтон у прагненні змінити режим у Москві, через що російська пропаганда називала її "нашою дівчиною" та "російським агентом".
Габбард, яка служила в армії США в Іраку, казала, що в Україні є понад 25 фінансованих США "біолабораторій", які можуть, якщо їх зламати, поширити смертельні патогени по світу. Коментар розцінили як просування заяв Кремля, що в Україні за підтримки США таємно розробляється біологічна зброя.
Згодом Габбард уточнила, що вона не мала на увазі біологічну зброю, а лабораторії в Україні, які фінансувалися США і займалися дослідженнями загроз, пов'язаних із захворюваннями.
Сенатор Мітт Ромні звинуватив Геббард у відтворенні дезінформації, що характерна для російської пропаганди, тоді як колишня державна секретарка Гілларі Клінтон охарактеризувала її як "актив росії" під час виборчої кампанії 2016 року. У 2017 році, будучи членом Конгресу, вона здійснила таємну подорож до Сирії, де зустрілася з диктатором Башаром Асадом, котрий має підтримку Кремля.
Редакционная колонка Джейми Деттмера
Якщо Трампу вдасться укласти мирну угоду та покласти край війні в Україні, він не отримає жодного визнання. Навіть у разі, якщо звільнить західні країни від безпідставних обіцянок і нездійсненних надій на перемогу у конфлікті.
Перемога Трампа ще раз засвідчила абсурдність західної політики, яка запевняла у продовженні конфлікту доти, поки Україна не відновить свої кордони станом на 1991 рік. Деякі керівники також висловлювали сподівання на швидке вступлення України до НАТО, проте це виглядає малоймовірним у найближчій перспективі, незалежно від того, чи залишиться Трамп на політичній арені.
Заява про те, що західні країни готові підтримувати Україну "стільки, скільки буде потрібно", завжди викликала певні сумніви, адже вибори рано чи пізно відбуваються і несуть свої наслідки. Також викликає питання часте твердження, що Україну не слід спонукати до ведення переговорів.
Тепер деякі європейці, навіть Київ, відчувають полегшення від перспективи, що Трамп покладе край війні. Якщо досягне успіху, лідери ЄС та яструби США матимуть алібі, а президент Зеленський прикриття від розлючених українських солдатів на передовій. Вони всі звинувачуватимуть його у невиконаних обіцянках, у втраті Донбасу та Криму. Це та угода, що Україна не вступатиме в НАТО, матиме нейтралітет - буде твердою поступкою Москві.
Дехто вважає це невигідною угодою, і справді, так воно і є. Це підірве довіру до Заходу. Проте, якщо протягом багатьох років зменшуються військові потужності та виробництво озброєнь, не встановлюються чіткі червоні лінії, а важливі питання не ставляться перед тим, як робити обіцянки, то результат буде неминучим.
Дії Путіна залишаться безкарними, а жорстокість його армії та незаконні, жахливі депортації з анексованих територій України не підлягатимуть покаранню. Влада автократів отримає імпульс для руйнування існуючого світового порядку.
Проте вибору немає. Лише два варіанти: або безкінечна війна, або західні країни повинні втрутитися у конфлікт. Або, принаймні, адаптувати свої економічні системи до військових умов, щоб забезпечити Україну значно більшими ресурсами, ніж це робиться нині – така жорстка істина.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Південна Корея готується дати Україні зброю: що пишуть світові ЗМІ
За інформацією республіканського аналітика, який має зв'язки з Зеленським та його командою, в Києві усвідомлюють цю ситуацію. Зараз Україна вважає, що Трамп може бути більш прийнятним варіантом у порівнянні з Камалою Гарріс, зазначає він.
"У найсприятливішому сценарії Гарріс слідувала б стратегії Байдена. Саме так виглядала б її політика. Це призвело б до поступового занепаду України. І не лише поступового — темпи російських успіхів зростають", — зазначив він.
"Уявіть ситуацію, де Гарріс здобула перемогу, а республіканці мають контроль над однією або двома палатами. У такій ситуації вона не змогла б отримати додаткові ресурси від Конгресу. Натомість Трамп може просто клацнути пальцями, і Палата ухвалить рішення про збільшення допомоги Україні," - зазначає він.
Трамп не планує залишити Україну на самоті. Він бажає, щоб конфлікт завершився, але не має наміру відмовляти Київ у підтримці у вигляді зброї та постачань. Як учасник мирних угод, він розуміє, що розвал України призведе до того, що Путін не захоче вести переговори.
Трамп має свої специфічні інтереси. Він відзначає себе як вправного переговірника і не бажає, щоб його асоціювали з невдалими угодами. Під час бесід із Зеленським та нещодавньої зустрічі в Нью-Йорку він надав українському лідерові певну впевненість, запевнивши, що не залишить Україну без підтримки.
Держсекретар у першій адміністрації Трампа Майк Помпео, дотримується тієї ж думки: "Трамп не дозволить Путіну пройти Україною. Відкликання фінансування українців призведе до цього, і це йому скаже вся його команда. Дозволити цьому статися не входить у його порядок денний".
"Однак українцям необхідно впевнитися, що Трамп не сприймає їх як бар'єр на шляху до миру, і їм не варто першим висловлюватися "ні", навіть коли їм пропонують абсурдні ідеї. Важливо, щоб росіяни продовжували відмовлятися, а українці виглядали як раціональна сторона. У такому випадку Трамп дійде висновку, що єдиний спосіб залучити росіян до переговорів - це підтримка українців", - зазначає джерело.
На даний момент Трамп не має чітко сформованого плану, а його радники мають різні погляди, хоча усвідомлюють військову ситуацію на фронті. Він ще не сформував команду, яка б займалася мирними переговорами. Проте Україні повідомляють, що їй, ймовірно, доведеться погодитися на значні територіальні поступки, і в нагороду 80% її території можуть залишитися вільними та незалежними, зазначає один з республіканців, який знайомий із ситуацією.
З наростанням втоми від війни громадська думка в Україні змінюється, особливо серед молоді, яка найбільше готова миритися з обмеженими результатами. Згідно з опитуванням цього літа, лише 40% людей, віком 18-25 років вважають, що Київ має воювати, поки не звільнить всю свою територію.
Інше опитування на початку року, показало, що 72% погоджуються з тим, що Україні слід шукати дипломатичне рішення - це значно більше, ніж у травні 2022-го. Так само липневе опитування показало, що 44% українців вважають, що настав час для мирних переговорів.
Київ найбільше боїться, що будь-яка угода обернеться нестійким миром, що Путін перегрупується й знову нападе. Тож велике запитання - як забезпечити, щоб це було щось більше, ніж час між війнами, і те, що залишилося в України, могло розвиватися без перешкод і без впливу Росії.
Колонка старшого наукового співробітника Колумбійського університету Едварда Фішмана.
Трамп заявив про намір оперативно укласти угоду для припинення війни між Росією та Україною. Це благородна мета, оскільки внаслідок конфлікту загинуло або отримало поранення близько мільйона людей, а економічні втрати України перевищують 500 мільярдів доларів. Росія веде криваву війну на виснаження, завдаючи серйозних ударів по Збройним Силам України.
Команда Байдена ніколи не висувала правдоподібного бачення її припинення. Але вона може допомогти Трампу в мирних зусиллях, зробивши давно назрілі кроки, які зміцнять позицію новообраного президента за столом переговорів.
Як головний постачальник військової техніки для України, Сполучені Штати володіють значними важелями впливу на Київ. Однак їхній основний інструмент тиску на Москву, санкції, зазнали значного послаблення за останні півтора року, оскільки адміністрація Байдена не змогла усунути ключові лазівки.
Нерішучість Джо Байдена викликана політичними факторами. Загострення санкцій проти російської нафти сприймалося як надто небезпечний крок, оскільки це могло призвести до зростання світових цін на нафту, посилити інфляційні процеси та негативно вплинути на шанси демократів на виборах 2024 року.
Однак наразі інфляція перебуває на найнижчому показнику за останні роки, а вибори вже завершилися. Тому у Байдена немає підстав продовжувати обережно ставитися до російської нафти.
Щоб позиціювати себе як надійного посередника в мирних переговорах, Трамп, ймовірно, не прагне загострювати санкції на початку свого президентського терміну. Водночас Байден може надати йому посильну допомогу, посиливши санкції, поки ще перебуває на посаді.
Якщо усунути можливості обходу санкцій, Путіну стане складніше забезпечувати фінансування війни. Це створить Трампу перевагу для того, щоб переконати лідера Кремля погодитися на мирну угоду.
Наступний крок, який має вжити Байден, полягає в розширенні використання вторинних санкцій. З грудня він висловлював загрози щодо санкцій для банків і компаній, які надають підтримку оборонній промисловості Росії. Проте він уникнув погроз санкцій стосовно покупців російської нафти. Замість цього його команда вирішила впровадити ціновий ліміт, за яким західні перевізники та страховики можуть брати участь у торгівлі російською нафтою лише за ціною, що не перевищує $60 за барель.
Хоч ця політика працювала кілька місяців, вона швидко втратила ефективність, бо стимулювала Росію будувати власні ланцюги поставок нафти, включаючи "тіньовий флот", який нараховує сотні старих і небезпечних танкерів. Тим часом, покупці російської нафти за зниженими цінами, включно з трейдерами в Дубаї і нафтопереробними заводами в Індії та Китаї, не зіткнулися з обмеженнями й фактично отримали несподіваний прибуток.
Перед відходом з посади Байден має пояснити, що вторинні санкції застосують до будь-яких операцій з російською нафтою з періодом поступового введення в кілька місяців. Це дасть ринкам час для адаптації, заохотивши виробників, наприклад, Саудівську Аравію, качати більше нафти. Санкції також слід застосовувати до судноплавних компаній, які продають танкери в Росію, і допомогли їй створити "тіньовий флот".
Команда Трампа може позитивно сприйняти цей розвиток подій. Нещодавно, коли виникло питання про те, яким чином Трамп міг би завершити конфлікт, його потенційний радник з національної безпеки Майк Уолтс запропонував накласти нові санкції на покупців російської нафти, супроводжуючи це збільшенням експорту нафти з США.
Фінальний етап полягає в тому, щоб гарантувати, що Конгрес матиме можливість висловлювати свою думку щодо майбутніх рішень про скасування санкцій проти Російської Федерації.
Надання Конгресу можливості голосувати зміцнить позицію Трампа під час переговорів з Путіним. Це також знизить ризик того, що лідер Кремля зможе скористатися улесливими словами, щоб змусити Трампа погодитися на невигідну угоду.
Немає важливішого кроку для встановлення миру у світі, ніж завершення конфлікту в Україні. Адміністрація Байдена повинна максимально зосередитися на підтримці Трампа у той обмежений час, що їй залишився.