Політичні новини України та світу

Уряд досі не визначив конкретні строки для проходження військової служби: як можна врегулювати законодавчі аспекти цього питання.

Рівно рік пройшов у повній тиші. І рік, протягом якого військові та їхні сім'ї залишались без належної уваги. Сьогодні минає рік з моменту подання законопроєкту №11162 – ініціативи, яка мала на меті вирішити одне з найактуальніших питань для військовослужбовців: визначити чіткі терміни служби в умовах воєнного стану.

Я стверджую, що на час внесення законопроекту у квітні 2024 р. алгоритм - 36 міс. безперервної, з яких 18 міс. під бойовими розпорядженнями був реальним і цілком можливим для втілення. Він не призвів би до жодних проблем з комплектацію за умов своєчасного його ухвалення в листопаді минулого року(!). В законопроєкті ми чітко прописали терміни служби, щоб зняти питання невизначеності та унеможливити "пожиттєве тримання" військовослужбовців.

Протягом цього року Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки так і не взявся за розгляд документа. Основний довід – уряд має подати його на розгляд. Спершу це мало статися протягом восьми місяців, потім термін подовжили ще на три. Наразі отримали роз'яснення від Міністерства оборони України, що Генеральний штаб висловився проти.

Відсутність політичної рішучості у вирішенні нагальних питань мобілізації, зокрема термінів, безпосередньо впливає на сам процес мобілізації та створює нові ризики. Як наслідок, тисячі військовослужбовців, які бачили спочатку озвучені урядом терміни минулого року, а потім скасовані, залишаються в невіданні щодо того, коли і за яких умов зможуть повернутися додому. Така обманна ситуація та очевидна несправедливість деморалізують і демотивують військових, а також підривають довіру до держави в цілому.

Мовчання Верховного головнокомандувача щодо цього питання - це не позиція. Це пряма відповідальність за розгубленість і виснаження людей, які тримають оборону країни на своїх плечах четвертий рік.

Цей законопроєкт не має політичного забарвлення. Йдеться про справедливість стосовно наших захисників.

Нагадаємо, у Міністерстві оборони підготували законопроєкт про демобілізацію, проте Генеральний Штаб ЗСУ не підтримав документ, заявивши, що його ухвалення і реалізація призведе до звільнення зі служби понад сотні тисяч досвідчених військовослужбовців.

Крім цього, наразі в МОУ шукають спосіб послабити напругу у військовому середовищі, не послаблюючи фронт. Зокрема, серед ідей 一 покращення реабілітації. Це означає: якщо військовий відслужив 36 місяців, серед яких щонайменше півтора року на "бойових", він має право на безоплатну двомісячну реабілітацію та додатковий місяць відпустки.

Як відомо, у лютому Міністерство оборони України офіційно запустило проєкт "Контракт 18-24" - новий формат добровільної служби для українців віком від 18 до 24 років. Це ініціатива, що дає молоді змогу долучитися до Сил оборони на один рік, отримавши при цьому високий рівень підготовки, соціальні гарантії та конкурентну заробітну плату.

Колишній заступник керівника Офісу президента, полковник Павло Паліса, який обійняв свою посаду восени минулого року, повідомив, що Україна завершує підготовку реформ у сфері рекрутингу. Ці зміни спрямовані на залучення молоді віком від 18 до 25 років, яка на даний момент звільнена від мобілізації.

Читайте також