Війна та панічний напад. Цуренко звернулася до суду проти WTA: всі подробиці суперечки.

У виданні The Athletic опублікована стаття щодо конфлікту між українською тенісисткою Лесею Цуренко та керівництвом WTA, яку очолював Стів Саймон.
Пропонуємо ознайомитися з перекладом повного тексту статті на українську мову.
Українська тенісистка Леся Цуренко ініціювала юридичний процес проти WTA.
Українська тенісистка Леся Цуренко звернулася до Окружного суду Південного округу Нью-Йорка з позовом, в якому як відповідачів вказано WTA та її президента Стіва Саймона. Цуренко, яка досягла 23-го місця у світовій класифікації, звинувачує в порушенні контрактних зобов'язань, недбалості в управлінні, а також у заподіянні емоційних страждань. Позов, первісну скаргу якого було подано у листопаді 2024 року, передбачає розгляд справи присяжними.
Юридична фірма Proskauer Rose, яка представляє WTA, у березні 2025 року подала клопотання про відхилення справи, описуючи заяви Цуренко як юридично неспроможні.
16 квітня юристи Цуренко подали оновлену скаргу, в якій детально виклали підзаконні акти WTA, на які посилається організація для обґрунтування своїх дій. Вони зазначили, що ці акти, згідно з якими гравці мають відмовитися від будь-яких юридичних претензій до WTA, є морально сумнівними. Тепер WTA повинна до 30 квітня підтвердити, чи буде продовжувати своє клопотання про відхилення позову.
Цуренко, єдина особа, яка подала позов, заявляє, що ряд взаємодій, пов’язаних із вторгненням Росії в Україну, між керівництвом WTA та Саймоном, який обіймав посаду генерального директора до моменту передбачуваних подій, стали причинами її страждань від безсоння та частих емоційних зривів.
У позові йдеться, що вона розвинула надмірний стрес, втрату концентрації, що впливала на її гру, приниження та емоційне ураження.
Зазначається, що Саймон та WTA в цілому не виконали обіцянок, які були дані під час зустрічі з Цуренко, а також українськими тенісистками Еліною Світоліною та Мартією Костюк у березні 2022 року. У позові зазначається: "Саймон зайняв жорстку позицію, але стверджував, що якщо російські або білоруські спортсмени відкрито підтримуватимуть війну, то їм буде заборонено брати участь в будь-яких турнірах, що проводяться під егідою WTA."
Попри цю обіцянку, ні Стів Саймон, ні WTA не вжили заходів щодо заборони російських та білоруських спортсменів, які відкрито висловлювали підтримку війні.
У позові представлені приклади, зокрема випадок, коли російська тенісистка Вероніка Кудерметова виступала з шевроном, що містив логотип спонсора Татнефть, під час Відкритого чемпіонату Франції 2022 року. У 2023 році дочірня компанія цього бренду потрапила під санкції ЄС через постачання шин для російських збройних сил.
У позовних матеріалах зазначається, що директорка Відкритого чемпіонату Франції Амелі Моресмо повідомила українським тенісистам, що заплановану презентацію, присвячену війні, було заблоковано Саймоном.
Також повідомляється, що під час зустрічі з Цуренко в березні 2023 року Саймон висловив думку: "Підтримка війни - це нормально. Це просто точка зору іншої людини, і вона не повинна тебе хвилювати". Він також зазначив, що гравці з Росії та Білорусі повинні мати можливість повернутися на Олімпійські ігри. Відповідно до позову, емоційний тягар цієї бесіди змусив Цуренко відмовитися від участі в матчі проти білоруської тенісистки Аріни Сабалєнки на турнірі BNP Paribas Open 2023 в Індіан-Веллс (Каліфорнія), посилаючись на панічну атаку.
Після того турніру, згідно з позовом, Цуренко взяла участь у відеодзвінку з Саймоном, радою WTA, а також представниками ради гравців WTA Слоан Стівенс та Магдою Лінетт. Тренер Цуренко, Микита Власов, надіслав письмову вимогу провести внутрішнє розслідування висловлювань Саймона, але директор WTA із захисту прав Ліндсей Брендон пізніше повідомила Цуренко, що розслідування проводитиметься щодо нього - за порушення кодексу поведінки WTA.
У жовтні 2023 року WTA повідомила Цуренко про те, що Саймон не порушив кодекс етики чи будь-які положення з інструкцій для співробітників. Цуренко подала апеляцію, яка була відхилена.
У коментарі для The Athletic представник WTA зазначив:
З самого початку WTA рішуче та однозначно виступає проти війни, розв'язаної Росією проти України, а також засуджує дії російського уряду щодо українського населення. Відповідно до цієї позиції, WTA вжила ряд заходів для підтримки українських гравців, які опинилися перед серйозними труднощами в своїй професійній кар'єрі.
WTA також незмінно дотримується принципів рівності та недискримінації, встановлюючи правила, які гарантують відкритість змагань для всіх учасників, що відповідають спортивним критеріям, без будь-якого виду дискримінації. На основі цих основоположних принципів, подібно до інших тенісних організацій, WTA висловила свою позицію, що окремі спортсмени не повинні відповідати за вчинки своїх урядів.
Хоча ми щиро співчуваємо Цуренко та іншим українським спортсменкам у зв'язку з їхніми значними труднощами, нас засмучує її рішення подати позов проти WTA, намагаючись покласти відповідальність за свої страждання на нашу організацію. Протягом усього цього часу WTA діяла відповідно до своїх принципів і норм, і ми впевнені у своїй правоті в цьому судовому процесі.
1 березня 2022 року, незабаром після вторгнення рф в Україну, WTA, ATP та Міжнародна тенісна федерація (ITF) зробили спільну заяву: "Глибоке почуття тривоги, шоку та смутку охопило всю тенісну спільноту після вторгнення рф в Україну минулого тижня. Наші думки з народом України, і ми висловлюємо вдячність багатьом тенісистам, які виступили та вжили заходів проти цього неприйнятного акту агресії".
У заяві зазначалося, що спортсмени з Росії та Білорусі можуть брати участь у тенісних змаганнях, проте не мають права представляти свої країни. Ця політика залишається в силі, і на матчах не згадують про їхнє громадянство. Українські тенісистки відмовляються тиснути руки росіянкам та білорускам після матчів, навіть з тими, хто відкрито засуджує війну. Спортсмени з цих країн отримали дозвіл на участь в Олімпіаді-2024 у Парижі, але під статусом Індивідуальних нейтральних атлетів (AIN). Варто зазначити, що росіянки Мірра Андрєєва та Діана Шнайдер завоювали срібну медаль у жіночих парних змаганнях.
Цуренко виступила з заявою в соціальних мережах 16 квітня, в якій виклала свої вимоги до Саймона та WTA:
Навіть у найжахливіших снах я ніколи не думала, що професійний тур, який завжди вважала рідним, стане для мене жахливим і незнайомим простором. Генеральний директор організації свідомо вчинив моральне насильство, що призвело до панічної атаки та неможливості виконувати свої обов'язки.
З огляду на велику кількість українських, російських і білоруських гравців - особливо в турі WTA - теніс більше, ніж інші види спорту, змушений зіштовхуватись із наслідками війни. Напруга особливо загострилася на недавніх хардових турнірах у США - в Індіан-Веллсі та Маямі - після вибухової зустрічі в лютому в Овальному кабінеті, де президент Дональд Трамп та віце-президент Джей Ді Венс обрушилися з критикою на президента України Володимира Зеленського за нібито відсутність вдячності за підтримку США.
Не так давно українська збірна здобула право виступити у фінальному етапі Кубка Біллі Джин Кінг, що проходитиме в Шеньчжені (Китай). Еліна Світоліна в своєму пості в соціальних мережах присвятила цю перемогу українським військовим.