Верховний Суд звернувся до РНБО та Кабінету Міністрів з вимогою надати матеріали, що стосуються санкцій, накладених на Порошенка.
Сторона Зеленського заявила, що санкції були застосовані з метою дисциплінування
Петро Порошенко, п’ятий президент України, висловив думку, що Андрій Портнов став ідейним автором незаконних рішень стосовно нього. Пресслужба "Європейської Солідарності" посилається на цю заяву політика у Верховному Суді. Порошенко оскаржує указ про введення санкцій і підкреслює, що скасування незалежності НАБУ та САП відбулося за подібним сценарієм, як і введення санкцій, що становить загрозу для демократії та європейської інтеграції України.
Політик підкреслив, що документи, що їх представила влада для обґрунтування рішення РНБО, по суті є повторенням ідей, викладених Портновим у його попередніх публікаціях.
"Нарешті ми отримали лист голови Служби Державного фінансового моніторингу, пана Проніна... Але лист справді шокує своєю абсолютною пустопорожністю", - сказав Порошенко. "Дослівний копі-паст змісту цього листа - це телеграм-канал Портнова. У листі Фінмоніторингу немає жодної цифри, немає жодної дати. Цей лист є яскравим і переконливим доказом того, що ідейним натхненником, архітектором, організатором і виконавцем санкцій є пан Портнов", - заявив Порошенко.
Лідер "ЄС" також провів аналогію між судовими слуханнями та реформами в антикорупційній сфері.
Вчора ми стали свідками небезпечної атаки на українську демократію, яка ставить під загрозу наш шлях до європейської інтеграції — спроби запровадження авторитарного режиму. Це проявилося у позбавленні незалежності НАБУ і САП через голосування у Верховній Раді. Сценарії, що стосуються Порошенка та НАБУ, виявляються ідентичними. Їхня мета — знищити залишки демократії та свободи, відкинути нас назад у "русскій мір" і до авторитарних практик, подібних до путінських, — підкреслив Порошенко.
Згідно з думкою п'ятого президента України, якщо "абсолютно безпідставно за три години" можна оголосити лідера опозиції підсанкційною особою, то в подальшому те ж саме може відбутися "з кожним із вас". Він підкреслив, що знищення антикорупційної реформи може призвести до гальмування європейської інтеграції та фінансування, зокрема, для закупівлі озброєння для Збройних Сил України.
"Ось чому цей процес має вирішальне значення для забезпечення незалежності судової системи, підтримки антикорупційних інституцій, захисту громадських активістів та свободи слова... а в кінцевому підсумку, для захисту України," - підкреслив Порошенко.
Актуалізовано.
Колегія суддів Касаційної палати Верховного Суду, яка займається розглядом позову Петра Порошенка до президента Зеленського щодо скасування указу про введення санкцій, вирішила запросити у РНБО, Кабінету Міністрів та Міністерства економіки всі матеріали, пов'язані з ухваленням рішення про ці санкції. Документи мають бути подані до 11 серпня. Наступне засідання заплановане на 19 серпня 2025 року. Про це повідомляє "ЄС".
На сьогоднішньому засіданні стало відомо, що представник президента Зеленського в суді не в змозі надати пояснень щодо процесу прийняття рішення, оскільки не була присутня на засіданні РНБО. Вона також висловила думку, що санкції були введені для підтримки дисципліни з метою запобігання можливим загрозам національним інтересам з боку п'ятого президента.
Перше засідання відбулося 17 квітня, і з тих пір зустрічі проходили раз на місяць. Протягом цього часу ми перебували на стадії підготовки: вивчали, які документи ще не були надані урядом, з'ясовували причини їх відсутності та можливість їх отримання. Зрештою, ми перейшли до обговорення суті справи. Ми представили суду свої аргументи, а також почули позицію представника президента, який стверджував, що президент має широкі повноваження. – зазначив адвокат Ілля Новіков.
Він також зазначив: "У документах вказано, що санкції є превентивними. Сьогодні ми нарешті почули, що це означає у зрозумілій формі, оскільки термін 'превентивні' не завжди простий для сприйняття. Ці санкції покликані дисциплінувати Порошенка. Ви усвідомлюєте, що це означає? І це думка особи, яка не лише є представником президента за довіреністю, а й самостійним представником. Це офіційна позиція президента України, адже, якби Володимир Зеленський особисто був у цьому залі, він би відповідав на ці запитання."
"Наше припущення про причетність Андрія Портнова до цього проєкту нарешті отримало підтвердження. У листі, який 12 лютого направив пан Пронін, Голова Фінмоніторингу, містилися точні цитати з матеріалів, що Портнов публікував у своєму телеграм-каналі у 2019 році. Крім того, видання, що асоціюється з Портновим, вже 4 січня, за п’ять тижнів до листа Проніна, зазначало, що, згідно з думкою експертів РНБО, проти Порошенка можуть бути введені санкції за конкретні дії. І так, зрештою, і сталося", - зазначив Новіков.
Окрім цього він зазначив, що підставами для санкцій стали не нібито багатомільярдні фінансові порушення, про які заявляв Зеленський, а так звана "вугільна справа" і Харківські угоди.
"Це оповідь про угоди, укладені в Харкові. У документі зазначається, що, вірогідно, Порошенко відігравав значну роль у так званій інформаційній та правовій легалізації цих угод", - зазначив юрист.
Він підкреслив, що Фінмоніторинг не має відношення до зазначених питань, але його керівника використали як засіб для намагання легалізувати незаконні санкції.
"Яке відношення Фінмоніторинг має взагалі до кримінального правосуддя? Бо Пронін погодився взяти участь у цій ситуації. Більшість санкцій проти фізичних осіб застосовані за пропозицією СБУ на матеріалах провадження, які є СБУ. Чому? Тому що саме СБУ розслідують всі терористичні статті. І оскільки в цьому випадку СБУ доповіла Зеленському, що такої інформації немає, тоді знайшли Проніна, який сказав - я це підпишу. А далі всі ховаються за Проніна", - додав Новіков.
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина - і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською