Політичні новини України та світу

В Естонії висловили незадоволення щодо рішення "Укрзалізниці" та нагадали про підтримку, надану Києву.

На думку економічного аналітика Райво Варе, це питання має політичний характер.

Естонські бізнесмени обурені обмежувальними заходами "Укрзалізниці" щодо іноземних вагонів, оскільки цей крок насамперед стосується власників вагонів із країн Балтії.

Вони також підкреслюють, що ця політика не перешкоджає Києву отримувати допомогу від платників податків з Естонії, згідно з інформацією місцевого видання Postimees.

Як повідомляє "Укрзалізниця", з 16 березня вагони, що належать іноземним залізницям, а також вагони, приписані до інших адміністрацій, будуть дозволені лише для міжнародних вантажних перевезень.

Як повідомляє видання, причина такого кроку -- у поточній ситуації із перевезеннями. Через неможливість транспортування вантажів на окупованих територіях сходу країни та загального зниження товаропотоку в Україні виник профіцит вагонів. Щоб підтримати вітчизняний бізнес в умовах жорсткої конкуренції, було ухвалено рішення обмежити використання іноземних вагонів усередині країни.

Перш за все, це стосується вагонів, що приїхали з Балтійських країн та Казахстану. Російський рухомий склад уже давно заборонений для перевезень на українських залізницях, а вагони з інших країн представлені у невеликій кількості. Сергій Яковлєв, член правління компанії Skinest Grupp, повідомив, що в Україні наразі експлуатують більш ніж 500 вантажних вагонів, які належать естонським підприємствам. Він оцінив, що загальна економічна вартість вагонів, які виявилися "замороженими", складає приблизно 20 мільйонів євро.

"Вони отримують підтримку від платників податків Естонії, проте не допускають їх до роботи на своїй землі. [...] Україна запровадила преференції для національних компаній. Місцеві власники вантажних вагонів активно виступали за заборону на використання іноземних вагонів. Всі прибалтійські вагони були зупинені", -- зазначив Олег Осиновський, власник залізничного концерну Skinest Grupp.

Слід зазначити, що компанія Skinest викликала сумніви щодо своїх моральних цінностей після початку повномасштабного вторгнення, завдяки вантажним перевезенням, пов'язаним з нею, до Росії.

"Це особливо неприємно, враховуючи поточний політичний фон, -- зазначив економічний аналітик Райво Варе, підкресливши, що Україні необхідно зберігати підтримку своїх друзів. -- Естонія, яка стала одним з найбільших помічників України, тепер запроваджує обмеження. Це не лише питання залізничної галузі, а й більш широке політико-економічне та політичне питання", -- відзначив він, порівнюючи нашу країну з Дональдом Трампом, який, за його словами, "переслідує" своїх союзників.

В той же час Варе зазначив, що застосування протекціоністських заходів державами в залізничному секторі не є новим явищем. Більш того, навіть Естонія раніше вдавалася до подібних обмежень.

Сергій Яковлєв також висловив незадоволення діями "Укрзалізниці", підкресливши, що в контексті суттєвої підтримки Естонії для Києва, він вдався до дій, які можуть бути неприємними для Таллінна.

"З початком конфлікту багато інвесторів вирішили залишити свої вагони в Україні. Виведення цих активів за межі країни могло б стати альтернативою, але в умовах військової загрози це не без ризику, оскільки вагони могли опинитися під обстрілом у будь-який момент. Українська сторона також мала інтерес у збереженні вагонів в країні, адже існувала нестача вантажного транспорту," - зазначив він.

На минулому тижні підприємці звернулися до Міністерства закордонних справ, яке підтвердило свою активність у цій справі та обіцяло найближчим часом зв'язатися з українським міністром транспорту. Як повідомляє видання, заступник міністра закордонних справ України Олександр Міщенко вже нібито ініціював діалог з керівництвом "Укрзалізниці" з приводу певних питань.

Раніше Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) заявила, що вважає за необхідне відновити рівні умови надання послуг з перевезення вантажів усередині України, зокрема з можливістю експлуатації іноземних вагонів.

На думку представників бізнесу, такі обмеження створюють нерівність на внутрішньому ринку, оскільки вони не поширюються на іноземні вагони, які експлуатуються "Укрзалізницею". Як зазначають компанії, що входять до складу ЄБА, це вже не перша спроба "Укрзалізниці" обмежити використання вантажних вагонів, що належать іноземним залізницям. Подібні випадки вже відбувалися у вересні 2024 року, але після гострої реакції бізнесу та профільних організацій ці рішення були скасовані, - йдеться в заяві.

Члени асоціації вважають такі заходи не цілком обґрунтованими, а їх можливим наслідком - штучний дефіцит вантажних ресурсів, антиконкурентні дії на ринку, зростання вартості вантажних перевезень, а також погіршення конкурентоспроможності українських товарів на глобальних ринках.

В кінці березня Європейська бізнес асоціація надіслала запит до відповідних установ з проханням прояснити ситуацію для учасників ринку і тимчасово призупинити дію зазначених обмежень до завершення аналізу ситуації.

Слід зазначити, що Естонія запровадила санкції проти Михайла Дегтярьова, міністра спорту Російської Федерації та президента Олімпійського комітету РФ. Це сталося після того, як Європейський Союз зняв обмеження з цього російського чиновника під впливом офіційних осіб з Будапешта.

Читайте також