Українці, які опинилися в руках Російської Федерації: Amnesty International висловила свою позицію стосовно умов їхнього утримання.

Так, правозахисники опитали 104 особи в Україні в період із січня по листопад 2024 року. Серед них п'ять колишніх українських військовополонених, члени сімей 38 військовополонених, члени сімей 23 українців, яких вважають зниклими безвісти за особливих обставин, 28 раніше затриманих цивільних осіб та їхні сім'ї, а також 10 російських військовополонених, які зараз утримуються в Україні.
Організація дійшла висновку, що українських військовополонених і цивільних, яких Росія утримує в полоні з лютого 2022 року, свідомо відрізають від зовнішнього світу, часто роками. Відсутність прозорості щодо їхнього місцеперебування призвела до того, що катування та їхні незаконні вбивства тривають безкарно.
"Систематичне утримання Росією українських військовополонених і цивільних осіб без доступу до зовнішнього світу є відображенням свідомої політики, що має на меті ізолювати їх і змусити до мовчання, залишаючи їхні родини в стражданнях, поки вони очікують будь-яку інформацію про своїх рідних," - підкреслила генеральний секретар Amnesty International Агнес Калламар.
Вона зазначила, що доля полонених цілком залежить від доброти тих, хто їх утримує, коли йдеться про їхнє виживання.
"Це не просто ряд випадкових інцидентів - це цілеспрямована політика, що суперечить усім принципам міжнародного права", - зазначено в доповіді.
Водночас Російська Федерація не дозволяє міжнародним організаціям відвідувати ув'язнених.
В організації підкреслили, що тривале утримання під вартою без можливості контакту зі зовнішнім світом може розглядатися як жорстоке поводження.
Крім того, російські військові позбавляють полонених медичної допомоги.
"Amnesty International закликає Росію припинити кампанію тортур, насильницьких зникнень та утримання під вартою без зв'язку з українцями в полоні", - заявили правозахисники.
Вони вважають, що російській владі слід повідомити відповідні інстанції про стан усіх військовополонених і надати міжнародним гуманітарним організаціям безперешкодний доступ до них.
"Крім того, Росія повинна гарантувати адекватний медичний догляд для всіх українців, які перебувають у полоні, а також забезпечити повернення важкохворих і поранених військових, зокрема шляхом організації змішаних медичних комісій. Всі незаконно затримані цивільні особи повинні бути звільнені", - зазначили в Amnesty International.
У середу, 5 лютого, Україні вдалося повернути 150 військових, які перебували в полоні.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що серед 150 українських захисників є офіцери, солдати, сержанти, представники Національної гвардії та поліції.
"Військовослужбовці Військово-Морських сил, які були захоплені в полон у Маріуполі та Запорізькій області, представники Повітряних сил, а також військові Десантно-штурмових і Сухопутних військ, нацгвардійці, прикордонники, тероборонівці та поліцейські. Вони всі походять з різних секторів фронту, але їх об'єднує одне: вони боролися за незалежність України," - зазначив президент.
Він зазначив, що деякі військовослужбовці провели в російському полоні більше ніж два роки.
"Висловлюю подяку нашим партнерам, особливо Об'єднаним Арабським Еміратам, а також усім, хто стоїть поруч з нами на цьому шляху. Ми докладаємо зусиль, щоб повернути всіх додому," - зазначив Зеленський.