Політичні новини України та світу

Україна має значні резерви "сучасної нафти", що привернуло увагу західних країн.

Президент Сполучених Штатів, Дональд Трамп, висловив думку, що Україні слід надати американцям доступ до своїх запасів рідкоземельних металів в обмін на продовження військової підтримки. Володимир Зеленський, президент України, охарактеризував цю пропозицію як справедливу, в той час як канцлер Німеччини Олаф Шольц розкритикував її, назвавши егоїстичною. Однак, як зазначив у своїй статті для "Крим.Реалії" політолог Віталій Портніков, заява Трампа може стати каталізатором для обговорення так званої "ресурсної війни". Тим не менш, він підкреслив, що Трамп не є ініціатором цієї дискусії, оскільки її основа закладена у пропозиціях, які Зеленський озвучив під час свого нещодавнього візиту до США.

Українська держава

Портников очікує, що російська пропаганда використає цю тему для просування своїх наративів. Зокрема, Кремль може заявити, що війна в Україні нібито ведеться не за її державність, суверенітет чи територіальну цілісність, а через бажання Заходу отримати доступ до українських природних ресурсів.

Водночас Портников підкреслює, що питання рідкоземельних металів стало актуальним лише тепер, у контексті нових економічних реалій на глобальному рівні. Конкуренція за ці ресурси зростає не тільки в Україні, а й у багатьох країнах світу. Західні держави та Китай уважно спостерігають не лише за українськими запасами, але й за ресурсами в Центральній Азії. Зокрема, президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв вже охарактеризував рідкоземельні метали як "нову нафту".

Втім, як каже експерт, для їхньої розробки необхідні сучасні технології, безпека інвестицій та ефективна геологорозвідка. Однак Росія, попри наявність значних запасів цих металів на окупованих територіях Криму та Донбасу, не займається їх освоєнням. Причиною цього може бути брак відповідних технологій або ж те, що головним ресурсом Росії є не корисні копалини, а війна та залякування, підсумовує Портников.

Замість того, щоб розвивати природні ресурси анексованих територій, Москва перетворює Крим на військовий форпост і прагне порушити торговельні шляхи в Чорному морі. Основною метою є не використання власних ресурсів, а позбавлення їх інших держав, що, за словами експерта, призводить до своєрідного "ресурсного прокляття" для Росії.

Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, що в Україні висунули зустрічні вимоги Трампу після його заяв про корисні копалини в Україні.

Читайте також