Політичні новини України та світу

Трамп прагне отримати третій термін - які шляхи реалізації цього плану?

Третій термін Трампа став частиною його передвиборчої кампанії

Розмови про третій термін Дональда Трампа почалися ще до того, як він урочисто в'їхав у Білий дім уперше, "жартувати" про це він почав із 2016 року. А вже в березні 2025 року в інтерв'ю на NBC, коли Трампа запитали про його спроби залишитися на своїй посаді після другого президентського терміну, він сказав ведучій Крістен Велкер: "Ну, є плани. Є -- не плани, є методи, за допомогою яких ви могли б це зробити, якщо ви знаєте як".

Завжди можна зауважити, що проти задумів Трампа стоять майже 250 років американської незалежності та демократичних традицій США, а також 238-річна Конституція, яка з 22-ю поправкою прямо забороняє одній особі балотуватися на найвищу посаду втретє. Цю поправку ухвалили 21 березня 1947 року, після того як Франклін Делано Рузвельт перебував у Білому домі понад 12 років, отримавши переобрання на четвертий термін у 1944 році. Навіть його однопартійці-республіканці виступали проти цього, проте тоді у світі тривала Друга світова війна, і, як говорили на плакатах, він повинен був "залишитися і завершити справу". Цей безперервний марафон завершився лише зі смертю самого Рузвельта у 1945 році.

У Дональда Трампа набагато масштабніші плани, оскільки він пообіцяв зробити Америку знову великою, і це буквально написано на червоних бейсболках, які стали символом його передвиборчої кампанії. Судячи з жвавого старту, чотири роки минуть занадто швидко, щоб велич США закріпилася, тож розмови про третій термін стали звучати частіше.

У січні 2025 року конгресмен з Теннессі Енді Оглз ініціював спільну резолюцію Палати представників, яка стосується внесення змін до Конституції. Він запропонував відредагувати текст 22-ї поправки таким чином: "Жодна особа не може бути обрана на посаду президента більше ніж тричі, а також не може отримати додатковий термін після двох послідовних обрань". Ця ініціатива відкриває можливість для переобрання Трампа у 2028 році, одночасно виключаючи можливість повторного балотування для Барака Обами, Білла Клінтона та Джорджа Буша-молодшого.

Ще один варіант озвучив сам Трамп: коли журналістка NBC News запитала, чи можливий сценарій, за якого нинішній віцепрезидент Джей Ді Венс буде балотуватися на вищий пост, а потім передасть повноваження Трампу, Трамп погодився, що це один із можливих способів. "Але є й інші", -- додав Трамп.

Коли його запитали, чи не є це занадто виснажливим — знову займати пост президента, Трамп відповів, що йому приносить задоволення працювати. Він також зазначив, що дедалі більше людей звертаються до нього з проханням залишитися на третій термін.

Висловлювання Трампа з’явилися після того, як він у своїх соцмережах порівняв себе з "монархом", натякаючи на безстроковість королівського титулу. У відповідь, офіційний акаунт Білого дому швидко опублікував зображення президента США в короні. Цей жест викликав занепокоєння серед демократів, проте незабаром Трамп розгорнув торгівельну війну, що змусило забути про інцидент на фоні загрози стрибка цін на айфони на 100%.

Фахівці вважають, що це малоймовірно, проте в контексті боротьби з мігрантами команда Трампа вирішила вдатися до стародавнього "Акту про ворожих чужинців" 1798 року. Безсумнівно, існують інші ефективні механізми, які можуть забезпечити Дональду Трампу можливість залишитися в Білому домі ще на чотири роки.

Стівен Беннон, один із ключових союзників Дональда Трампа, повідомив, що тривають жваві дискусії щодо можливості реалізації третього терміна його presidencies.

"Я впевнений, що президент Трамп знову спробує свої сили на виборах у 2028 році і здобуде перемогу. Люди такого масштабу з'являються лише раз на століття, якщо нам пощастить," — висловив думку Беннон під час розмови з Крісом Куомо з NewsNation у березні 2025 року. Куомо зацікавлено запитав, як, враховуючи конституційні обмеження, може відбутися третій термін для Трампа.

"Ми працюємо над цим. Я думаю, у нас буде пара альтернатив. Скажімо так", -- сказав Беннон.

Поки команда Трампа шукає способи утримати його на посаді президента, він сам натякає, що Білий дім став для нього чимось більшим, ніж просто тимчасовий притулок. Тепер це його особистий палац, подібно до розкішного маєтку Мар-а-Лаго у Флориді. 47-й президент США зі смаком оформлює Овальний кабінет, прикрашаючи цю найвідомішу кімнату світу найелегантнішими портретами та дрібничками.

Він проводить тут усі зустрічі, хоча журналістам при цьому доводиться юрмитися за диванами, і вже будує плани, яка розкішна бальна зала з'явиться в резиденції і як можна зручніше перебудувати історичний Рожевий сад.

Кожен президент США вносив свої корективи, проте зазвичай це обмежувалося невеликими деталями, як-от зміна шпалер або розміщення бюста улюбленого політичного діяча на столику біля вікна. Масштабніші зміни були рідкістю.

Під час своєї другої кампанії на виборах Дональд Трамп неодноразово зазначав на мітингах, що "не повинен був балотуватися" у 2020 році. А напередодні своєї інавгурації він знову висловив ідею про те, що його перемогу "вкрали".

Трамп поскаржився на те, що могло б статися, якби вибори 2020 року "не були сфальсифіковані", а потім додав: "Але вони були". Тоді, нагадаємо, він закликав своїх прихильників піти на Капітолій США, що й сталося 6 січня 2021 року. Після вступу на посаду вдруге Трамп помилував сотні людей, засуджених за злочини, пов'язані з цим маршем.

Існує ймовірність, що прагнення Трампа залишитись у Білому домі на третій термін зумовлене бажанням відновити свої позиції. У попередній каденції йому не вдалося реалізувати всі свої плани, і тепер у нього є можливість це виправити. Крім того, його соратники активізували кампанію, стверджуючи, що такого президента, як Трамп, Америка ще не бачила, і що він заслуговує не лише на місце на грошових купюрах, а й на те, щоб з'явитися серед батьків-засновників на горі Рашмор.

Що таке ще один термін (або два), коли 47-й президент США має стільки амбіцій на горизонті?

У Трампа існують вагомі мотиви для того, щоб намагатися зберегти свої повноваження та привілеї, пов'язані з президентством. Дехто вважає, що основною причиною його участі у виборах 2024 року є прагнення уникнути відповідальності за кримінальні справи. Ця стратегія виявилася успішною: дві федеральні справи, які були проти нього, були закриті після його перемоги завдяки давній позиції Міністерства юстиції, що діючий президент не може бути притягнутий до суду. Що стосується справи про гроші за мовчання в Нью-Йорку, яка є єдиною з чотирьох, що дійшла до суду і призвела до обвинувального вироку, перемога Трампа забезпечила йому "беззастережне звільнення".

Проте юридичні проблеми можуть зберегтися до кінця другого терміну Трампа. Коли спеціальний прокурор Джек Сміт неохоче відхилив федеральні обвинувачення проти Трампа минулого місяця, він явно залишив за майбутнім Міністерством юстиції можливість відродити й повторно подати обвинувачення після того, як Трамп залишить свою посаду. Якщо якийсь демократ здасться добре підготовленим до перемоги на виборах 2028 року, Трамп може побоюватися, що ці звинувачення можуть знову набрати силу. Також є ймовірність, що в наступні чотири роки Дональд Трамп може зробити щось, що може призвести до нової кримінальної справи. Якщо будуть серйозні заклики знову притягнути його до відповідальності після його другого терміну, неважко уявити, що Трамп дійде висновку, що найкращий спосіб запобігти цим спробам -- просто залишитися президентом.

Цілком можливо, що саме з цієї причини зображення, зафіксоване шерифом округу Фултон, тепер красується у коридорі поруч з Овальним кабінетом: це слугує нагадуванням про те, що навіть двічі обраний президент може опинитися за ґратами.

"Той, хто каже, що 22-га поправка, вочевидь, утримає Трампа від спроби балотуватися на третій термін, живе на іншій планеті, ніж я", -- каже Ян Бассін, який був помічником радника Білого дому за часів президента Барака Обами. І зазначає, що якщо Трамп вирішить, що хоче зберегти владу після 2028 року, він може спробувати принаймні чотири шляхи:

Будь-який з цих сценаріїв може призвести до непередбачуваних наслідків. Сполучені Штати можуть знайти компроміс, можуть розпастися, або ж розпочнеться громадянський конфлікт. Сенатор Берні Сандерс, один із представників лівого крила, підкреслив у недавньому інтерв'ю, що дії президента свідчать про намір Трампа знищити конституційний розподіл влади в країні на користь системи, де "одна особа зосереджує в своїх руках усю владу". Сандерс додав, що Трамп ставить демократію під загрозу, і це виходить за межі політичних поглядів.

"Це питання стосується нашої свободи як суспільства: чи зможемо ми залишитися незалежними, чи підкоримося нашому новому лідеру, президенту Трампу?" — висловився Сандерс.

Будь-який із голлівудських сценаріїв американської антиутопії може бути після втілений у реальність. І якщо хтось сумнівається, що це неможливо, то ще нещодавно торгова війна з Китаєм здавалася фантастикою, як і президент США, який рекламує авто свого друга-мільярдера біля Білого дому.

Читайте також