Трамп оголосив про намір видати указ, спрямований на зниження цін на медикаменти до рівня, що відповідає іншим розвиненим державам.

Дональд Трамп має намір видати указ, який передбачає приведення цін на ліки в США у відповідність з тарифами в інших розвинених країнах. Це може значно зменшити витрати на медикаменти для американців.
Екс-президент США Дональд Трамп анонсував плани щодо підписання виконавчого указу, мета якого – знизити ціни на медикаменти в Америці. Цю інформацію він оприлюднив у своїй соціальній мережі Truth Social в неділю ввечері.
Згідно з опублікованими даними, указ передбачає введення моделі ціноутворення, заснованої на принципі "максимального сприяння". Згідно з цією концепцією, ціни на медикаменти в США повинні відповідати найнижчим показникам, які спостерігаються в інших розвинених країнах. Проте Трамп не навів конкретики щодо того, які саме види страхування підпадатимуть під цю ініціативу та на які препарати вона поширюватиметься.
"Нарешті до нашої країни ставитимуться справедливо, а витрати наших громадян на охорону здоров'я знизяться до небачених раніше показників", -- написав він у своєму дописі.
Слід підкреслити, що будь-яка подібна ініціатива, ймовірно, зустріне опір у вигляді судових позовів, і її легітимність без залучення Конгресу залишається під сумнівом.
Під час свого першого терміну на посаді президента Трамп вже намагався втілити подібну ініціативу для програми Medicare — системи медичного страхування, що охоплює 68 мільйонів американців, які є людьми похилого віку або з інвалідністю. Цей проект передбачав включення лише 50 лікарських засобів, які використовуються в медичних закладах і фінансуються через Medicare. Проте, федеральний суд зупинив реалізацію цієї ініціативи, визнавши, що адміністрація не дотрималася необхідних етапів у процесі розробки політики.
Фармацевтичний сектор категорично виступає проти цієї ідеї, оскільки вона, вірогідно, призведе до зниження прибутків підприємств. Представники індустрії активно чинять опір цій політиці, особливо з огляду на те, що у Вашингтоні останнім часом знову почалися дискусії з цього питання. Компанії попереджають, що реалізація такої політики може призвести до скорочення фінансування на дослідження, що, в свою чергу, обмежить доступ пацієнтів до нових медикаментів.
"Будь-які форми державного контролю цін завдають шкоди американським пацієнтам", -- зазначив Алекс Шрівер, представник провідної лобістської організації фармацевтичного сектору PhRMA. "Політики мають зосередитися на вдосконаленні внутрішньої системи, а не запозичувати невдалі ініціативи з інших країн", -- підкреслив він.
Підтримка цієї концепції з боку Трампа виділяє його серед інших республіканців, які зазвичай скептично ставляться до державного контролю цін. У свою чергу, законодавці від демократів представили кілька варіантів цієї ініціативи.
Амеет Сарпатварі, фахівець з фармацевтичної політики з Гарвардської медичної школи, підкреслив, що Трамп звертається до концепції, яка володіє "популістською привабливістю".
Трамп вже давно висловлює своє незадоволення тим, що Сполучені Штати витрачають набагато більше на медикаменти порівняно з іншими розвиненими країнами. І він не помиляється — в США вартість брендових препаратів у середньому в три рази перевищує ціни в країнах, з якими ми співпрацюємо.
Це відбувається попри те, що значна частина досліджень, які призводять до створення нових ліків, проводиться саме в американських лабораторіях та лікарнях. Фармацевтичні компанії отримують більшість своїх світових прибутків від продажів у США і зазвичай будують свою бізнес-стратегію навколо американського ринку.
Представники фармацевтичного сектору стверджують, що підвищені ціни в Сполучених Штатах мають ще одну вигоду: за даними галузевих досліджень, американські пацієнти отримують медичні препарати швидше і з меншими обмеженнями з боку страхових компаній у порівнянні з іншими державами.