Політичні новини України та світу

"Сучасний світ опинився в періоді фінансової безконтрольності". Чому політика Трампа може спонукати до активації "друкарського верстата" для долара – думка експерта.

Тарифна політика, яку проводить адміністрація президента США Дональда Трампа, практично не впливає на фондовий ринок.

Глобальні фінансові ринки, за прогнозами, знову підуть на хвилю надування бульбашки. Вірогідно, цей процес триватиме до 2026 року. Таку думку висловлює Петро Чернишов, колишній президент компанії Київстар і засновник освітнього проекту Контора Пі, у своїй колонці для NV.

За його твердженням, світ не перебуває в "стабільній економіці", а знаходиться "в періоді фінансової безсоромності: боргові зобов'язання зростають, гроші безперервно друкуються, а єдине, що втрачає у вазі, це довіра до долара".

Чернишов зазначає, що загальний борг Сполучених Штатів досяг 36,6 трильйона доларів, з яких 9,2 трильйона необхідно буде або погасити, або рефінансувати вже до 2025 року. При цьому річні надходження федерального бюджету США складають близько 5 трильйонів доларів.

Для вирішення питання з боргом адміністрація Трампа має обмежений вибір стратегій, оскільки в даному випадку неефективними будуть ані різке підвищення податкових ставок, ані різке скорочення витрат.

Перший етап полягає в тому, що Федеральна резервна система переходить до політики кількісного пом'якшення, активуючи друкарський апарат. "З'явиться $9,2 трлн, які будуть використані для викупу облігацій, і ось так, у фінансову систему знову надходить грошова маса. Куди ж вона потече? Правильно – в акції, нерухомість, криптовалюти та інші активи, що приносять прибуток", – зазначає Чернишов.

Наступним етапом є зниження процентних ставок, оскільки обслуговування державного боргу обходиться США у $1,2 трлн (дані на 2024 рік; для порівняння, весь бюджет на оборону складає $800 млрд). Спроби рефінансувати борг лише ускладнять ситуацію.

"Тому вихід один: знижувати ставки. А це знову веде до легких грошей і зростання активів. [...] Усі дороги ведуть до грошового принтера", -- упевнений бізнесмен.

Він вважає, що ця ситуація збережеться не менше ніж до 2026 року, коли очікується новий етап глобального "економічного затягування поясів", зростання відсоткових ставок та негативних економічних тенденцій.

"Наразі це не ринок, а розпродаж із порадою: 'Купуйте все, поки ціни низькі, адже незабаром ми знову створимо бульбашку', -- підсумував Чернишов."

Як повідомлялося, раніше директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва заявила, що ризик рецесії у світі зріс із 17% до 30%, а у США -- з 25% до 40% через торговельну війну, яку розпочала адміністрація Дональда Трампа.

Читайте також