Політичні новини України та світу

Мерц прийме місце Шольца: як перемога ХДС/ХСС на виборах до Бундестагу вплине на Україну та Європу?

У неділю, 23 лютого 2025 року, у державі з найбільшою економікою в Європейському Союзі пройшли дострокові парламентські вибори. Консервативний альянс Християнсько-демократичної та Християнсько-соціальної партій (ХДС/ХСС) під керівництвом 69-річного Фрідріха Мерца здобув перемогу.

Фінальна явка на виборах до Бундестагу сягнула рекордних 83%. Згідно з даними екзитполів, партія ХДС/ХСС отримала підтримку 28,5% виборців. Ультраправа партія "Альтернатива для Німеччини" (АдН) під керівництвом Аліси Вайдель вперше в своїй історії зайняла друге місце на парламентських виборах, здобувши 20,8% голосів. Натомість Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН), очолювана Олафом Шольцом, отримала лише 16,4%, що стало найгіршим результатом для неї за весь час існування. Також до Бундестагу пройшли "зелені" з 11,6% голосів та "ліві" з 8,7%, подолавши 5%-й бар'єр.

Канцлер Олаф Шольц визнав поразку Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) на виборах. Він охарактеризував отриманий результат як "гіркий", проте надіслав привітання лідеру Християнсько-демократичного союзу (ХДС) та Християнсько-соціального союзу (ХСС) Фрідріху Мерцу, який має всі шанси стати новим канцлером у найближчі дні або тижні після формування нової коаліції. Ймовірно, до складу цієї коаліції увійде і СДПН, але вже в ролі молодшого партнера.

"Світ не чекає на нас, і він не чекає на тривалі коаліційні переговори", - сказав 23 лютого Мерц, закликавши до якнайшвидшого формування уряду.

Вибори в Німеччині відбулися на сім місяців раніше запланованого терміну. Їх призначили через розпад у листопаді минулого року альянсу трьох ідеологічно різноманітних політсил - "світлофорної" коаліції, а у грудні депутати винесли вотум недовіри канцлеру Олафу Шольцу та його кабінету.

Фрідріх Мерц, за оцінкою видання Politico, мав стати "найбільш проамериканським канцлером", оскільки як лідер ХДС/ХСС понад 100 разів відвідував Сполучені Штати та називав експрезидента США Рональда Рейгана своє рольовою моделлю.

У ході своєї передвиборчої кампанії Мерц підкреслював важливість вирішення внутрішніх соціально-економічних викликів Німеччини. Він виступав за припинення нелегальної міграції, зменшення бюрократії, скорочення державних субсидій та зниження податкового навантаження. Проте, у день виборів, під час своєї промови про перемогу, він акцентував увагу на ще одному ключовому завданні - забезпеченні незалежності Європи від Сполучених Штатів.

"Моя головна мета полягає в тому, щоб якомога швидше зміцнити Європу. Це дозволить нам поступово досягти справжньої незалежності від США, - зазначив майбутній канцлер у коментарі для Politico. - Я ніколи не уявляв, що скажу щось подібне. Однак минулого тижня, після висловлювань Дональда Трампа, стало очевидно, що частині американців, зокрема цій адміністрації, мало цікава доля Європи".

Ця заява майбутнього канцлера Німеччини, на думку Politico, стала найжорсткішою критикою з боку європейського політика на адресу американської адміністрації щодо її позиції стосовно Європи та України. Як зазначає британська BBC, почути подібний тон від близького партнера США було абсолютно неможливо ще кілька місяців тому. У відносинах між Німеччиною та США, які протягом 80 років після завершення Другої Світової війни відзначалися теплом, стався справжній "сейсмічний зсув".

Раніше, 19 лютого, президент Сполучених Штатів Америки охарактеризував українського лідера Володимира Зеленського як "диктатора" і почав вимагати від нього компенсації у розмірі $500 мільярдів за американську військову допомогу, надану Києву. А 14 лютого, під час Мюнхенської конференції з безпеки, віцепрезидент США Джей Ді Венс різко критикував уряди Європейського Союзу за їхній "відхід" від демократичних цінностей. Він зазначив, що найбільша загроза безпеці Європи виникає "зсередини", а не з боку Китаю чи Росії.

Фрідріх Мерц відреагував на це зустрічними звинуваченнями. Він обурився тим, що Джей Ді Венс своєю промовою у Мюнхені, а близький до Дональда Трампа американський мільярдер Ілон Маск - своїми коментарями в соцмережі Х підтримали німецьку ультраправу партію АдН напередодні виборів у Німеччині.

"Дії Вашингтону виявилися не менш вражаючими, сміливими та, зрештою, обурливими, ніж ті, що мали місце з боку Москви. Ми опинилися під сильним тиском з обох сторін, і моїм головним завданням стало створення єдності в Європі", - зазначив Фрідріх Мерц.

Ультраправа антиісламська "Альтернатива для Німеччини" також святкує тріумф після виборів у Німеччині. Партія-парія отримала вдвічі більше голосів виборців, ніж у 2021 році, коли вона потрапила до Бундестагу із результатом в 10,4% голосів. Це посилило сподівання АдН на виграш виборів у 2029 році та формування уряду.

"Ми досягли історичного успіху. Ніколи раніше ми не були такими сильними. Тепер ми займаємо друге місце серед політичних сил. Наступного разу ми обов'язково будемо на першій позиції", - підкреслила після виборів 46-річна лідерка АдН Аліса Вайдель.

"Наша рука завжди простягнута (для коаліції): ми готові реалізувати волю народу", - запропонувала Вайдель. При цьому вона зазначила, що в разі відмови ХДС/ХСС від коаліції з АдН, наступні вибори "відбудуться раніше, ніж багато хто вбачає".

АдН виступає за вихід Німеччини з Євросоюзу та повернення до власної валюти, а також за зближення з росією та припинення військової підтримки України.

Внаслідок цього інші партії парламенту підтримають концепцію фаєрволу, відмовляючись від співпраці з ультраправими силами. У прямому зверненні до Аліси Вайдель Фрідріх Мерц категорично заявив про неможливість спільної діяльності з Альтернативою для Німеччини: "Ваші прагнення суперечать нашим, тому жодна форма кооперації між нами неможлива".

Фрідріх Мерц обіцяв активніший супротив рф, ніж був за часів Олафа Шольца, який називав себе "канцлером миру" та виступав проти надання Києву "руйнівної зброї" для завдання ударів вглиб росії. На Мюнхенській безпековій конференції 14 лютого Мерц підтвердив свій намір дозволити постачання до України німецьких крилатих ракет Taurus операційної дальністю понад 500 км. Він наголосив, що став на бік Києва задовго до виборів до Бундестагу та ніколи не поступався цією позицією.

Читайте також