Політичні новини України та світу

Шольц в Києві: мета візиту, що він привіз з собою та як його зустріли.

"Моя поїздка є проявом підтримки для нації, яка вже більше тисячі днів героїчно бореться з безжальною агресією з боку Росії. Україна може розраховувати на Німеччину. Ми дотримуємося своїх обіцянок і реалізуємо свої наміри", - підкреслив канцлер Олаф Шольц, прибувши до Києва в понеділок, 2 грудня. Шольц також оголосив, що до кінця цього року німецький уряд надасть Україні військову допомогу на суму 650 мільйонів євро.

Проте цей візит є не лише свідченням готовності Німеччини продовжувати підтримувати Україну в боротьбі з російською агресією. Він також має важливе значення в контексті внутрішньої політики. Візит відбувається на фоні активної виборчої кампанії в Німеччині, що передує достроковим парламентським виборам, запланованим на 23 лютого наступного року.

Пакет у розмірі 650 мільйонів євро не є новим етапом німецької військової підтримки Україні. Це, в основному, частина раніше оголошених постачань на загальну суму 1,4 мільярда євро, про які Берлін повідомив ще в жовтні.

На пресконференції уряду, що відбулася в понеділок, 2 грудня, прессекретар Міністерства оборони Німеччини полковник Мітко Мюллер (Mitko Müller) повідомив про постачання різних систем протиповітряної оборони. Зокрема, йдеться про прискорену доставку модифікацій IRIS-T (SLS і SLM), танків Leopard 1, а також безпілотників - як розвідувальних, так і ударних, виробництва компанії Helsing. Крім того, буде надане зимове спорядження, прилади нічного бачення та стрілецька зброя. Загалом, ухвалено рішення про постачання близько 50 різних позицій у прискореному порядку, враховуючи складну ситуацію на фронті в Україні.

Заступник офіційного представника канцлера Вольфґанґ Бюхнер підкреслив, що Німеччина займає друге місце в світі після США та лідирує в Європі за обсягами військової та фінансової підтримки України. Загальна сума цієї допомоги вже перевищила 28 мільярдів євро, з яких близько 8 мільярдів було надано цього року. Бюхнер також зазначив, відповідаючи на запитання кореспондента DW, що до цієї суми не враховуються грошові виплати, які отримують більше мільйона українських біженців у Німеччині.

Він також прокоментував заяву колишнього генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, який припустив можливість тимчасової втрати територій України, що перебувають під російською окупацією, в ім'я досягнення угоди про мир або режиму припинення вогню.

"Просто укладення перемир'я без виведення російських військових сил з окупованих українських земель, - підкреслив Бюхнер, - лише зміцнить російську анексію, яка йде врозріз з міжнародним правом, і стане порушенням як основоположних принципів статуту ООН, так і резолюцій Генеральної асамблеї ООН, підтриманих більшістю країн світу."

Президент України Володимир Зеленський радо прийняв Олафа Шольца. "Ми висловлюємо вдячність Німеччині за всю її підтримку. Німеччина займає провідні позиції в Європі у наданні допомоги Україні, що сприяє нашій обороні проти російської агресії та терору", - зазначив Володимир Зеленський.

Усіх цікавило, що ж саме приховує металева валіза Олафа Шольца, коли він вийшов із потяга на київському залізничному вокзалі. Українці жартували, що в ній може бути мирний план або соціальна програма "Зимова підтримка", ініційована президентом України. Найбільше обговорень викликав жарт про те, що канцлер Шольц, мовляв, привіз ядерну зброю для України.

Проте, як зазначає політолог і доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ігор Рейтерович, в Україні не було особливих очікувань щодо візиту Шольца. Хоча, за його словами, деякі все ж мали надію на несподіванку — наприклад, на оголошення канцлера про готовність передати Україні німецькі крилаті ракети TAURUS. Однак на заключній пресконференції Шольц так і не згадав про ці ракети, які Україна давно просить, а також не дав чіткої відповіді на питання щодо можливого запрошення України до НАТО.

Про візити західних політичних діячів до Києва, як правило, з міркувань безпеки заздалегідь не оголошують. Не став винятком і приїзд Шольца. Проте Берліном ходять наполегливі чутки, що цей візит було погоджено в найостанніший момент.

Спостерігачі акцентують увагу на старті виборчої кампанії в Німеччині, а також на запрошенні Володимира Зеленського до Києва лідера консервативної опозиції Фрідріха Мерца. Мерц очолив партійний список блоку Християнсько-демократичного та Християнсько-соціального союзів і вважається основним конкурентом Шольца у боротьбі за крісло наступного канцлера Німеччини. За деякими даними, Мерц планує відвідати Україну вже найближчим часом, і Шольц, здається, прагне випередити його, щоб продемонструвати позицію соціал-демократів щодо України.

Ця політика полягає в тому, щоб, з одного боку, забезпечувати Україні значну військову підтримку без часових обмежень, а з іншого – робити це таким чином, щоб уникнути прямого втягування Німеччини у конфлікт з Росією. Шольц також не бажає повністю припиняти контакт з Кремлем, що підтверджує його нещодавня розмова з Володимиром Путіним. Більшість німців підтримують такий підхід, і Шольц неодноразово заявляв, що за його керівництва політика Берліна в цьому аспекті залишиться сталою.

Згідно з результатами опитувань, більше ніж 60% громадян Німеччини висловлюють проти передачі Україні крилатих ракет TAURUS. Крім того, у Німеччині також немає підтримки для використання німецької зброї для атак на цілі, що знаходяться на території Росії.

На відміну від Олафа Шольца, його політичний опонент Фрідріх Мерц вважає, що Німеччина, як і США, Великобританія та Франція, повинна надати Україні можливість використовувати німецьку зброю для ударів по військовим об'єктам на території Росії. Він також не відкидає можливість постачання ракет TAURUS до Києва. Нещодавно Мерц висловився про те, що, якщо він стане канцлером, то пред'явить Москві ультиматум: Росія повинна припинити авіаудари по цивільних об'єктах в Україні, інакше Збройні Сили України отримають ракети TAURUS з дозволом їх використання проти Росії. Ці ракети здатні досягати Москви з території України.

Зелені, які все ще входять до складу уряду соціал-демократа Шольца, дотримуються схожих поглядів у цьому питанні. Нова співголова цієї партії Франциска Брантнер (Franziska Brantner) прямо заявила, що в політиці щодо України для Зелених кращим партнером по коаліції були б Мерц та його консерватори, а не Шольц і соціал-демократи канцлера.

Читайте також