Політичні новини України та світу

Санкції щодо Російської Федерації: виклики та досягнення | UACRISIS.ORG

Чи діють санкції відносно РФ? Це питання можна почути від багатьох людей, які не дотичні до цієї сфери. Якщо коротко - так. Як саме - розповіли учасники пресконференції "1000 днів під тиском обмежень: успіхи та провали санкцій проти Росії з початку великої війни. Як тиск посилити?", організованої Незалежною антикорупційною комісією.

Владислав Власюк, уповноважений президента України з питань санкційної політики, вважає, що санкції проти Росії все більше починають впливати на її економіку.

"Буквально перед цією пресконкоференцією в мене був дзвінок з ОАЕ, куди я туди їздив позаминулого тижня. Здається, вперше в нас з'явився відвертий обмін інформацією і діалог щодо дотримання санкцій проти Росії та Ірану. Раніше такий самий зв'язок було встановлено з Туреччиною. Отже, ці речі відбуваються поступові і це можна вважати успіхом", - зазначив він.

За підсумками тисячі днів дії санкційної політики, Уповноважений президента України виділив кілька ключових досягнень. Серед них - запровадження нафтового ембарго з боку Європейського Союзу, створення коаліції, що протидіє постачанню критично важливих компонентів до Росії, а також суттєве зниження економічних показників у РФ, відображене в зростанні інфляції. Це також включає проблеми в авіаційній, машинобудівній та деревообробній галузях. Владислав Власюк також підкреслює ефективність індивідуальних санкцій та окремих рішень стосовно суверенних активів Росії.

Однак існує безліч чинників, які перешкоджають ефективності санкційної політики. Серед них варто виділити проблеми, пов'язані з танкерним флотом, а також продовження імпорту нафти через трубопроводи. Також важливе ставлення ЄС та США до обмежувальних заходів, а також питання, пов'язані з LNG. Багато компаній досі працюють в Росії, в той час як деякі сектори російської економіки фактично уникли санкцій. Варто зазначити, що українські виробники можуть запропонувати альтернативи для цієї продукції, що стане темою для обговорення з міжнародними партнерами України.

Учасники пресконференції висловили єдину думку щодо того, що Україна має значний потенціал для посилення своєї санкційної політики. У цьому процесі державі готові надати підтримку неурядові організації. Ключову роль у цій ініціативі повинна виконати Рада громадськості з питань санкцій, яка створена для координації дій між представниками влади та громадянським суспільством з метою спільного захисту впровадження та оновлення санкцій проти Росії та її союзників. До складу цього об'єднання входять такі організації, як мережа захисту національних інтересів "ANTS", Black Sea News, Інститут Чорноморських Стратегічних Досліджень, DiXi Group, Інститут Законодавчих Ідей, ICUV (Міжнародний центр української перемоги), KSE Institute, OSINT-агенція Molfar, Незалежна антикорупційна комісія (НАКО), Рада економічної безпеки України (РЕБ), Центр глобалістики "Стратегія ХХІ", StateWatch/TrapAggressor, Razom We Stand, а також ГО "Український аналітичний центр У8".

"Ми створили цю платформу для того, аби згуртувати наші зусилля, бо багато громадських організацій працюють в різних сферах. Виникла певна потреба якось скоординувати ці зусилля, щоб ми могли діяти ефективніше", - підкреслила старша дослідниця Незалежної антикорупційної комісії Вікторія Вишнівська.

Оцінюючи стратегію санкцій, директорка з розвитку партнерств Ради економічної безпеки України Агія Загребельська зазначила, що хоча санкції мають свій вплив, не слід сподіватися на те, що вони зможуть повністю зупинити агресію. Вона підкреслила, що ці заходи лише підтримують українські оборонні сили в їхній боротьбі з противником.

"Необхідно постійно шукати актуальні вразливості в військовому апараті Кремля, на які можна вплинути. Ті слабкі місця, які існують сьогодні, через півроку можуть перестати бути такими вразливими або, навпаки, виявитися ще більш очевидними. Відтак, санкції не є статичними. Щоб санкційна політика була максимально дієвою, важливо не лише коригувати та фокусувати дії, але й синхронізувати їх, щоб Україна та її партнери разом завдавали ударів саме по тим секторам, які ми ідентифікуємо як вразливі на сьогодні," - підкреслила Агія Загребельська.

Читайте також