Політичні новини України та світу

Румунія опиняється серед авторитарних режимів. Кандидат, який підтримує MAGA, займає перше місце в боротьбі за президентське крісло - Politico.

Джордже Сіміон, кандидат, якого вважають лідером після першого туру президентських виборів, офіційно оголосив про свою підтримку Дональду Трампу, повідомляє європейський підрозділ Politico.

Рейтинги Дональда Трампа можуть бути на найнижчому рівні, проте ультраправий кандидат на пост президента Румунії вважає, що співпраця з американським лідером все ще може стати успішною стратегією перед виборами, що відбудуться в неділю.

Джордже Сіміон, що з задоволенням одягає бейсболки з логотипом Трампа, поділився своїми думками з Politico після поїздки до Вашингтона. Там він дав інтерв'ю ведучому подкасту, колишньому раднику Трампа Стіву Беннону, а також ультраправому активісту Джеку Пособєцу.

"Ми є природними партнерами Республіканської партії та близькі за своїми ідеями до руху MAGA", - підкреслив Сіміон, говорячи про свою політичну силу "Альянс за союз румунів" (AUR).

Для штабу Трампа, зокрема для Джей Ді Венса та Ілона Маска, румунські вибори стали важливою подією після їх раптового скасування в грудні минулого року. Румунські чиновники пояснили, що рішення було зумовлене загрозою іноземного втручання та "агресивними" гібридними атаками з боку Росії. Водночас ультраправі сили звинуватили уряд у спробі знищити демократію, оскільки вони не змогли змиритися з перемогою Келіна Джорджеску, націоналістичного політика, що має прихильність до Кремля, у першому турі голосування.

Politico зазначає, що перший тур повторних виборів пройде 4 травня, а другий - 18 травня. Якщо 38-річний Сіміон здобуде перемогу на президентських виборах, він пообіцяв надати Джорджеску високу посаду, незважаючи на те, що йому заборонено відновлювати свою власну кампанію на пост президента.

AUR – це соціал-консервативна політична сила, яка виступає за ірредентизм у контексті відновлення Великої Румунії. Це може призвести до збільшення ймовірності територіальних конфліктів і напруженості з Україною, Молдовою та Болгарією. Попри відмову від проросійських настроїв, Сіміон висловлює намір припинити військову підтримку Україні, як зазначає видання.

Заснована у 2019 році, AUR вже має другу за кількістю місць фракцію у румунському парламенті після лівоцентристської Соціал-демократичної партії. Сіміон посів четверте місце на скасованих президентських виборах торік, але зараз, схоже, здобув підтримку серед виборців Джорджеску.

На міжнародному рівні пильно спостерігають за тим, чи зможе трампістський меседж Сіміона знайти ширшу підтримку серед виборців, оскільки є побоювання, що його перемога може призвести до дестабілізації важливого члена НАТО і ЄС, який налічує 19 мільйонів жителів.

Згідно з опитуванням, яке провело видання Politico, Сіміон впевнено лідирує в першому турі виборів, отримавши близько 29% голосів. Якщо він здобуде перемогу 4 травня, багато що залежатиме від підтримки виборцями кандидата, який опиниться на другій позиції, ймовірно, це буде колишній голова Націонал-ліберальної партії (НЛП) Кріна Антонеску (22%) або мер Бухареста Нікушор Дан (20%).

Завдання для Джорджеску

Згідно з інформацією, наданою Politico, Сіміон у Румунії опинився під ретельним наглядом через свої спроби залучити лобістську компанію в США за 1,5 мільйона доларів. Мета цього найму полягала в організації зустрічей з важливими політичними діячами США та підготовці медійних виступів. Основна суперечка виникла навколо питання, чи мала партія AUR право використовувати державні кошти, виділені політичним партіям, для фінансування цього промоційного проєкту.

Сіміон стверджував, що документ, що описує цю угоду, не є контрактом, а лише листом про наміри. Попри це, 24 квітня постійний виборчий орган Румунії оголосив про початок розслідування стосовно фінансування партії. Антонеску звинуватив Сіміона в тому, що він вкладає кошти "в свій власний культ особистості та у відомих змовників з-за кордону. Замість того, щоб боротися за Румунію, він вирішив заплатити іншим, щоб принизити всіх нас".

Сіміон також сподівається скористатися підтримкою, яку Джорджеску здобув торік, заявивши, що у нього буде для нього робота, навіть, можливо, на посаді прем'єр-міністра.

Сіміон висловив думку, що цілком природно, що він обере ту посаду, яку бажає. Оскільки він румун, який отримав найбільшу підтримку на виборах, саме він має право зайняти цю роль у Котрочені (президентському палаці). Це стане кроком до відновлення нормального життя та виправлення всього, що ще можливо, оскільки демократія та довіра румунів до верховенства права зазнали серйозних уражень.

Раніше Сіміон висловлював думку, що ті, хто відмовився підтримати кандидатуру Джорджеску на пост президента, заслуговують на серйозні наслідки. Це викликало реакцію мера Бухареста Дана, який назвав лідера AUR "агітатором насильства" у публічному просторі, зазначивши, що його дії завдають шкоди суспільству.

Сіміон також не матиме абсолютної влади у призначенні прем'єр-міністра. Незважаючи на те, що президент Румунії має право висувати кандидатуру на цю посаду, для її затвердження йому знадобиться підтримка більшості в парламенті. У теперішньому складі парламенту партія AUR знаходиться в опозиції, тоді як соціалісти з СДП та ліберали з НЛП є частиною правлячої коаліції. Антонеску виступає як їх спільний кандидат.

Однак Сіміон висловлює думку, що у разі неналежної роботи Антонеску, партії коаліції будуть змушені знайти нового прем'єр-міністра та звільнити Марселя Чолаку з його посади.

Інноваційний рух проти традиційних структур

Ультраправі скористалися тривалим розчаруванням через корупцію та неефективність політичного істеблішменту - СДП і НЛП, яких вони звинуватили в організації скасування виборів. Торішні президентські вибори стали першим випадком у посткомуністичній історії Румунії, коли до другого туру не вийшов кандидат від партій істеблішменту.

На думку Сіміона, скасування виборів стало ще одним доказом того, що Румунією керують ті ж самі старі кадри, які захопили владу в 1989 році, коли країна відмовилася від комунізму, і які лише імітували перехід до демократії після смерті диктатора Ніколає Чаушеску. "Уряд організував кампанію і вибори, і програв їх", - прокоментував Сіміон торішнє голосування.

Проте, як підкреслює Politico, він також зазнає обвинувачень у порушенні норм виборчого процесу.

Декілька громадян Румунії, які отримали індивідуальні листи від Сіміона, нещодавно звернулися до виборчих органів країни зі скаргою на можливе порушення законодавства про захист персональних даних. Один з регіональних виборчих органів згодом передав цю скаргу до прокуратури, про що повідомив телеканал ProTV. Сіміон у відповідь заявив, що його політична партія має доступ до виборчого реєстру, в якому містяться дані про румунів, які мають право голосу, зазначивши, що багато з цих осіб вже померли.

Лицо, не желаемое в обществе.

Сіміон, якому заборонено перетинати кордони України та Молдови через його попередні дії, спрямовані на повернення частини їхніх земель, висловив сподівання, що Трамп зможе знайти рішення для відновлення миру в Україні.

Війна ставить Сіміона в складну ситуацію, зауважує Politico. Незважаючи на те, що він є націоналістом і підтримує MAGA у контексті України, його бажання відкрито підтримувати Росію значно менше, ніж у Трампа. Сіміон, насправді, позиціонує себе як кандидат, здатний зберегти підтримку США щодо військової присутності в Румунії.

"Як країна, що постраждала від німецького та російського імперіалізму, ми хочемо, щоб ця мирна формула супроводжувалася новими гарантіями безпеки на наступні 30-50 років, щоб росія не змогла повторити те, що вона зробила, порушивши всі міжнародні договори", - зазначив Сіміон.

На минулих виборах його суперники звинувачували Сіміона в намірах вивести Румунію з Європейського Союзу. Однак він наполягав на тому, що прагне зберегти членство країни в ЄС, виступаючи за те, щоб європейський блок зосередився тільки на економічних питаннях і не втручався у культурні та оборонні справи. Крім того, Сіміон акцентував увагу на своїй позиції щодо НАТО, зазначивши, що Румунія повинна залишатися в альянсі під керівництвом США.

"Я сумніваюся, що збройні сили під керівництвом Франції та Великої Британії можуть стати альтернативою безпековій моделі, яка діяла після Другої світової війни, відомій як Pax Americana", - зазначив Сіміон, говорючи про необхідність нової безпекової архітектури для Європи, особливо в контексті післявоєнної України.

Відповідно до його слів, держави НАТО зобов'язані виконати вимоги Трампа та підвищити свої витрати на оборону, підсумовує стаття в Politico.

Читайте також