Політичні новини України та світу

Росія вивезла щонайменше 20 000 українських дітей і намагається втягнути їх у конфлікт проти України, заявив Герасимчук.

З початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, Москва примусово перевезла до окупованого Криму та Росії не менше 20 тисяч українських дітей.

Цю інформацію 2 лютого озвучила радниця президента з прав дитини Дар'я Герасимчук, яку цитує "Суспільне".

"Спочатку росіяни вбивають батьків, після чого викрадають дітей. Найчастіше їх вивозять до так званих оздоровчих таборів, звідки діти більше не повертаються. Крім того, під час фільтраційних процесів дітей розлучають з батьками," – підкреслила Герасимчук.

За її словами, такі дії підпадають під поняття геноциду. Вашингтонський Інститут вивчення війни нагадує, що стаття 2 Конвенції ООН про геноцид визначає "примусове переміщення дітей однієї групи до іншої групи" як акт, що становить геноцид.

Із загальної кількості депортованих дітей, за підтримки гуманітарних організацій та допомоги країн-посередників - Катару, Ватикану та Південно-Африканської Республіки, Україні вдалося повернути на батьківщину 1189 дітей.

Уповноважена зазначає, що дітей часто спочатку вивозять до окупованого Криму, який росіяни використовують як проміжний пункт. Діти можуть проводити там від кількох місяців до одного року, перед тим, як їх всиновлять російські родини.

"Дитині кажуть: "Батьки тебе не забирають, отже, ти без догляду. Пора подумати про нову сім'ю", - зазначила Герасимчук.

За даними громадської організації "Регіональний центр прав людини", в Криму наразі діє 13 таких "реабілітаційних" та "евакуаційних" таборів.

За словами посадовиці, Росія також дедалі частіше намагається мобілізувати українських підлітків до російської армії. Як нагадує Інститут вивчення війни, це є порушенням Женевської конвенції.

В свою чергу, український омбудсмен Дмитро Лубінець зазначив, що 2 лютого відзначається річниця створення Міжнародної коаліції за повернення українських дітей, ініційованої Україною та Канадою.

За його словами, наразі 41 країна світу, а також Рада Європи, вже долучилися до неї.

"З 2014 року, після анексії Криму, Росія почала регулярно викрадати українських дітей, позбавляючи їх національної свідомості. Після початку повномасштабної агресії у 2022 році ця практика стала масовою", - зазначив Лубінець у своєму Telegram-каналі.

Він зазначив, що в 2024 році, завдяки підтримці партнерів, Україні вдалося повернути близько 600 дітей.

Крім того, дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ б'є на сполох через російські "невпинні напади на населені пункти в Україні та їх руйнівний вплив на дітей", які продовжують жити в країні.

"Я спустошений нападами, які тривають у густонаселених районах й вбивають та завдають поранень багатьом людям, у тому числі дітям", -- зазначив 1 лютого у повідомленні Мунір Мамедзаде, представник ЮНІСЕФ в Україні.

Конфлікти та супутнє насильство не тільки спричиняють фізичні травми, але й викликають серйозні психологічні проблеми у дітей, наносячи "удар по їхньому всебічному розвитку", зазначається в повідомленні.

Згідно з інформацією фонду Save the Children, у 2024 році кількість російських атак на навчальні заклади в Україні зросла більш ніж у два рази в порівнянні з 2023 роком.

"Згідно з недавнім звітом фонду, у 2024 році в Україні постраждало або було знищено 576 освітніх установ, серед яких школи, дитячі садки та виші, що є суттєвим зростанням у порівнянні з 256 закладами в 2023 році."

Відповідно до звіту ЮНІСЕФ, опублікованого влітку 2024 року, приблизно 600 000 учнів в Україні не мали можливості відвідувати заняття в класах, тому отримували освіту в онлайн-форматі.

"Необхідно утримуватися від використання вибухової зброї в населених районах заради безпеки кожної дитини і кожного мирного жителя," - зазначив Мамедзаде.

Читайте також