Політичні новини України та світу

Проєвропейські політичні сили в Румунії об'єдналися для висунення єдиного кандидата на повторні президентські вибори.

Вірогідно, що голосування пройде навесні.

Парламент Румунії прийняв присягу нового проєвропейського коаліційного уряду на чолі з лівим соціал-демократичним прем'єр-міністром Марселем Чолаку, пише Financial Times.

Уряд, що складається з п'яти нових міністрів, був сформований на фоні політичних криз, які виникли через розкриття інформації про російський вплив на президентські вибори. Це, в свою чергу, стало причиною скасування голосування після першого туру.

Нещодавно три проєвропейські політичні сили досягли угоди щодо створення коаліції, метою якої є перешкоджання участі ультраправих угруповань у формуванні уряду.

До коаліції увійшли, зокрема, ліва Соціал-демократична партія (PSD), правоцентристська Національна ліберальна партія (PNL) і етнічна угорська UDMR. Разом вони отримали трохи більше половини місць на парламентських виборах 1 грудня.

Тристороння коаліція визначила ліберального політика у відставці Кріна Антонеску єдиним кандидатом на президентські вибори, які, за прогнозами, відбудуться навесні.

Антонеску упродовж нетривалого часу виконував обов'язки президента у 2012 році, коли тодішній президент Траян Бесеску був відсторонений від посади.

Врешті-решт, десять років тому він залишив політичну арену. У розмові з телеканалом Digi24 Антонеску зазначив, що не вимагав бути єдиним кандидатом, але погодився на номінацію через те, що, на його думку, політична ситуація є надзвичайно складною.

Кандидат, який здобув шокуючий результат у скасованому Конституційним судом першому турі - Калін Джорджеску - наразі не є фігурантом жодних судових розглядів. Однак Конституційний суд може позбавити його права балотуватися у президенти, якщо погодиться з оцінкою румунської влади про те, що він отримав вигоду від незаконної кампанії, яку координувала Росія.

Проєвропейська ліберальна кандидатка Елена Ласконі, яка вийшла до скасованого другого туру виборів разом з Джорджеску, також планує балотуватися і критикує уряд та керівників спецслужб за нездатність виявити і запобігти зростанню популярності Джорджеску в соціальних мережах.

Протягом найближчих місяців перебування Чолаку на посаді основна увага буде зосереджена на розробці бюджету на наступний рік, а також на ініціативах щодо зниження одного з найбільших державних дефіцитів в Європейському Союзі, що складає 8,6% від ВВП у 2024 році.

Наступного року румунський Уряд планує досягти дефіциту в 7% ВВП, а упродовж десяти років - досягти цільового показника ЄС у 3%.

Експерти та агенції з оцінки ризиків прогнозують, що уряд продовжить підвищувати податкові ставки, намагаючись реалізувати свої ініціативи в умовах парламенту з різноманітними політичними силами, де він володіє лише незначною більшістю.

Ліберальна партія Ласконі USR припинила участь у коаліційних переговорах минулого тижня, частково через відсутність впевненого бюджетного плану.

"Я сподіваюся на успіх нової коаліції, яка орієнтована на європейські цінності та румунські інтереси. Маю впевненість, що вони зможуть ефективно вирішити ті виклики, з якими ми наразі стикаємося, зокрема питання бюджету та організації графіку президентських виборів," - заявив президент Клаус Йоганніс.

Відповідно до основного закону, президент продовжуватиме виконувати свої обов'язки до моменту, коли його наступник складе присягу.

Минулого тижня рейтингове агентство Fitch погіршило прогноз рейтингу країни до негативного і попередило про "зростаючу поляризацію румунського суспільства", поставивши під сумнів те, що правляча коаліція зможе надовго закріпитися у владі.

Балотуватися у президенти планує і мер Бухареста Нікушор Дан.

Читайте також