Судовий позов проти Угорщини, європейські гості Путіна, етап адаптації для торгівлі з ЄС: останні новини дня.

Президент Сербії, хоча й з певними труднощами, успішно прибув до Москви для участі в так званому параді на честь дня перемоги. Наступним на черзі є прем'єр-міністр Словаччини, який також має намір відвідати російську столицю. Таким чином, вони стануть єдиними представниками європейських країн, які візьмуть участь у заходах з нагоди 9 травня у Путіна.
Також до Москви планує прибути делегація європейських депутатів. За попередньою інформацією, їх буде п'ятеро.
У Єврокомісії підкреслюють, що активно співпрацюють з Україною для започаткування першого етапу переговорів щодо її вступу, а також планують відкриття всіх етапів у 2025 році. Крім того, вони працюють над підготовкою переходу до нових умов після закінчення "торговельного безвізу" з Україною.
Новий канцлер Німеччини Мерц здійснив свій перший закордонний візит до Франції після свого обрання, а наступним пунктом його поїздки стане Польща. Крім того, він має намір незабаром відвідати Україну.
Усі ключові та захоплюючі події середи, 7 травня, зібрані у дайджесті "Європейської правди".
Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу, щоб з легкістю отримувати дайджести та інші корисні й цікаві новини!
У ніч проти 7 травня Росія атакувала Київ, внаслідок чого двоє людей загинули, восьмеро зазнали поранень.
Коментуючи новий удар Росії по Києву, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга зазначив, що президент Кремля Владімір Путін "умисно знущається з миротворчих ініціатив США".
Він підкреслив важливість збільшення тиску на Москву.
"Це також ще одне нагадування, чому відзначення 80-ї річниці перемоги над нацизмом разом з путінською Росією є неприйнятним. Це не "визволителі", а воєнні злочинці", - додав він.
Міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна висловив думку, що нічний обстріл українських міст з боку Росії можна розглядати як реакцію Кремля на українську ініціативу щодо 30-денного припинення вогню.
"Ось що говорить Путін… Не розумію, чому хтось повинен бути поруч із ним на Красній площі, щоб вшанувати 80-річчя перемоги над нацизмом. Вони не є визволителями - вони є військовими злочинцями", - зазначив міністр закордонних справ Естонії у своєму пості в X.
Естонія, Литва та Латвія мають намір заборонити проходження літаків прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо та президента Сербії Александара Вучича через свій повітряний простір під час їхнього рейсу на парад у Москві.
Експрезидент Сполучених Штатів Джо Байден зазначає, що під час президенства його наступника Дональда Трампа була розпочата політика примирення з лідером Кремля Владіміром Путіним.
Байден нагадав, що Путін вважає Україну "частиною Матері-Росії" і "він вірить, що має історичні права на Україну...
"Він не може прийняти факт, що […] Радянський Союз перестав існувати. А якщо хтось вважає, що це можна зупинити, той просто наївний", - висловився колишній президент США.
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо та президент Сербії Александар Вучич будуть єдиними європейськими лідерами, які відвідають урочистості в Москві на честь Дня перемоги 9 травня, зустрівшись з Путіним.
Під час свого рейсу до Москви президент Сербії Александар Вучич змушений був зробити коротку зупинку в Баку, столиці Азербайджану, оскільки вхід на територію Росії виявився небезпечним.
Проте з часом він досягнув столиці Росії, щоб взяти участь у святковому параді з нагоди Дня Перемоги.
Згідно з інформацією з Кремля, у п'ятницю президент Сербії Александар Вучич планує провести зустріч з Володимиром Путіним, лідером Росії.
Премʼєр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що не відмовиться від наміру приїхати до Москви попри спроби його зірвати.
У відеозверненні ввечері 7 травня Фіцо повідомив, що "лише кілька хвилин тому" отримав інформацію від Естонії про те, що літак з ним не може здійснити політ до Москви.
"Безумовно, це свідоме прагнення зірвати мій візит до Москви. Це серйозно впливає на всю нашу програму, і ми не зможемо встигнути на заплановані зустрічі вже завтра ввечері," - підкреслив прем'єр-міністр Словаччини.
Він запевнив, що його протокол робить усе, аби Фіцо зміг потрапити до Москви та "взяти участь у чотирьох надзвичайно важливих двосторонніх зустрічах".
У програмі візиту Фіцо до Москви немає згадки про участь у параді.
Крім того, до російської столиці на 9 травня їде невелика група депутатів Європарламенту. Зокрема, їдуть двоє членів німецького Альянсу Сари Вагенкнехт: євродепутати Рут Фірменіх і Міхаель фон дер Шуленбург. За їхніми словами, з ними їдуть ще троє євродепутатів - з Чехії, Словаччини та Кіпру.
Варто відзначити, що самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко "до 9 травня" звільнив 42 політичних в'язнів.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, виступаючи на пленарному засіданні Європейського парламенту у Страсбурзі, заявила, що прискорення вступу України до Європейського Союзу може стати найсильнішою гарантією безпеки для України після встановлення миру.
Вона зазначила, що Європейська комісія активно прагне відкрити всі переговорні кластери до 2025 року в рамках процесу вступу України до ЄС.
Вона зазначила, що в європейській історії "мир і інтеграція завжди йшли рука об руку".
"Отже, давайте приймемо Україну до нашого Союзу. Разом крокуємо до миру. Слава Україні, і нехай живе Європа!" - звернулася президентка Єврокомісії.
Також, представник Єврокомісії Олоф Гілл зазначив, що Європейська комісія працює над впровадженням тимчасових заходів після закінчення "торговельного безвізу" з Україною.
7 травня Єврокомісія подала позов проти Угорщини до Суду Євросоюзу за порушення законодавства ЄС стосовно нелегальних мігрантів, зокрема, звільнення від кримінального покарання осіб, причетних до незаконного ввезення мігрантів.
У квітні 2023 року угорський уряд затвердив нову постанову, що змінила підходи до покарань за злочини, пов'язані з незаконним ввезенням мігрантів. Зокрема, традиційне покарання у вигляді тюремного ув'язнення було замінено на "реінтеграційне ув'язнення".
Внаслідок цього, особи, які отримали покарання за злочини, пов'язані з нелегальним ввезенням мігрантів, вивільняються з місць позбавлення волі... і повинні залишити територію Угорщини протягом 72 годин, щоб пройти "реінтеграційне ув'язнення" в країні, де вони раніше мали постійне проживання або громадянство, - йдеться у повідомленні Єврокомісії.
Додатково, Єврокомісія звернулась до Суду ЄС з позовом проти п'яти держав у зв'язку з недотриманням положень Акта про цифрові послуги.
7 травня, в день після свого обрання, новий канцлер Німеччини Фрідріх Мерц відвідав Францію.
У дворику Єлисейського палацу в Парижі Президент Франції Емманюель Макрон зустрів Мерца з теплим рукостисканням та дружнім поплескуванням по спині в обідній час.
У Єлисейському палаці зазначили, що візит Мерца не слід розглядати як офіційний прийом, а радше як робочу зустріч.
У ході свого першого закордонного візиту на новій посаді до Франції, канцлер Німеччини оголосив про плани підняти тему "європейського ядерного щита".
"Я вважаю важливим ініціювати дискусію з Францією та Великою Британією щодо того, як ми можемо спільно реалізувати стратегію стримування в майбутньому," - зазначив політик.
До речі, сьогодні Макрон зустрівся з тимчасовим президентом Сирії, який вперше відвідав Захід.
Після Парижа німецький канцлер вирушить до Варшави.
Дорогою до французької столиці Мерц заявив, що хоче "внутрішньо та зовні" продемонструвати, що він прагне до плідної співпраці з цими двома країнами і хоче "трохи перезапустити" відносини.
Канцлер Німеччини має намір завтра зв’язатися з президентом США Дональдом Трампом для телефонної бесіди.
Мерц пообіцяв висловити німецьку позицію, яка є також позицією Європи.
"Як європейці, ми маємо що запропонувати; разом ми навіть більші, ніж Сполучені Штати Америки. Кількість споживачів в ЄС більша, ніж у США та Канаді разом узятих. Ми можемо щось зробити, ми єдині, принаймні в основному", - продовжив Мерц.
Він висловив незадоволення щодо певних представників уряду США, які виявили підтримку ультраправій партії "Альтернатива для Німеччини" під час останніх парламентських виборів, а також нещодавно розкритикували її кваліфікацію як правоекстремістської.
Він зазначив, що це були "нелогічні коментарі стосовно Федеративної Республіки Німеччина".
Він звернувся до американського уряду з проханням не втручатися в внутрішні справи Німеччини, наголошуючи на важливості збереження їх політики в межах країни та уникнення впливу партійних інтересів.
9 травня, в пʼятницю, Мерца заплановано відвідати Брюссель, де він проведе зустріч із президентом Європейської ради та керівником Європейської комісії.
Крім того, канцлер Німеччини планує незабаром відвідати Україну.
У той же час міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус має намір суттєво підвищити річний бюджет на оборону країни.
Одне з джерел агентства Reuters повідомило, що Пісторіус має намір виділити понад 60 мільярдів євро на оборону, починаючи з 2025 року.
А Bild пише, що новий міністр внутрішніх справ Німеччини Александр Добріндт посилює контроль на кордонах проти мігрантів.
Багато німців висловлюють занепокоєння, що ультраправий рух "АдН" здатний підважити основи демократії.
Віцепрезидент США каже, що Вашингтон зараз очікує згоди України і РФ на пряму взаємодію одне з одним.
"Ми сподіваємося, що росіяни та українці зможуть досягти порозуміння щодо основних принципів, щоб сісти за стіл переговорів. Сполучені Штати з радістю готові долучитися до цього діалогу. Проте ключовим є те, щоб Росія та Україна почали спілкуватися між собою", - підкреслив Джей Ді Венс.
Він зазначив, що в даний момент російська сторона вимагає певний комплект компромісів для завершення конфлікту.
"На думку американського віцепрезидента, їхні вимоги є надмірними."
За даними The Wall Street Journal, Сполучені Штати посилюють розвідувальну діяльність у Гренландії, яку хоче Дональд Трамп. Після цієї інформації Данія викликала посла США.
А суд у США дозволив адміністрації Трампа заборонити службу трансгендерам.
У Ватикані стартує конклав кардиналів для виборів нового Папи.
47% українців мають позитивні очікування щодо угоди зі США про надра.
Згідно з інформацією, наданою телеканалом Digi24, Румунія може зіткнутися з блокуванням мільярдів євро з фондів Європейського Союзу через труднощі в урядовій сфері.