Політичні новини України та світу

Посол Австрії Арад Бенкьо висловив думку, що мирні переговори не повинні проходити без участі України.

У своєму інтерв'ю РБК-Україна посол Австрії в Україні Арад Бенкьо розповів про можливий вплив коаліційних переговорів на австрійську політику щодо України, а також поділився баченням Відня щодо мирних перемовин і залучення європейських країн до цього процесу. Він також обговорив питання допомоги, яку Австрія надає, та ситуацію з українськими біженцями.

На відміну від більшості своїх країн-сусідок, Австрія не є членом НАТО, хоча і входить до Євросоюзу. "Ми нейтральні військово, але не політично. Політично ми стоїмо на боці України разом з нашими європейськими партнерами в ЄС", - запевняє РБК-Україна надзвичайний і повноважний посол Австрії в Києві Арад Бенкьо. Далі дипломат детально розповідає про те, яку саме допомогу його країна, окремі міста та організації надають Україні: гуманітарну, економічну та фінансову.

За словами Бенкьо, країна продовжить підтримувати Україну навіть після того, як новий уряд буде сформований, що вже затягнулося на кілька місяців.

У бесіді з послом РБК-Україна обговорили важливу міжнародну тему, яка стала актуальною в останні тижні - переговори про мир в Україні. "У процесі переговорів повинні бути залучені як Україна, так і Європейський Союз", - зазначив Бенкьо. Він також підкреслив, що завдяки нейтральному статусу його країна готова стати платформою для будь-яких діалогів.

Які перспективи можуть виникнути для України в результаті коаліційних переговорів в Австрії? Чи вважаєте ви, що є якісь ризики для нашої країни в цьому контексті?

- Австрія підтримувала Україну з повною солідарністю від 24 лютого 2022 року. І ми будемо продовжувати це робити. Звичайно, я не знаю, якою саме буде зовнішня політика нового уряду, але в Австрії існує проєвропейське порозуміння, яке поділяє більшість австрійців.

Австрія здобуває численні вигоди від членства в Європейському Союзі. Коли справа доходить до зовнішньої політики, країна дотримується своїх національних інтересів, водночас сповідує проєвропейські цінності. Загалом, я не бачу підстав для змін у нашій позиції стосовно України. Ясно одне: більшість австрійського суспільства висловлює підтримку Україні, яка є жертвою неспровокованої агресії з боку Росії.

Отже, в загальному, політика Австрії під потенційним новим урядом, ймовірно, залишиться в основному незмінною та послідовною, чи не так?

Основи зовнішньої політики Австрії ґрунтуються на основоположних цінностях демократії, дотримання верховенства права та захисту прав людини. Міжнародне право і Статут ООН становлять базу нашої міжнародної діяльності, і ми будемо рішуче відстоювати міжнародний порядок, що базується на правилах. Це, звісно, також стосується російської агресії проти України.

Раніше Угорщина в Європейському Союзі постійно висловлювала невдоволення щодо будь-яких проукраїнських ініціатив. Тепер до неї приєдналася Словаччина. Чи існує ймовірність, що Австрія може стати третьою країною в цьому антагоністичному клубі?

- Звичайно, Австрія має довгу спільну історію з Угорщиною та Словаччиною, але є кілька причин, які ускладнюють порівняння. По-перше, ми є федеративною державою, а це означає, що наші провінції - землі - також мають значні повноваження. По-друге, соціальна співпраця. У нас дуже сильні групи інтересів, які шукають баланс між роботодавцями та працівниками і успішно сприяють соціальному миру в Австрії.

Попри існуючу поляризацію в Європі та інших країнах, співпраця між ними залишається на високому рівні. Це свідчить про те, що регіональний аспект і соціальне партнерство сприяють стабільності системи. До того ж, ми є нетто-платниками в ЄС і маємо чітке уявлення про те, як вести переговори щодо відповідальної політики та підтримувати її в Брюсселі.

Як активно обговорювали питання російсько-української війни в австрійських ЗМІ, серед громадськості та політиків під час кампанії парламентських виборів?

Усі політичні сили в парламенті одностайні в думці, що Росія виступає агресором. Вони також вважають, що вторгнення в Україну сталося в рамках масштабного військового конфлікту, який не має жодного виправдання.

Тема війни Росії проти України не була дуже сильною у виборчій кампанії, оскільки основна увага приділялася соціальним питанням, високій інфляції і, як наслідок, втраті купівельної спроможності громадян, нелегальній міграції або проблемам у секторі охорони здоров'я.

Які є погляди в Австрії на можливості проведення мирних переговорів?

Для нас абсолютно очевидно одне: мирні переговори не можуть проходити без участі України або без її відома.

Безсумнівно, Україна веде мужню боротьбу за свою свободу. Навіть ніхто не міг уявити, що через майже три роки ми все ще знаходимося в демократичній Україні. Це є нашою основою і вказівником, щоб країна сама вирішила, коли настане момент для компромісів. Проте, потрібно пам’ятати, що компроміси завжди супроводжуються великим болем.

Ми, безумовно, підтримуємо повний суверенітет та територіальну цілісність України в межах її кордонів станом на 1991 рік. Проте важливо також враховувати реалії, які існують на місцях, і наслідки, які смерть і руйнування приносять багатьом родинам на передовій, у центральній частині України, а також за її межами: це втрата життя, знищення майна та втрачені можливості для майбутнього.

Ми маємо політичний обов'язок продовжувати підтримувати Україну стільки, скільки це буде необхідно. На сьогоднішній день ми інвестували близько 300 мільйонів євро в двосторонню допомогу, включаючи гуманітарні, економічні та фінансові аспекти.

- Але не на військову, чи не так?

- Ми не є військовими. Хочу наголосити, що з військової точки зору ми залишаємося нейтральними, проте в політичному контексті підтримуємо Україну спільно з нашими європейськими союзниками в рамках ЄС.

Президент Зеленський нещодавно висловив думку, що Україна ніколи не була так близька до миру, як зараз. Чи відчуваєте ви те ж саме? Поділяєте ли ви цю думку?

- Ну, я тут вже тридцять три місяці, з 2 травня 2022 року. Я пам'ятаю, що коли у нас був перший брифінг в конференц-залі - а перші пару місяців ми проводили їх щодня - ми бачили, що фронт рухається швидше, ніж зараз, ми не знали, в яких умовах ми будемо сидіти у вересні 2022 року. А потім у вересні 2022 року вам вдалося відвоювати Харківську область, велику територію.

Саме тому я вважаю, що в цій ситуації робити прогнози надзвичайно складно, і завжди слід бути готовими до несподіванок та раптових змін.

Проте я усвідомлюю, що численні люди зазнали тяжких втрат: багато хто втратив своїх близьких, отримав поранення або навіть поплатився життям. Уся нація переживає глибокі травми через нічні та денні напади. 10 жовтня 2022 року ракети приземлилися всього за 450 метрів від нас, на вулиці Шевченка, і вся будівля тряслася від вибуху. Ще однією важливою річчю, яку я навчився цінувати, є винахідливість і стійкість українців — якості, які можуть стати прикладом для Європи.

Щодо переговорів, то між представниками США та Росії відбувається активний діалог. Як я вже зазначав, важливо, щоб до процесу були залучені Україна та Європейський Союз. Переговори повинні проходити за участю як України, так і ЄС. Нейтральна Австрія запропонувала свою допомогу в якості місця для проведення цих переговорів. Варто також підкреслити, що Австрія є домом для 52 міжнародних організацій, включно з 18 установами, що входять до системи ООН.

- Це якраз і було моїм наступним запитанням. Тож яку роль може відігравати Австрія - зокрема, завдяки своєму нейтральному геополітичному статусу - у цих переговорах? Просто бути місцем потенційних переговорів?

Коли тодішній канцлер Карл Негаммер зустрівся з президентом Зеленським у середині грудня, вони обговорили активізацію спільних зусиль для досягнення повного, справедливого і тривалого миру. Канцлер Негаммер підкреслив, що Відень, як нейтральна столиця, завжди готова приймати майбутні мирні переговори. В історії вже відбувалися подібні саміти, зокрема між Брежнєвим та Картером у 1979 році, а також між Кеннеді та Хрущовим у 1961 році.

Австрія, як центр для багатьох міжнародних інституцій, реалізує зовнішню політику, що акцентує на діалозі та відповідальності. У Відні знаходиться штаб-квартира Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), яке займається аспектами ядерної енергетики. Проте, це не єдина організація в місті, адже тут також функціонує Енергетичне співтовариство Європейського Союзу, яке охоплює аналогічні питання. Таким чином, енергетика є лише одним з багатьох аспектів, що заслуговують на обговорення.

В будь-якому разі, європейські країни мають право на участь у переговорах, адже ми не лише найбільші спонсори, але й тому, що Україна є частиною Європи, яка відстоює наші спільні цінності та свободу. Австрія готова і бажає підтримати відновлення України. У нашій країні працює чимало австрійських компаній, які продовжують інвестувати в Україну, і більшість із них залишаються тут навіть у складних умовах.

Перейдемо до теми австрійської підтримки України. Які вже були досягнення та які плани на найближчий час? І ще одне загальне питання: як ви вважаєте, чи здатний Європейський Союз стати основним донором для України замість США, враховуючи загальне зменшення американської зовнішньої допомоги?

Загалом, Австрія виділила приблизно 300 мільйонів євро на двосторонню допомогу. Окрім цього, існує фінансування з боку Європейського Союзу, яке розподіляється між країнами пропорційно до їхнього ВВП. Частка Австрії у загальному ВВП ЄС становить 2,8%. У 2022 році австрійська допомога в основному була спрямована на гуманітарні потреби, відновлення зруйнованих будівель, постачання води, засобів гігієни, продуктів харчування, а також надання грошових субсидій.

У 2023 році ми почали диверсифікувати нашу допомогу. Одним із ключових напрямків стали програми фінансової підтримки, які включають як короткострокові рішення для забезпечення базових послуг та інфраструктури, так і довгострокові ініціативи для відновлення. Ще одним важливим напрямком є різноманітні форми підтримки, що охоплюють антикорупційні заходи, судову експертизу, а також сфери мистецтва, культури та спорту. Крім того, ми звертаємо увагу на питання ядерної безпеки, міжнародного правоохоронного співробітництва, гендерної рівності, захисту журналістів, управління повітряним рухом та інші важливі аспекти.

У гуманітарному секторі наша підтримка вражає своєю різноманітністю: Червоний Хрест організував мобільні медичні пункти. Це спеціалізовані автомобілі швидкої допомоги, які відвідують маленькі села, де працюють лікар і медсестра. Вони надають допомогу літнім людям, які живуть наодинці та не бажають залишати свої домівки, адже це місце їхнього життя. Команди доставляють їм продукти, засоби гігієни, перевіряють потреби в медикаментах, а також спілкуються з ними, адже людське спілкування також є важливим аспектом їхнього добробуту.

Інший момент - це психосоціальна підтримка, що збільшилася, особливо з середини 2023 року. Починаючи від "Карітасу", який надає допомогу людям з обмеженими можливостями, і закінчуючи програмою, якою опікується наш співробітник з питань освіти, проводячи тренінги для вчителів про те, як справлятися з травмами дітей.

У багатьох регіонах соціальні центри функціонують під керівництвом міжнародних організацій, таких як ЮНІСЕФ, Фонд ООН у справах народонаселення, Управління ООН у справах біженців, а також австрійських неурядових організацій, які їх ініціюють. Незважаючи на різні назви, їхня діяльність має спільну мету. Це зазвичай місце, де надають допомогу, психосоціальну підтримку та юридичні послуги, особливо для тих, чиї документи були втрачені через ситуацію на окупованих територіях. Тут також є зони для відпочинку молоді та літніх людей. Приміщення опалюється, що дозволяє тим, хто не має доступу до електрики, обігрітися та поспілкуватися один з одним.

Це генератори, автомобілі швидкої допомоги, шкільні автобуси, мікроавтобуси та пожежні машини, які надходять в Україну завдяки підтримці держави, регіональних влад, громад, бізнесу та приватних ініціатив. Наприклад, Відень передав українським лікарням великий медичний ліжко, а інші міста забезпечили медичними інструментами, які життєво важливі для порятунку українців. Додатково, деякі організації зосереджуються на постачанні ноутбуків, комп'ютерів та шкільних меблів для дітей, щоб поліпшити їхні умови навчання.

Ми також активно сприяємо різноманітним українським проектам, зокрема ініціативі "Grain from Ukraine", яка має на меті закупівлю українського зерна для подальшої доставки в країни, що потребують допомоги, такі як Ємен, Сомалі, Південний Судан та інші. Крім того, ми виділили значні кошти на гуманітарне розмінування, яке є вкрай необхідним, особливо на сході України, в деокупованих районах, хоча не лише там.

- Чи є якийсь внутрішній тиск у вашій країні, коли люди кажуть: чому ми витрачаємо всі ці мільйони на Україну, замість того, щоб витрачати їх тут, у себе вдома?

Не зовсім. Основна частина допомоги надходить через організації ООН або австрійські НУО. Інформаційна відкритість не є достатньою, і це викликає у мене певну сумність, оскільки мені б хотілося, щоб українці більше знали про нашу діяльність. Всі політичні партії одностайно визнають, що підтримка України у гуманітарній сфері є надзвичайно важливою та виправданою.

Яка кількість українських біженців наразі перебуває в Австрії, і яку політику щодо них реалізує ваш уряд? Чи прагнуть, аби наші громадяни залишалися в країні, чи, навпаки, м'яко заохочують їх повернутися в Україну після завершення війни? Які зміни можуть відбутися після утворення нового урядового складу?

- Статус тимчасового захисту для українців в Австрії продовжено до березня 2026 року. Тож будь-який українець, який прибуває до Австрії, може попросити про тимчасовий захист, оскільки повномасштабна війна все ще триває. У нас близько 85 000 українських біженців в Австрії. Наскільки мені відомо, близько 30 відсотків з них мають роботу. За цей час багато з них вивчили німецьку мову. Великий відсоток складають жінки та діти.

Українці інтегруються набагато швидше, ніж біженці з інших країн, і це факт. Українські біженці відносно швидко виходять на ринок праці, вони віддають своїх дітей до школи. Власне, до двох шкіл - з понеділка по п'ятницю до австрійської школи, яка є обов'язковою, а в суботу багато українських дітей ходять до української школи, щоб вивчати українську мову та українську історію. Я думаю, що це дуже важливо - щоб вони продовжували це робити, тому що для того, щоб добре розмовляти німецькою мовою, ви також повинні добре знати свою рідну мову.

Недавно стався гучний скандал, коли стало очевидно, що російський підрозділ банку Райффайзен є найприбутковішим у всій компанії. Більше того, цей відділ активно співпрацює з російським військово-промисловим сектором. Майже два роки тому керівництво групи Райффайзен обіцяло зменшити свою присутність у Росії або навіть продати свій бізнес у цій країні. Але, як ми можемо спостерігати, ситуація розвивається зовсім інакше. Які ж можуть бути дії в цій ситуації? Яка позиція австрійського уряду стосовно цього питання?

- Випадок з Raiffeisen Bank International (RBI) або іншими міжнародними компаніями, що працюють в Росії, є дуже чутливим. RBI - це приватна компанія. Відомо, що вони суттєво скоротили свою діяльність на російському ринку і оголосили, що будуть продовжувати це робити.

Читайте також