"Пліч-о-пліч": рух за стійке об'єднання.

Відкриваючи форум, Олексій Кулеба, віцепрем'єр-міністр з питань відновлення та міністр розвитку громад і територій, підкреслив, що громади є основною опорою для стійкості держави.
Основним чинником нашої витривалості сьогодні є люди в громадах. Саме вони стали першими, хто протистояв ворогу, і саме зараз забезпечують основні послуги, приймають важливі рішення, підтримують одне одного та стоять на підтримці наших захисників.
Я вдячний кожній громаді, яка приєдналася до ініціативи "Пліч-о-пліч". Цей проєкт уже об'єднав 450 громад з різних регіонів, які спільно втілюють конкретні відбудовчі ініціативи. Це й є приклад тієї згуртованості, про яку ми нині говоримо.
Згуртованість – це постійна взаємодія між людьми, це прийняття рішень у складних ситуаціях з орієнтацією на майбутнє. Це готовність підтримувати не лише сусідів, а й громади, що знаходяться далеко. Це стратегічне уявлення про те, якою Україна повинна стати після здобуття перемоги", – підкреслив Олексій Кулеба.
Міністр оголосив про нові ініціативи уряду: нещодавно ухвалили рішення про фінансову підтримку для громад, що знаходяться поблизу фронту. На минулому тижні виділили 1,5 мільярда гривень, а на цьому тижні ще 1,8 мільярда. У середньому кожна громада отримає близько 10 мільйонів гривень. Ці кошти будуть використані для укриттів, спеціальної техніки, відновлення критичної інфраструктури та інших важливих потреб.
Він особливо підкреслив, що міністерство не зупиняє свою роботу над реформою децентралізації, яка покликана зміцнити можливості місцевих органів влади.
На форумі відбулося чотири панелі для дискусій. Перша з них, під назвою "Міжнародна підтримка у відновленні та розвитку України", зібрала таких учасників: Олексія Кулебу, державного секретаря Міністерства фондів розвитку та регіональної політики Польщі Яна Шишка, заступника керівника Офісу Президента України Віктора Микиту, Надзвичайного і Повноважного посла Японії Масаші Накаґоме, Постійного представника Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні Яко Сільє, а також Надзвичайного і Повноважного посла Франції в Україні Гаеля Вейсьєра. Під час обговорення учасники акцентували увагу на стані виконання міжнародних проєктів, подальших кроках співпраці та можливостях відбудови.
Олексій Кулеба наголосив, що ефективна координація з партнерами буде важливим елементом забезпечення довгострокової стійкості і громад, і всієї України.
Ми плануємо два сценарії розвитку подій: швидке відновлення за поточних умов або більш детальний підхід, якщо ситуація покращиться. Ми готові до будь-яких викликів і чітко уявляємо свої дії. Маємо досвід роботи з територіями, які вже були деокуповані, такими як Харківщина, Київщина та Херсонщина.
Ми усвідомлюємо, що багато нині залежить від нашої максимально точної координації з міжнародними партнерами. Саме спільне напрацювання наших подальших кроків буде тим, що закладе фундамент нашої стійкості на довгі роки та забезпечить ефективну відбудову в будь-якому зі сценаріїв.
"Вдячний громадам і нашим партнерам, які підтримують Україну. Тільки завдяки спільним зусиллям ми створюємо надійний фундамент для безпечного і справедливого відновлення," – підкреслив Олексій Кулеба.
Віктор Микита наголосив на важливості розвитку міжнародної співпраці на рівні громад для ефективної відбудови.
"Ми вдячні всім міжнародним партнерам, які продовжують активно нам допомагати. Однак щоб ця взаємодія була ще більш ефективною, потрібен комплексний підхід. Офіс Президента України веде активну роботу для налагодження міжнародної співпраці на рівні регіонів та громад. Бачимо реальний результат, коли країни беруть під патронат області та реалізують там проєкти відновлення.
Усе починається з громад і закінчується громадами. Єдина політика, яка має бути на рівні нашої держави, -- політика згуртованості. Весь світ сьогодні підтримує нас. Ми своїм прикладом маємо показати, що ми також згуртовані", -- прокоментував заступник керівника Офісу Президента.
Зарубіжні партнери підкреслили свою готовність продовжувати підтримку України та співпрацювати з міністерством для реалізації наступних етапів відновлювальних проєктів.
"Шлях до сталого відновлення — це не лише про поліпшення інфраструктури. Це також про відновлення довіри, зміцнення спільнот та забезпечення інклюзивного управління. У ПРООН ми віримо, що справжня стійкість починається з єдності — всередині спільнот, між різними громадами, а також між громадянами та державними установами. Разом з урядом Японії ми з гордістю підтримуємо такі ініціативи, як цей форум, який об'єднує міжнародних партнерів і місцевих лідерів для спільного пошуку рішень, що ґрунтуються на прозорості, залученості та сталому впливі," — зазначив Яко Сільє.
Масаші Накаґоме наголосив на успішності програм, які країна реалізує для підтримки України, і також підкреслив готовність продовжувати цю допомогу.
"Японія завжди була і залишатиметься надійним партнером України. Від початку агресії Японія надала понад 12 мільярдів доларів США гуманітарної, фінансової та реконструкційної допомоги. Із 2022 року через ПРООН Японія спрямувала понад 241 мільйон доларів США на підтримку ініціатив місцевого відновлення у понад 30 громадах. Реагування на нагальні потреби громад -- основа відновлення, стійкості та національної згуртованості. Японія й надалі підтримуватиме Україну в цьому важливому процесі", -- зазначив Надзвичайний і Повноважний посол Японії.
В рамках форуму учасники мали можливість ознайомитися з можливостями екосистеми DREAM у спеціально створеній інтерактивній зоні. Зокрема, вони могли переглянути інвестиційні проекти, які вже представлені в єдиному портфелі на публічному порталі dream.gov.ua, отримати важливу інформацію про проекти відновлення та розвитку, а також спробувати в роботі моніторингові інструменти для аналізу відкритих даних.
Захід було проведено Міністерством розвитку громад та територій у партнерстві з ПРООН, за фінансової підтримки японського уряду.