Після Мюнхенської конференції: нові геополітичні норми та вплив Китаю на конфлікт в Україні.

Хоча Мюнхенська безпекова конференція не стала знаковою подією у контексті вирішення війни в Україні, вона все ж продемонструвала кардинальну зміну у зовнішній політиці США, а також виявила низку важливих аспектів, які почали формуватися у світлі нових геополітичних реалій. Вашингтон, здається, переходить до гри за новими правилами, які сам встановлює, і ці правила суттєво відрізняються від існуючого міжнародного законодавства. Ще перед своєю інавгурацією президент Д. Трамп висловив намір швидко завершити конфлікт в Україні, однак його дії, схоже, спрямовані на те, щоб змусити Київ прийняти всі запропоновані умови. Якщо ж українська сторона буде незадоволена будь-якими аспектами, що стосуються територіальної цілісності, на неї може бути чинений значний тиск, що вже спостерігалося раніше.
Щодо позиції Росії у Вашингтоні наразі немає суттєвих коментарів. Кремль оголосив про свої наміри анексувати українські території, які були насильно захоплені російськими військами. Проте, на сьогоднішній день немає жодного тиску на Москву з вимогою дотримуватись міжнародного права. Навпаки, Вашингтон акцентує увагу на партнерських відносинах з Кремлем і відкрито повідомляє Києву, що у нього немає сильних аргументів, тому він повинен приймати те, що йому пропонують. Важливо враховувати, що така картярська риторика не зовсім відповідає нормам діючого Статуту ООН, штаб-квартира якого розташована саме в Нью-Йорку.
Погляд Китаю на конфлікт в Україні
Відзначимо, що в рамках Мюнхенської конференції відбулася цікава двостороння бесіда між керівниками зовнішньополітичних відомств України та Китаю. Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї висловив підтримку всім зусиллям, спрямованим на відновлення миру в Україні, та висловив сподівання на досягнення справедливої угоди. Він зазначив, що Пекін завжди виступав за мирне розв'язання конфлікту, спираючись на чотири основні принципи: повагу до суверенітету, дотримання норм Статуту ООН, застосування мирних засобів для вирішення суперечностей та врахування законних безпекових інтересів кожної сторони. Через два тижні після цієї зустрічі міністр закордонних справ Китаю різко розкритикував політику президента США Дональда Трампа, підкресливши, що така стратегія може призвести до "закону джунглів".
"Малі та слабкі країни згорять першими, а міжнародний порядок та правила виявляться під сильним ударом. Великі країни мають виконувати свої міжнародні зобов'язання... і не прагнути наживатися на слабких та залякувати їх", - заявив він. Говорячи про війну в Україні, Ван Ї знову підтвердив позицію Китаю, який виступає за вирішення конфлікту шляхом політичних переговорів. Китайський топдипломат наголосив, що попри відсутність між Україною і Росією узгоджених позицій стосовно умов завершення війни, усі сторони сподіваються на справедливу та міцну мирну угоду, що буде обов'язковою і прийнятою всіма.
Нещодавно офіційний Пекін оголосив про виявлення нових тенденцій у сфері політичного врегулювання, виражаючи сподівання на ухвалення рішень, що сприятимуть встановленню стійкого та тривалого миру. Таку інформацію під час брифінгу озвучив представник Міністерства закордонних справ Китаю Лінь Цзянь. Варто зазначити, що Китай дотримується нейтральної позиції у конфлікті між Росією та Україною, закликаючи обидві сторони до припинення бойових дій та початку переговорів щодо суперечливих питань. До середини минулого року Пекін намагався виступити в ролі посередника, направляючи спеціального представника уряду Лі Хуея до Європейського Союзу, України та Росії з метою пошуку шляхів вирішення війни. Проте всі його місії виявились безрезультатними, перш за все через постійне нарощування Росією військових дій на фронті, що унеможливлювало будь-які спроби досягнення миру. З весни минулого року китайська сторона повністю припинила активні дії, зосередившись на декларативних заявах, які закликали до переговорів, зокрема спільному "консенсусу з шести пунктів" разом із Бразилією та інших ініціативах, таких як створення групи "Друзі миру".
Перспективи взаємодії між Україною та Китаєм
В той час, коли Україна сподівається на активну участь Китаю в досягненні справедливого миру, країна продовжує діалог із китайськими партнерами. Президент Володимир Зеленський висловив думку, що Китай має потенціал допомогти Україні в різних аспектах для стримування Росії. Зокрема, якщо КНР готовий надати військову підтримку, Київ відкритий для переговорів. Цю інформацію президент озвучив під час прес-конференції в рамках форуму "Україна. Рік 2025". Він зазначив, що Китай має великий інтерес до Європи та ЄС, зокрема в економічному контексті. У такому випадку Пекін може запропонувати різні варіанти для зупинки агресії Путіна та забезпечення поваги до територіальної цілісності України. Володимир Зеленський також не виключив можливості участі Китаю у відновленні України, якщо КНР надасть гарантії безпеки. Міністр закордонних справ Андрій Сибіга під час форуму підтвердив, що Україна розраховує на активну роль Китаю у встановленні справедливого миру та продовжуватиме вести діалог з китайською стороною. Він підкреслив, що Китай також має інтерес у мирному вирішенні конфлікту, адже стабільність у Європі відповідає його економічним інтересам.
Між тим відносини між Китаєм і ЄС в останні кілька років різко охололи через торгові суперечки та політику Євросоюзу зі зменшення ризиків від взаємодії з КНР, а також через нейтралітет Пекіна та його відмову долучитись до зусиль європейців із припинення російського вторгнення в Україну. Водночас після приходу до влади у США адміністрації президента Дональда Трампа, яка взяла курс на конфронтацію з Європейським Союзом, Брюссель пом'якшив риторику стосовно Китаю, і китайські аналітики заговорили про появу ознак поліпшення відносин їхньої країни з ЄС. Спеціальний представник Китаю з європейських справ Лу Шає заявив, що він "шокований" ставленням президента США Дональда Трампа до союзників в Європі. Він вважає, що мирна угода для України не повинна визначатися лише США та Росією. "Якщо подивитися на те, як адміністрація Трампа проводить нахабну та деспотичну політику щодо Європи, вчиняючи таким чином зі своїми союзниками, то, чесно кажучи, з європейського погляду це просто жахливо", - заявив Лу Шає, зауваживши, що європейські країни мають поміркувати над поведінкою Трампа та порівняти його політику з політикою Китаю.
Отже, ми спостерігаємо, що стримана позиція Вашингтона стосовно європейських країн, України та численних інших партнерів викликає відповідні реакції в столицях західного світу. Наразі можна зазначити, що Китай здатний відіграти роль у мирному врегулюванні конфлікту в Україні. Пекін має вагомий вплив на Москву, що надає можливість залучити його до переговорів за певних умов.
Широкий переговорний формат може ускладнити увесь процес перемовин, проте чітко дасть можливість запобігти якихось кулуарних домовленостей, особливо на шкоду інтересам України. В той час як адміністрація у Вашингтоні почала розігрувати російську карту, активно використовуючи її проти українців та європейців, при цьому намагаючись відвернути Москву від тісної співпраці з Пекіном, багато країн світу в такій ситуації почало логічно розмірковувати щодо доцільності відновлення широких зв'язків з Піднебесною. Why not?