Зниження популярності Трампа: американці втрачають віру в економічні рішення президента.

Незважаючи на голосні заяви Дональда Трампа про наявність "величезного мандату", підтримка його на другий термін як президента почала різко зменшуватися. Згідно з даними опитування YouGov/The Economist, рейтинг схвалення Трампа знизився на 14 пунктів з моменту його інавгурації, що є суттєво більшим падінням, ніж на 5 пунктів за аналогічний період у його першій каденції.
Про це пише The Economist.
Американці оцінюють його економічну політику негативно, знизивши рейтинг на 7 відсоткових пунктів. Близько 20% виборців, які планують голосувати за Трампа у 2024 році, не підтримують його дії в боротьбі з інфляцією, а ще 12% висловлюють невдоволення його стратегією стосовно ринку праці.
Результати опитування, проведеного споживачами Мічиганського університету на початку квітня, свідчать про те, що тенденція продовжується: рівень економічного оптимізму серед республіканців досяг найнижчої позначки з грудня 2020 року, коли Трамп зазнав поразки на виборах.
Причини зниження рейтингів цілком зрозумілі. Президент отримав у спадок стабільну економіку, але одразу після цього почав реалізовувати великомасштабні реформи, які негативно позначилися на частині його виборців. Зокрема, мова йде про зменшення фінансування програм для аграріїв та скорочення адміністративних вакансій.
Значний вплив мала і тарифна політика. Лише за два тижні Трамп встиг оголосити нові мита майже всім торговим партнерам США. Ринок відреагував миттєво: 8 квітня індекс S&P 500 знизився на 19% від пікових значень лютого.
Незважаючи на те, що Трамп усвідомлює можливість "деякого болю" у найближчій перспективі від своєї тарифної політики, він переконаний, що в довгостроковій перспективі це сприятиме відновленню виробничих робочих місць.
У той же час, загроза для його політичної партії є значною. Республіканці в Конгресі, які отримали перемогу завдяки непередбачуваному виборчому контингенту, зараз виявляються під загрозою. Якщо тарифна політика президента призведе до нового сплеску інфляції або навіть рецесії, саме ці кандидати можуть стати першими жертвами виборчого невдоволення.
Попри те, що основна підтримка Дональда Трампа залишається незмінною — більше 92% республіканців, які віддали голос за нього в листопаді, все ще на його боці, саме виборці, які колись змінили свої вподобання, наразі виявляють розчарування. Багато з них прийшли на його підтримку через незадоволення економічною політикою Джо Байдена, але тепер не бачать очікуваних позитивних змін.
Ці нові прихильники значно відрізняються від традиційної бази Трампа. Згідно з дослідженням Cooperative Election Study, серед виборців, які підтримували його і в 2020, і в 2024 роках, 84% були білими, 74% ідентифікували себе як консерватори, і 72% -- старші за 45 років. А серед нових виборців 2024 року лише 65% були білими, 42% -- консервативні, і лише 41% мали понад 45 років.
Ці групи виявляють підвищену чутливість до змін в економіці. Дослідження, проведене YouGov, показує, що серед іспаномовних американців рейтинг схвалення Трампа має значення -37 пунктів, тоді як серед молоді до 30 років цей показник становить -25 пунктів. У шести ключових штатах, які Трамп зміг відібрати у Байдена (Арізона, Невада, Джорджія, Пенсильванія, Мічиган, Вісконсин), він також демонструє негативний баланс підтримки.
Падіння підтримки республіканців помітне й на інших виборах: вони зазнали невдачі на декількох спеціальних виборах, а також під час голосування до Верховного суду штату Вісконсин. За даними прогнозів The Economist, у Вірджинії та Нью-Джерсі рейтинг Трампа знизився до -11 і -14 відповідно.
Проміжні вибори 2026 року стануть справжнім іспитом. Саме тоді буде вирішено, чи збережуть республіканці контроль над Конгресом. У 2018-му, за першого президентства Трампа, вони втратили 42 місця в Палаті представників, коли рейтинг схвалення президента був на рівні -8 -- і це при стабільній економіці.
Наразі рейтинг значно знизився, а економічна ситуація залишається нестабільною. Це може спровокувати політичну турбулентність і навіть призвести до втрати контролю над Конгресом. Однак у цьому є й позитивний знак для американської демократії: навіть в умовах сильної партійної поляризації виборці мають можливість покарати керівників за економічні невдачі та політичну самовпевненість.