"Існує ймовірність виникнення серйозного конфлікту": соціолог окреслив основні труднощі, що стоять перед Україною.
Попри виснаження від війни, українці не планують погоджуватися на несправедливий мир. Це свідчить про те, що вони не мають наміру поступатися і готові витримати ще багато викликів.
Водночас важливо зазначити, що разом із завершенням війни в суспільстві виникає потреба в справедливості. Про це в інтерв'ю OBOZ.UA в рамках проекту "Орестократія" розповів соціолог Ігор Гринів.
За його словами, щодо так званого мирного плану Трампа, українське суспільство сприймає висунуті умови як несправедливість. У зв'язку з цим відбуваються електоральні гойдалки навколо довіри чи недовіри до української влади.
Однак існує інша грань справедливості, яка англійською мовою звучить як justice. Це не лише справедливість, а й законність: чи готові ми відмовитися від прямої демократії, чи, навпаки, дотримуватися законів, або ж чесно сплачувати податки та виконувати судові рішення, незважаючи на обставини? В цілому, вважати, що справедливість дійсно існує, є дещо наївним. Але, цитуючи відомого політика: "Справедливості, по суті, не існує. Але за неї варто боротися", - зазначив соціолог.
Гринів підкреслив, що надзвичайно важливо забезпечувати зростання справедливості. Проте, війна виявила, зокрема у контексті мобілізації, що суспільство, на жаль, не прагне до принципу "закон єдиний для всіх".
Одночасно соціолог зазначив, що нині громадяни України усвідомлюють ризики, пов'язані з проведенням виборів. Вони розуміють, що виборчий процес може стати додатковим джерелом нестабільності та загострення ситуації в країні. Однак, коли постане питання між авторитарним режимом та виборами, українці оберуть останні, адже вони не сприймуть жодних проявів авторитаризму.
"У цьому контексті може виникнути серйозний конфлікт, і неминуче, - якщо майбутнє України (з точки зору людей) стане ще менш справедливим, ніж до цього, то проблема лише загострюватиметься," - зазначив соціолог.
Нагадаємо, рівень довіри до політики президента США Дональда Трампа щодо України значно знизився. Якщо у грудні 2024 року 31% українців вважали мир несправедливим, то у березні 2025 року ця частка зросла до 55%.
Як зазначав OBOZ.UA, 31% громадян України вважають, що Захід поступово втрачає інтерес до підтримки нашої країни та що обсяг допомоги зменшується. Особливо негативно українці оцінюють позицію Сполучених Штатів: дві третини респондентів вважають, що Вашингтон тисне на Київ, спонукаючи його до компромісів з Росією.