Політичні новини України та світу

Тиша святої трійці: чому керівництво УПЦ (МП) не помітило ракетний обстріл Сум.

"Коли люди мовчать, каміння говорить," -- зазначає у вербну неділю, 13 квітня, митрополит Онуфрій, настоятель УПЦ (Московського патріархату). Водночас, російські війська наносять руйнівний ракетний удар по центру Сум...

Від часу цього жахливого терористичного акту минуло вже більше трьох днів, а керівники УПЦ (МП) залишаються мовчазними, немов каміння. Як же представники церкви, що нібито має найбільшу кількість парафій, відреагували на вбивства мирних людей з боку росіян? Відповідь проста — ніяк, як з'ясував "Телеграф".

Нечиста трійця

Онуфрій. У день теракту в Сумах митрополит Онуфрій (Орест Березовський), який очолює УПЦ (МП), проводить службу в храмі святого Агапіта Печерського. Це один із небагатьох куточків у Києво-Печерській лаврі, що ще залишаються під опікою УПЦ (МП).

Згідно з інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті УПЦ (МП), цей день наповнений святковою атмосферою: відбувається освячення верби, окроплення святою водою, а жінки в яскравих хустках радують око.

"Блаженніший архіпастир звернувся до Бога з проханням про милість для українського народу, аби Господь наділив мудрістю владу, укріпив відвагою військових, звільнив тих, хто в полоні, зцілив страждаючих і надав притулок бездомним", -- йдеться в повідомленні на офіційному ресурсі УПЦ (МП).

Після літургії Онуфрій звернувся до нечисленної пастви, яка зібралася в цей день в храмі, однак жодного спомину про ракетну атаку на Суми не пролунало.

Справедливість вимагає зазначити, що Онуфрій, можливо, не був обізнаний про теракт у той момент. Обстріл трапився приблизно о 10:20, а перші офіційні дані про кількість жертв та масштаби події з'явилися лише близько 13:00, коли церковна служба вже була завершена. Проте, наступного дня, а також у наступні дні і до сьогодні, на офіційному сайті УПЦ (МП) не було жодного висловлювання Онуфрія або навіть простого співчуття щодо жертв цієї трагедії.

Антоній. Керуючий справами УПЦ (МП) Митрополит Бориспільський і Броварський Антоній (Іван Паканич) -- друга після Онуфрія людина в структурі церкви. За даними джерел "Телеграфу", саме його росіяни планували поставити на чолі Московського патріархату, якби спрацював план "Київ за три дні".

У день ракетного обстрілу Сум Антоній служив разом з Онуфрієм у Лаврі. На відміну від свого покровителя, Антоній активно веде Facebook і має прес-службу, що підпорядковується Київській митрополії, відому як "Центр інформації УПЦ". Проте ні на своїх соціальних мережах, ні на сторінці "Центру інформації", а також на офіційному сайті Бориспільської єпархії Антоній жодним чином не прокоментував цей терористичний акт.

Павло, митрополит Вишгородський та Чорнобильський, відомий серед людей як "Паша-Мерседес", наразі знаходиться в екзилі під домашнім арештом. Служба безпеки України підозрює цього суперечливого священнослужителя у підтримці російської агресії, через що Павло змушений проводити богослужіння у власному будинку в селі Вороньків на Київщині.

Про духовні настанови "Паші-Мерседеса" із неволі, можна отримати інформацію зі сторінки на Facebook та сайту монастиря "Києво-Печерська лавра" (адже в розумінні УПЦ (МП) Павло і досі є намісником обителі). Та, згадок про трагедію у Сумах від, по факту, третьої людини у церкві, там не знайти.

Позиція УПЦ (МП)

Звісно, зовсім змовчати про ракетний обстріл в УПЦ (МП) не наважились. Тим паче, що вибуховою хвилею вибило вікна в кафедральному соборі Сумської єпархії і загинув рідний брат архієпископа Тульчинського і Брацлавського Сергія (Сергій Аніцой).

Однак, центральні органи церковної влади відреагували на обстріл, який влучив у їхню церкву, досить оригінально. На своєму офіційному веб-сайті вони просто перепублікували звернення митрополита Сумського і Ахтирського Євлогія (Євген Гутченко). У самому зверненні Євлогій охарактеризував росіян як "богохульників і безбожних убивць".

"Мене вражає в цій війні, що Росія веде проти нас, те, що люди, які вважають себе віруючими у Росії, які мали б першими виступити проти цього насильства, не лише не засуджують його, а й називають цю війну 'священною'. Це справжня ганьба для цих первосвященників та священників," -- підкреслив Євлогій.

Проте, на офіційному сайті УПЦ (МП) не було представлено жодних емоційних висловлювань від митрополита. Церква лише охарактеризувала обстріл як "безбожний злочин російських військ проти мирних громадян України". Однак цю заяву зробив Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ (МП), а не конкретна особа з керівництва Московського патріархату.

Та може це такий церковний протокол: не робити персоніфікованих заяв? Але ж ні. Засудження агресора та свої співчуття жертвам ракетного удару висловив митрополит Київський і всієї України (ПЦУ) Епіфаній, Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, очільник УПЦ КП патріарх Філарет і навіть Апостольський нунцій в Україні архієпископ Вісвальдас Кульбокас.

То ж...

Чому Онуфрій та його команда залишаються в тиші?

За інформацією релігієзнавця Юрія Чорноморця, керівництво УПЦ (МП) навмисно утримується від висловлення співчуття жертвам трагедій, не кажучи вже про осуд Росії, і це можна пояснити двома ключовими причинами.

По-перше, у разі надходження заяви від настоятеля або Синоду, у вірян, священнослужителів та суспільства одразу виникнуть численні запитання.

Чому ж ви досі не розриваєте зв'язків з Московським патріархатом? Чому ви миритесь з тим, що багато ваших єпископів і священників згадують Гундяєва в молитвах? Чому ви толеруєте проповіді митрополитів Луки та Феодосія про єдність російського православ'я? Чому ви допускаєте пряму співпрацю ваших священників та єпископів з окупантами? На ці запитання у них немає відповідей. Вони не мають наміру розривати стосунки з Москвою, а намагаються просто перечекати, — зазначив Чорноморець у розмові з "Телеграфом".

По-друге, стратегія ігнорування злочинів Росії на національному рівні, здається, має за мету убезпечити клір УПЦ (МП), що опинився під окупацією.

-- Коли почалася анексія Криму, вони доручили місцевому кримському єпископу Лазарю (колишній голова Кримської митрополії Ростислав Швець, -- Ред.) зробити заяву, що вони за мир і таке подібне. Щоправда, потім цей єпископ перейшов на бік росіян. І це їхня цілеспрямована політика: коли стаються загальнонаціональні трагедії внаслідок злочинів росіян, то нехай заяви роблять місцеві єпископи, а в цілому церква не реагує, -- зазначив релігієзнавець.

Цю інформацію підтверджує також джерело в Українській православній церкві Московського патріархату, повідомляє "Телеграф".

-- Ви ж розумієте, що у нас залишилися священники на тих територіях. Ну сьогодні блаженніший (митрополит Онуфрій, -- Ред.) скаже, що засуджує російські злочини, чи зробить іншу різку заяву, а завтра за ними прийдуть, -- каже співрозмовник видання.

Проте, насправді така стратегія захисту "своїх" зовсім не приносить результату.

— Про що можна дискутувати, коли нещодавно в окупованих територіях трьох священників засудили за їхню підтримку України? Водночас інші вільно переходять до Московського патріархату, забуваючи про своє належність до УПЦ. І хоча УПЦ з центру продовжує вважати їх своїми єпископами та священниками, це зовсім не хвилює цих людей, — підсумував Юрій Чорноморець.

"Камені вигукують..."

Лк. 19:37-40 "Численні учні, сповнені радості, почали гучно прославляти Бога за всі чудеса, які стали їм відомі, виголошуючи: благословенний Цар, що йде в ім'я Господа! Декілька фарисеїв з натовпу звернулися до Нього: Учителю, заборони своїм учням це робити. Але Він відповів їм: Кажу вам, якщо вони замовкнуть, то каміння почне говорити".

Через дві тисячі років мовчать вже ті, хто називає себе пастирями, ігноруючи злочини, що благословляються з амвона сусідньої країни. Та каміння вже кричить: у руїнах зруйнованих будинків, пам'ятниках загиблим, тріснутих дзвонах. Але чи чує його церковна верхівка?

Поки церковні лідери залишаються в тіні, слідчі органи вже досягли однієї з найвпливовіших постатей Української православної церкви Московського патріархату - митрополита Антонія (Паканича). 15 квітня працівники Служби безпеки України разом із Національною поліцією провели обшуки в офісі Київської Митрополії, яку він очолює. Дії правоохоронців були сфокусовані на керуючому справами митрополії, якого неформально називають "основним лобістом Кремля" в Україні. За інформацією правоохоронців, наразі готуються нові обвинувачення, але їх деталі поки що залишаються під покривом таємниці.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" розповідав про майно Павла Лебідя, більш відомого у публічному просторі як "Паша Мерседес", -- колишнього настоятеля Києво-Печерської лаври від УПЦ Московського патріархату. Священнослужитель неодноразово робив заяви, якими намагався виправдати агресію Росії проти України.

Читайте також