Політичні новини України та світу

Легітимність походить з Конституції: народний депутат роз'яснив зміст постанови, яка не отримала підтримки у Верховній Раді. Відео.

Олександр Мережко, автор постанови №13039 "Про підтримку демократії в Україні в умовах російської агресії", вважає, що невдача голосування депутатів Верховної Ради не є серйозною проблемою. За його словами, недостатня кількість голосів вказує на наявність "внутрішньої політичної боротьби між фракціями".

Таку думку юрист-міжнародник, голова Комітету ВР України із зовнішньої політики й міжпарламентського співробітництва висловив у коментарі OBOZ.UA. "Нічого абсолютно критичного не сталося", - підкреслив політик.

Він вважає, що слід було створити не два окремі документи, а один спільний, об'єднавши постанови №13038 і №13039.

У другій ідеться загалом про підтримку демократії в нашій країні. Також там є посилання на доповідь Венеційської комісії та на резолюцію Парламентської асамблеї Ради Європи стосовно нелегітимності кремлівського диктатора Володимира Путіна.

"Це такий документ, який констатує певні речі, які вже є. Тобто, констатує юридичні факти стосовно нелегітимності кремлівського диктатора і стосовно легітимності української влади", - пояснив нардеп.

У документі також підкреслюється, що проведення виборів стане можливим лише за умов відсутності воєнного стану та наявності необхідних умов для здійснення справжнього, демократичного та прозорого голосування.

"І під час війни проводити вибори - це суперечить нашому законодавству, немає для цього можливостей, суто навіть технічних, тому що в умовах ведення війни це нереально. Навіть питання безпеки - безпеки виборців, як вони будуть голосувати, якщо тривоги, якщо ворог може, знаєте, влучити? Росіяни ж, вони здатні на будь-які злочини, вони довели це неодноразово", - вказав Мережко.

Він зазначив, що опозиція вирішила утриматися від голосування. Проте ця парламентська постанова є лише політичним зверненням до міжнародної спільноти, і не має жодного впливу на реальну легітимність.

"Отже, це беззаперечний факт: як парламент, так і Верховна Рада, а також президент мають повну легітимність. Це чітко випливає з положень Конституції та чинного законодавства. Важливо зазначити, що ухвалення цієї заяви чи звернення не матиме жодного впливу на ситуацію", - підкреслив Мережко.

Він зазначив, що з політичної перспективи це також не призведе до негативних наслідків. "Існує домовленість між фракціями, в тому числі й з опозицією, про те, що вибори відбудуться приблизно через шість місяців після завершення воєнного стану. Це вже стало політичним фактом і угодою... Ці питання більше стосуються внутрішньої політики. Однак, важливо відзначити, що навіть частина опозиції, яка не підтримала цей документ, все ж визнає легітимність як Верховної Ради, так і президента... Отже, з політичної точки зору тут немає жодних складнощів," - запевнив депутат.

Він зазначив, що цей документ вже був предметом обговорення раніше. Представники опозиції висловлювали занепокоєння і попереджали, що можуть утриматися від підтримки під час голосування.

Проте мова йде, швидше, про внутрішні політичні суперечки між фракціями. Це цілком природний процес. Це якраз підтверджує, що ми є справжньою демократичною державою. Ви можете спостерігати, як у нас відбувається активна політична боротьба... І так і повинно бути. Це суть політики. Тому тут немає причин для подиву. Опозиція підтримує деякі документи, тоді як інші — ні, пропонуючи свої альтернативи. І це абсолютно нормальне явище. Отже, нічого страшного не сталося, - резюмував Мережко.

Як повідомляло OBOZ.UA раніше:

- Голосування за постанови №13038 і №13039 відбулися на засіданні ВР 24 лютого 2025 року. Першу підтримали 244 народні депутати.

Інша постанова отримала підтримку 218 голосів, серед яких 146 від фракції "Слуга народу", 0 від "Європейської солідарності", 15 від ВО "Батьківщина", 9 позафракційних депутатів, 13 від групи "Платформа за життя та мир", 7 від "Довіри", 8 від "Відновлення України", 6 від "За майбутнє" та 14 від фракції "Голос". Більш детальну інформацію про тих, хто не взяв участі у голосуванні, можна знайти у статті за посиланням.

Читайте також