Країна ремісників або доступної робочої сили: аналітик поділився можливими економічними стратегіями для України.
Українська економіка стоїть на цивілізаційному перехресті і її майбутнє буде залежати від обраного шляху.
Україна сьогодні стикається з важливим вибором: продовжувати функціонувати у звичній аграрно-сировинній моделі або здійснити сміливий перехід до сучасної кластерної економіки, яка має потенціал стати основою для інноваційного прогресу.
У своєму телеграм-каналі економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ зазначає, що цей вибір між архаїчністю та модернізацією відображає не лише економічний вектор, а й політичний -- неофеодалізм проти республіканізму.
Змінюючи підходи до кластерної моделі, Україна отримує шанс сформувати конкурентоспроможне середовище для малих і середніх підприємств. Це також відкриває можливості для залучення іноземних інвестицій, активізації внутрішнього виробництва та, врешті-решт, виходу на міжнародні ринки не лише з сировиною, а й з готовими товарами.
"Архаїчна модель охоплює не лише урбаністичну кризу в мегаполісах, а й проблеми інфраструктурного розвитку держави, корупційні схеми, постійні злидні більшості населення, процеси деіндустріалізації, рентоорієнтовану поведінку політичних еліт, а також десоціалізацію суспільства, занепад людського капіталу, еміграцію, що призводить до зменшення населення. Крім того, це також відображає нездатність забезпечити власну безпеку", - зазначає експерт.
Замість цього, кластерна економіка передбачає створення інклюзивних інститутів, де основні політичні та економічні важелі контролюються не лише кількома олігархами, а й представниками середнього класу та інноваційного підприємництва.
"Кластерний економічний розвиток сприяє формуванню напрямків інноваційного прогресу, підвищенню експортного потенціалу, інтеграції країни в глобальні технологічні та торгові мережі, а також створенню нових робочих місць," - зазначає Кущ.
Згідно з висловлюваннями Куща, в Україні вже функціонують протокластери у певних областях, і їх подальший розвиток може стати потужним імпульсом для економічних змін. Наприклад, для центральних і західних регіонів важливо зосередитися на удосконаленні транспортної та логістичної інфраструктури, аби забезпечити ефективний транзит товарів до країн Європейського Союзу.
Інші області також можуть визначити свою спеціалізацію. У Дніпровському регіоні необхідно державне втручання для відновлення важкої промисловості, тоді як у південних кластерах слід зосередитися на розвитку сфери туризму та послуг, а також на створенні вільних торгових зон без мита і торгових терміналів.
Олексій Кущ підкреслює, що Україна має потенціал для активного розвитку кластерах, пов'язаних із літієм, титаном, ураном та біотехнологіями, що допоможе їй інтегруватися в глобальні ланцюги створення доданої вартості.
Перехід до кластерної моделі розвитку несе в собі серйозні виклики, адже необхідно запобігти виникненню псевдокластерів, які лише повторюватимуть вже існуючі структури. Україні слід зосередитися на підприємницькій конкуренції та відкритості до новітніх технологій, щоб успішно інтегруватися в глобальну економіку та забезпечити своїм громадянам гідний рівень життя.
Останні новини України:
Нагадуємо, що українців очікують суттєві коливання валютного курсу долара та євро.
За інформацією Politeka, курс долара встановив новий максимальний рівень.
Крім того, Politeka повідомила про потенційні зміни гривні у 2025 році в умовах продовження активних бойових дій.