"Королева Європи", що піклується про Україну: як Джорджія Мелоні перейняла ідеї Трампа, НАТО та ЄС.
![](/images/content/8516641871/8fcd723209976cc5c6ebdc0ddab6eba0.jpg)
Мелоні отримала титул найвпливовішої керівниці в Європі.
Лідерка правої партії "Брати Італії" Джорджа Мелоні посіла посаду прем'єр-міністерки країни восени 2022 року. Під її керівництвом було сформовано уряд, в якому до "братів" приєдналися інші партії правого флангу, які традиційно вважалися "друзями Путіна в Європі".
Наприклад, політична сила "Вперед, Італіє", на чолі якої стояв вже покійний Сільвіо Берлусконі, відзначалася своїм захопленням російським лідером. Берлусконі не лише подорожував з ним на курорти, але й отримав трирічну заборону на в'їзд в Україну через свої візити до анексованого Криму.
Для багатьох у Європі уряд Мелоні виглядав як справжня катастрофа. Чулися звинувачення в тому, що праворадикали та фактично неофашисти отримали контроль над італійською політикою. Виникали побоювання щодо наслідків цього для майбутнього Європейського Союзу та НАТО, адже Рим завжди займав важливу позицію серед ключових учасників.
Нову італійську владу в Україні зустріли з певною настороженістю, адже в минулому Мелоні не підтримувала санкції проти Москви і не була переконана в перспективах членства Києва в Європейському Союзі та НАТО.
Проте з часом невпевненість вщухла, і Італія не лише зміцнила свої позиції на світовій сцені, а й перетворилася на вірного партнера України у протидії російській агресії.
Джорджа Мелоні здобула репутацію "нової королеви Європи" та стала лідеркою, до думки якої прислухаються не тільки в Брюсселі, але й у Вашингтоні. Про це та інші аспекти її впливу йдеться у матеріалі "Телеграфу".
Коли Мелоні обійняла посаду, її успіх сприймали як тимчасове явище та частину популістської хвилі, що охопила Захід. Деякі сумнівалися, що вона довго протримається в країні, відомій своєю політичною нестабільністю.
Однак на календарі 2025-й, і діяльність Мелоні, першої жінки на такій посаді, схвалюють 40% італійців -- не ідеальний, але дуже непоганий результат для прем'єрки, яка перебуває на екваторі свого терміну. Таким показникам можуть позаздрити багато її колег. Наприклад, президент Франції Еммануель Макрон чи канцлер Німеччини Олаф Шольц, які переживають одну політичну кризу за іншою.
"Найбільші економіки Європейського Союзу перебувають у стані потрясінь. У Франції... [попередній] уряд пішов у відставку. У Німеччині очікуються позачергові вибори після розпаду хиткої коаліції. Фінансові ринки нервують, а влада ЄС висловлює занепокоєння.
Серед цього хаосу несподіваним острівцем відносного спокою стала країна, яка довгий час вважалася однією з найбільш некерованих у Європі: Італія.
Уряд прем'єр-міністра Джорджії Мелоні продемонстрував свою стійкість та стабільність, тоді як італійська економіка показує певну відносну витривалість, - зазначає видання The New York Times.
У грудні 2024 року Джорджія Мелоні була визнана найвпливовішою особою в Європі згідно з рейтингом, опублікованим виданням Politico.
"Нездатність традиційних політиків протистояти дедалі популярнішій ультранаціоналістичній риториці та їхня готовність співпрацювати з Мелоні на європейській арені дозволяють 47-річній прем'єрці Італії -- яка наполягає на використанні чоловічої форми свого офіційного титулу "Il Presidente del Consiglio" (укр. Голова Ради міністрів) -- бути "стронгменом", здатним здійснювати значний вплив у той час, коли на континенті бракує потужних центристів, здатних їй протистояти", -- аргументувало свій вибір медіа.
Видання пояснювало, що старанно сформований образ Мелоні як політика, яка не терпить дурниць, також сприяє створенню іміджу стабільності.
Після того, як президент італійського регіону Кампанія Вінченцо Де Лука охарактеризував прем'єр-міністерку терміном "stronza" на мітингу, Джорджія Мелоні відвідала захід у його регіоні і звернулася до опозиційного політика з такими словами: "Президенте Де Лука, це я, та сама стерва Мелоні. Як у вас справи?"
Відеозапис обміну репліками між явно збентеженим Вінченцо Де Лукою та беземоційною Джорджі Мелоні, який миттєво став вірусним в Італії, ще більше укріпив репутацію прем'єрки як рішучої "альфи", котра, незважаючи на свій невеликий зріст, впевнено переважає своїх опонентів, — говорилося в статті.
У своїй країні Мелоні успішно реалізує жорсткі заходи щодо нелегальних мігрантів, прав ЛГБТ+ спільноти та свободи слова. Раніше такі дії могли б викликати критику з боку Брюсселя. Проте сьогодні реакція європейських лідерів коливається від байдужості до підтримки, і багато хто вважає Мелоні надійним союзником та прийнятним представником все більш радикальних настроїв з обох боків Атлантики.
Наприклад, її відзначають за досягнення у скороченні нелегальної міграції завдяки впровадженню центрів для повернення біженців за межі ЄС, зокрема в Італії — до Албанії. Незважаючи на недоліки "моделі Мелоні", італійський підхід привернув увагу кількох європейських столиць.
З відновленням Дональда Трампа на посаді президента США Джордж Мелоні стає ще більш помітною фігурою в порівнянні з іншими традиційними політичними діячами.
Італійська прем'єрка виявилася єдиним керівником Європейського Союзу, який присутній на інавгурації президента США. Сам Дональд Трамп характеризує її як "неймовірну жінку та лідера", зазначаючи, що вона є "живим джерелом енергії".
За кілька тижнів до інавгурації Мелоні відвідувала маєток Трампа Мар-а-Лаго, що у Флориді. Хоча програма зустрічі не розкривалася, відомо, що прем'єрка та обраний президент разом переглядали документальний фільм про спроби колишнього адвоката Трампа Джона Істмена утримати його при владі після виборів 2020 року.
Серед інших тем зустрічі -- війна в Україні, постачання газу та нафти й можливі нові мита США на товари з ЄС. Мелоні приписують статус "заклиначки" непередбачуваного лідера Штатів й покладаються на неї, щоб переконати Трампа утриматися від "торгової війни" з Європою. Бо це однаково в інтересах і Риму, і Парижа, і Берліна.
Як відомо, республіканець не раз заявляв про намір вирішити питання "тривалого торгового дефіциту" з Європейським Союзом, шляхом введення мит або ж змусивши ЄС збільшити закупівлі американських енергоресурсів.
Однак деякі експерти викладають іншу точку зору щодо впливу італійки. Колишній головний стратег президента США Стів Беннон стверджував, що зусилля Мелоні "привернути увагу центристів" у Брюсселі знизили її шанси залишатися значущою для наступної адміністрації США.
Та якби Мелоні була неактуальною для нової команди Трампа, запрошували б її на урочистості у Вашингтоні, де кількість місць була обмеженою? Навряд.
Та зупинимось на ще одній важливій претензії Дональда Трампа до європейців -- недостатні витрати на оборону, які перекидають на плечі Штатів основний фінансовий тягар в рамках НАТО. Нині серед країн-союзників встановлений показник у 2% ВВП інвестицій в оборону, Трамп же закликає збільшити його до 5%. До слова, за минулої каденції республіканець так само був ініціатором збільшення оборонних витрат союзників США.
В Італії витрати залишаються на рівні приблизно 1,5% через значний державний борг. Однак на рівні Північноатлантичного альянсу у Джорджі Мелоні, здається, все під контролем.
Днями найвищу військову посаду в Альянсі -- голови Військового комітету НАТО -- обійняв адмірал Джузеппе Каво Драґоне, колишній начальник італійського Генштабу. На шляху до посту адмірал отримав повну підтримку уряду Мелоні.
"Італійці вважають, що присутність свого представника на такому високому рівні може посилити позиції Риму в Альянсі та збільшити його вплив на процеси ухвалення рішень," -- повідомляють італійські медіа.
У своєму дебютному програмному інтерв'ю Каво Драґоне висловив підтримку позиції Трампа щодо необхідності збільшення витрат Європи.
"Ми виграли Холодну війну, але коли вона тривала, європейські країни НАТО витрачали в середньому 3% ВВП. Коли настав мир, можливо, ми трохи розслабилися. Я підрахував, що якби ми продовжували витрачати 3% ВВП на оборону з початку 1990-х років, ми б витратили на 8,6 трильйонів євро більше.
Але вони пішли на інші витрати. Боюся, що це була помилка: тепер ми відстаємо", -- зазначив він та попередив, що Росія несе реальну небезпеку для Європи, й найкраща гарантія миру -- стримування супротивника й інвестиції в оборонну сферу.
Ще один аспект, що сприяє прем'єр-міністерці Італії, — це її вражаюче добрі стосунки з технологічним магнатом Ілоном Маском. У новій адміністрації Трампа він відповідатиме за підвищення ефективності урядових структур, але не упускає шансів впливати на зовнішню політику Сполучених Штатів.
Як повідомляв раніше "Телеграф", Мелоні вперше зустрілася з Маском у червні 2023 року на вечірці, організованій "кібергенієм" Андреа Строппою у Римі. За словами Строппи, під час їхньої розмови вони торкнулися різних тем, зокрема штучного інтелекту та їхньої спільної любові до "Володаря перснів" — твору, який Мелоні та її однодумці використовують як символ "боротьби правих проти лівих". Маск, за інформацією Строппи, висловив зацікавленість Італією та занепокоєння щодо впливу міграції на країну.
У грудні того ж року італійська прем'єрка запросила американця приєднатися до її вечірки "Atreju". Він із задоволенням погодився на запрошення.
Минулого вересня у Нью-Йорку Ілон Маск вручив Джорджії Мелоні почесну нагороду від Атлантичної ради. Її визнали за "інноваційний внесок як першої жінки на посаді прем'єр-міністра Італії, її рішучу підтримку Європейського Союзу та трансатлантичної єдності, а також за головування в G7 у 2024 році". Маск відзначив "внутрішню красу" Мелоні, в той час як вона висловила вдячність за "його безцінний геній в нашій сучасності".
Пізніше їм навіть довелося заперечити, що між ними щось більше, ніж просто дружба. "Я був там зі своєю мамою. Немає жодних романтичних стосунків з прем'єр-міністром Мелоні", -- написав Маск у відповідь на фото, на якому він і прем'єрка зачаровано дивляться одне на одного під час вечері.
В даний час уряд Італії завершує переговори з компанією SpaceX, заснованою Ілоном Маском, щодо забезпечення "зашифрованих комунікаційних потреб" для військових, дипломатичних установ та служб безпеки. Прем'єр-міністр Джорджія Мелоні спростувала будь-які зв'язки між цими переговорами та її стосунками з технічним магнатом.
Одночасно, депутати опозиції в Італії висловлюють гостру незгоду з цим проєктом, оскільки він може призвести до встановлення певного контролю з боку американського уряду над важливими національними даними.
Згідно з аналізом The Washington Post, Мелоні ставить під загрозу свої відносини з європейськими партнерами, висловлюючи підтримку Маску. Проте вона залишається незмінною у своїх поглядах і навіть виступила на захист мільярдера, коли той різко критикував керівників Німеччини та Великої Британії у своїй соціальній мережі Х.
"Коли хтось згадує про загрозу демократії, я повинна зазначити, що він не єдиний відомий та заможний чоловік, який висловлює свої думки, -- сказала вона. -- В чому ж справа?"
Одна з тем, де погляди Мелоні та Маска не збігаються, – це війна в Україні. На відміну від суперечливого мільярдера, який сподівається на швидке завершення конфлікту і критикує українського президента, італійська прем'єрка виступає за досягнення справедливого миру для українського народу.
"Ми стоїмо на захисті України, адже розуміємо, яку ціну має світ, де домінує сила", -- зазначила вона в той вечір, коли Маск передавав їй вказану нагороду у Нью-Йорку.
"Тим, хто підтримує авторитаризм, хочу наголосити: ми залишимося на захисті наших принципів. Президент Рейган колись зазначив, що перш ніж ми розглядатимемо будь-яку зброю, варто пам'ятати: нічого немає більш потужного, ніж воля та моральна відвага вільних людей," -- додала прем'єрка, звертаючись до спадщини Республіканської партії.
Західні офіційні особи вважають, що зв'язки Мелоні з республіканцями можуть сприяти переконанню нової адміністрації в необхідності продовження підтримки України у протистоянні з Росією. Мелоні вже має досвід у цій справі: коли угорський прем'єр Віктор Орбан намагався заблокувати надання Україні європейської допомоги в розмірі 50 мільярдів євро, саме вона змогла переконати його не накладати вето на це рішення.
Цього місяця прем'єр-міністр Італії висловила думку, що Сполучені Штати не залишать Україну на самоті у важкій ситуації. Вона зазначила, що під час першого терміну президенства Трампа він продемонстрував вміння поєднувати дипломатичні зусилля з тактикою стримування. На її думку, він, ймовірно, застосує аналогічний підхід у питанні врегулювання конфлікту в Україні. Вона також підкреслила, що республіканець неодноразово акцентував увагу на "досягненні миру через силу".
"Я завжди думала, що єдиним шляхом до примушення Росії до переговорів є створення для неї важких умов", -- зазначила вона. "Відмова від України на цьому етапі стала б серйозною помилкою", -- підкреслила політик.
До слова, окрім "хімії" із Трампом та Маском, Мелоні завжди ладнала з президентом України Володимиром Зеленським. Їхні зустрічі повсякчас супроводжуються обіймами, широкими посмішками й атмосферою взаємної поваги.
У відсотковому відношенні вклад Італії у військову підтримку Києва поступається показниками Німеччини чи Франції, але є не менш важливим. На відміну від інших країн, італійський уряд рідко анонсує передачу озброєння для України, і інформація залишається засекреченою. Нині з Рима прямує вже десятий пакет військової допомоги з сучасним озброєнням.
Італія є важливим учасником коаліції, що займається постачанням бронетанкової техніки та зміцненням української системи протиповітряної оборони. Франко-італійський комплекс SAMP/T здатний одночасно виявляти та перехоплювати десятки цілей, що робить його критично важливим для захисту українських міст від ворожих повітряних атак.
У 2025 році Рим стане центром уваги в контексті післявоєнного відновлення українських земель. Влітку в італійській столиці відбудеться нова Конференція з відновлення України, на яку прибудуть представники урядів, бізнесу та громадських організацій для обговорення ресурсів для майбутніх проектів. Окрім того, планується, що Італія зробить значний внесок у відновлення історичної спадщини, яка постраждала через агресію Росії.
Італія, очолювана рішучою Джорджією Мелоні, залишається на стороні України і не має наміру залишати Київ ні в даний момент, ні найближчим часом. Це є дуже позитивним знаком.