Китайське вітання: як США впливають на глобальну економіку через свої тарифи.

Декілька країн вже ведуть зі США перемовини про перегляд тарифів, у той час як Китай відкрито прийняв виклик Трампа. Якими виявляться наслідки?
Несмотря на обвал на мировых рынках и резкое ухудшение финансового положения американцев, президент США Дональд Трамп в ходе мероприятия в Белом доме 8 апреля заявил, что Соединенные Штаты якобы зарабатывают по 2 миллиарда долларов ежедневно благодаря введенным тарифам. Он также добавил, что "Америка совсем скоро снова станет очень состоятельной", сообщает Reuters. Однако, согласно информации агентства, официальные данные Министерства финансов США не подтверждают заявленные Трампом цифры.
Однак згодом він цілком може спростувати свої слова, заявивши, що "ніколи не висловлювався в такому ключі", - подібно до того, як ставився до президента України, називаючи його "диктатором".
Під час Національного республіканського комітету Конгресу у Вашингтоні він зробив схожі контраверсійні заяви без надання деталей, інформує Reuters 9 квітня: так, Трамп вчергове ствердив, що його глобальна тарифна політика є "війною зі світом", а потім сказав, що це "зовсім не війна", посилаючись на країни, які відряджають світових лідерів до США для переговорів.
"Я справді думаю, що війна зі світом, яка зовсім не є війною, тому що вони (лідери держав - ред.) всі йдуть сюди. Японія йде сюди, коли ми говоримо. Вони летять у літаку, багато з них. Усі жорсткі переговорники", - цитує CNN слова президента США.
Згодом Трамп навіть зазначив, що деякі держави телефонують йому і "підлизають", намагаючись домовитися про торгові угоди.
"Вони вмирають від бажання укласти угоду. Будь ласка, будь ласка, сер, укладіть угоду. Я зроблю все, сер", - наводить телеканал його хвалькуваті слова.
Проте, певні "досягнення" в тарифній авантюрі Трампа все ж можна виявити: згідно з інформацією в медіа, приблизно 50 країн (серед яких Індія, Японія, Ізраїль та Південна Корея) нібито вже направили своїх делегатів до Сполучених Штатів з метою укладення торговельних угод і уникнення впливу нових тарифів.
Проте два головні геополітичні суперники Сполучених Штатів — Китай і Європейський Союз — демонструють різні підходи у своїй поведінці.
Під час зустрічі з журналістами в Овальному кабінеті 7 квітня, в присутності прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху, Трамп знову акцентував увагу на тому, що Європейський Союз (проти якого США запровадили 25% тарифи) був заснований з метою експлуатації Сполучених Штатів. Він зазначив, що ЄС "переслідує" інтереси США та займається "недоброчесною торгівлею". Тим не менш, Європейський Союз у цій ситуації продемонстрував доволі несподіване стримане ставлення, що викликало чимале здивування.
Отже, вранці вівторка, на фоні чуток про можливу відстрочку введення тарифів, американський фондовий ринок почав демонструвати підвищення. Про це розповів українсько-американський науковець Ігор Айзенберг у своєму дописі на Facebook.
Але у другій половині дня, коли було офіційно оголошено, що тарифи таки набувають чинності в середу, 9 квітня, ринок акцій знову пішов різко вниз і закрився з падінням четвертий день поспіль: індекс Dow Jones, виважений показник вартості акцій 30 найбільших американських компаній, упав на 0.8%; індекс S&P 500, виважений показник вартості акцій 500 найбільших американських компаній, упав за той же час на 1.6%; індекс Nasdaq найбільших високотехнологічних компаній упав на 2.2%. При цьому акції компанії Apple за останні 4 дні впали у ціні на 23%, а ф'ючерси на відкриття торгів у середу показували подальше падіння ринку. Загалом, власники акцій американських компаній втратили за останні чотири дні 6 трильйонів доларів.
Та терпець європейців урвався 9 квітня: держави-члени Європейського Союзу врешті проголосували за пропозицію Європейської комісії запровадити торговельні контрзаходи проти Сполучених Штатів, повідомила пресслужба Єврокомісії. Пропозиція Єврокомісії стосується рішення США запровадити тарифи на імпорт сталі та алюмінію з ЄС, оголошеного в березні. Хоча в Єврокомісії поки не уточнили деталей тарифних заходів проти США, за даними ЗМІ, вони охоплять товари вартістю 21-22 мільярди євро.
Водночас опісля того, як американські тарифи проти Пекіна сягнули 104%, Китай у відповідь підвищив до 84% мита на американські товари, повідомило 9 квітня агентство Bloomberg. Нові тарифи Китаю почнуть діяти з 10 квітня. У КНР також заявили, що подають на США до суду. До того ж, Пекін заніс ще шість американських компаній (зокрема, Shield AI Inc. і Sierra Nevada Corp) у список ненадійних організацій і запровадив контроль над десятком інших фірм, як-от American Photonics і BRINC Drones.
Трамп же у своїй соцмережі Truth Social різко критично (який подив!) відреагував на заяву Китаю й закликав виробництва переїжджати до США, обіцяючи нульові тарифи.
Тож ЄС та КНР мимоволі опиняються "на одному боці історії". Й ніхто не знає, до чого це призведе.
Водночас президент Київської школи економіки Тимофій Милованов висвітлює ключові погляди одного з найвідоміших економістів США, екс-міністра фінансів та колишнього президента Гарвардського університету Лоуренса Саммерса стосовно тарифів, запроваджених Трампом, які спонукають до роздумів.
"Тарифи, запроваджені Трампом, є найбільш витратною та саморазрушальною економічною стратегією, яку Сполучені Штати впроваджували за останні десятиліття. Попередні оцінки свідчать про те, що потенційні збитки від цих тарифів можуть сягати 20 трильйонів доларів, що становить понад 200 000 доларів на кожну родину з чотирьох осіб," - зазначає Саммерс у своєму пості на Facebook.
Ось як виглядає логіка цього розрахунку: після виступу президента, присвяченого новим тарифам, ціни на американські акції знизилися щонайменше на 2-3%, що еквівалентно приблизно 1,5 трильйона доларів. Важливо зазначити, що більша частина цих втрат для компаній вже була врахована в ринкових очікуваннях до виступу, тому реальні втрати оцінюються близько 4 трильйонів доларів.
У той же час падіння фондового ринку відображає лише зниження прибутків корпорацій. А прибутки корпорацій - це приблизно 10% ВВП, продовжує Саммерс. Отже, дуже консервативна оцінка загальних економічних втрат у п'ять разів перевищує втрати на ринку акцій - тобто 20 трильйонів, резюмує експерт.
То навіщо Трампу такі втрати власної економіки, не кажучи вже про загрозу Великої депресії 2.0 та загальносвітової економічної кризи? На думку експерта Сергія Марченка, митні тарифи США - це зовсім не про економіку, а про війну. Й сенс високих тарифів полягає саме у тому, аби інші країни запровадили такі самі тарифи, припускає він.
"Це може звучати неймовірно, але це правда. Тарифні війни, ініційовані Трампом, призведуть до втрати американськими компаніями експортних ринків. Щоб компенсувати ці втрати, вони почнуть активно конкурувати за внутрішній ринок США, при цьому зменшуючи експорт. Високі тарифи обмежують міжнародну торгівлю, роблячи її менш вигідною, тому виробництво знову може повернутися до США", - описав він цю гіпотетичну ситуацію на своїй сторінці у Facebook.
За словами Марченка, це є ключовою метою американського керівництва: "Коли ти перебуваєш у стані війни, не можна покладатися на торговельних партнерів. Важливо мати виробництво всередині країни, щоб бути незалежним і сильним".
Справді, виникає важливе питання: чи реально здійснити щось подібне в умовах сучасного глобального середовища? І чи не є тарифна війна своєрідною Третьою світовою, але в економічному вимірі - від якої Сполучені Штати так намагаються відійти?