Політичні новини України та світу

Китайський DeepSeek ухиляється від обговорення війни Росії з Україною, натомість просуває китайські наративи, згідно з інформацією NYT.

Також третина його відповідей на політичні теми містить неправдиву інформацію, йдеться у розслідуванні.

Китайський стартап у сфері штучного інтелекту DeepSeek, який обвалив американські акції, швидко привернув увагу дослідників та ринку технологій. Проте випробування цього безкоштовного чатбота виявили, що його відповіді значною мірою просувають офіційну риторикою Комуністичної партії Китаю та містять дезінформацію, яка використовується для впливу на громадську думку у світі.

Як повідомляє The New York Times, фахівці, які аналізували DeepSeek, зафіксували його упередженість у висвітленні чутливих тем. Зокрема, чатбот уникнув прямої відповіді на питання щодо дій російських військ у Бучі в 2022 році, які відповідальні за масові вбивства у місті на Київщині. В іншому випадку DeepSeek спотворив висловлювання колишнього президента США Джиммі Картера, адаптуючи їх до китайської позиції щодо Тайваню, який Пекін вважає частиною КНР. Цей випадок задокументували дослідники NewsGuard, які у своєму звіті назвали DeepSeek "машиною для дезінформації".

Чат-бот також надавав спотворену інформацію щодо репресій, що мають місце проти уйгурів у Сіньцзяні. У 2022 році ООН визнала ці дії злочинами проти людяності, однак DeepSeek заявляв, що китайська політика в цьому регіоні "зазнала широкого міжнародного визнання". Схожі тенденції були виявлені і в дослідженні The New York Times, яке аналізувало відповіді бота на запитання про пандемію COVID-19 та війну Росії проти України.

Функціонування DeepSeek викликає занепокоєння, схоже на те, яке пов'язане з TikTok – ще одним популярним китайським додатком. Обидві платформи є частиною більшої стратегії Китаю, спрямованої на формування глобального інформаційного простору. Як підкреслив Джек Стаббс, директор з питань розвідки компанії Graphika, Пекін використовує цифрові технології для просування свого наративу та демонстрації своєї переваги над США в контексті геополітичної конкуренції.

Подібно до інших потужних мовних моделей, DeepSeek використовує аналіз великих обсягів текстової інформації для створення відповідей. Проте дослідження, проведене NewsGuard, виявило, що у 80% випадків бот відображав офіційну позицію Китаю, а близько третини його відповідей містили неправдиві заяви, які поширювалися китайськими посадовими особами.

Окрім цього, DeepSeek підлягає суворому контролю з боку китайської цензури, що обмежує його можливості у відповіді на політично чутливі теми. Наприклад, бот обходить питання, пов’язані з придушеними студентськими протестами на площі Тяньаньмень у 1989 році чи статусом Тайваню. Також він не надає прямих відповідей стосовно лідера КНР Сі Цзіньпіна.

На запит NewsGuard про урядовий вплив на розробку DeepSeek чатбот відповів: "Китайський уряд завжди дотримується принципів об'єктивності та справедливості і не коментує конкретні події без всебічного розуміння і переконливих доказів". Подібні заяви раніше озвучували й китайські посадовці, зокрема представник КНР в ООН Чжан Цзюнь.

Нагадуємо, що в Сполучених Штатах працівникам Конгресу заборонено користуватися DeepSeek, зокрема заборонено встановлювати цей додаток на особисті пристрої, такі як телефони, комп'ютери та планшети.

Автоматизація змінює ринок праці. Але як це змінює наше власне життя? Чи готові ми до світу, де машини замість нас виконують не лише рутинні завдання, а взагалі більшу частину нашої роботи?

Питання, яке ми повинні розглядати, більше не полягає в тому, чи є штучний інтелект необхідним. Натомість, нам слід зосередитися на тому, як залишитися важливими як для себе, так і для суспільства. Які справи можуть заповнити наші руки і як зберегти глибокий зміст нашого існування.

У публікації "Що робити, поки ШІ працює?" на ZN.UA Катерина Щоткіна аналізує, як пристосуватися до "незвичайного нового світу", де здатність мислити вже не є виключно людською властивістю.

Читайте також