Політичні новини України та світу

Кільце, яке оточує Віталія Кличка, поступово затягується — на його адресу відкрито 1500 кримінальних справ щодо мерії, а шантаж з боку найближчого оточення може призвести до ув'язнення.

Діяльність мера Києва Віталія Кличка останнім часом викликає все більше критики, особливо після нещодавніх атак російських дронів. Виявляється, що навіть через 3,5 роки війни столиця страждає від дефіциту укриттів. Це відбувається на фоні того, що Київ залишається основною метою ворога, тоді як мільярди гривень витрачаються на будівництво мостів і доріг. В умовах недостатньої підготовки міської влади до захисту, існує ймовірність, що центральна влада може вирішити змінити керівництво під управлінням Віталія Кличка.

Віталій Кличко. Фото: колаж порталу "Коментарі"

За повідомленням "Коментарів", розслідування стосовно столичних чиновників, які мають близькі зв'язки з мером Віталієм Кличком, розпочалося в квітні. Зокрема, 16 і 17 квітня з'явилася інформація про проведення обшуків у двох його заступників. Володимира Прокопіва підозрюють у організації схеми нелегального вивезення "ухилянтів" за кордон, тоді як його першого заступника Миколу Поворозника залучили до розслідування НАБУ через можливі фінансові зловживання під час ремонту київського госпіталю ветеранів на суму 1,1 млрд грн.

Після цього столична влада зазнала нападок від голови Київської міської військової адміністрації Тимура Ткаченка, що викликало справжній безлад і двовладдя в столиці. Відповідні сторони намагалися "перетягнути" на себе повноваження, що призвело до неефективного використання бюджетних ресурсів. Однак для Віталія Кличка це мало і певні позитиви — інтерес правоохоронних органів у травні-червні, можна сказати, знизився.

Однак, у червні столичні правоохоронці не проявили активності щодо місцевих чиновників, зате депутати Київміськради почали активно критикувати Віталія Кличка. Вони вимагали звільнити його першого заступника Миколу Поворозника через скандал, пов’язаний зі святкуванням дня народження чиновника 25 квітня на березі Київського моря. У результаті міський голова ухвалив рішення відсторонити Поворозника від виконання обов'язків до завершення розслідування цього інциденту.

10 липня правоохоронні органи завдали "подвійного" удару по мерії: в Офісі Генерального прокурора України було оголошено про підозру двом особам, близьким до Віталія Кличка. Зокрема, директора Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслана Кандібора підозрюють у службовій недбалості, що призвела до пошкодження метротунелю. Мова йде про підтоплення перегінного тунелю між станціями "Деміївська" та "Либідська" КП "Київський метрополітен" 12 грудня 2023 року, внаслідок чого було призупинено рух на синій лінії метро. В результаті цього бюджет зазнав прямих втрат у розмірі 164 мільйони гривень.

Варто зазначити, що в липні 2024 року прес-служба Київської міської державної адміністрації оприлюднила аналітичне дослідження, яке вказувало на те, що основними причинами аварійної ситуації на ділянці між станціями метро "Деміївська" та "Либідська" стали неналежні проектні рішення та низькоякісні будівельні роботи, виконані під час зведення цього тунелю в період з 2008 по 2010 роки.

У своєму коментарі для ЗМІ 10 липня Руслан Кандібора також згадав про це експертне дослідження. Він підкреслив, що в момент аварії вживав усіх можливих заходів і висловив готовність до співпраці зі слідчими органами. Крім того, він зазначив, що під час будівництва не обіймав жодної посади в КМДА і не мав змоги впливати на виконання робіт (насправді, чиновник став директором Департаменту транспортної інфраструктури КМДА в липні 2021 року).

Проте, у 2024 році Київська міська прокуратура спростувала заявлену позицію КМДА.

10 липня Офіс Генерального прокурора України висунув нову підозру Володимиру Бондаренку, колишньому секретарю та заступнику Віталія Кличка. Бондаренко самостійно подав у відставку ще в квітні, ставши фігурантом розслідування, яке стосується Дениса Комарницького — особи, відповідальної за контроль над Києвом, з якою пов'язуються проблеми Кличка. Прокуратура підозрює Бондаренка у тому, що він здійснив виплату в розмірі 700 тисяч гривень працівнику Київміськради, котрий формально числився на військовій службі, але фактично не виконував своїх обов'язків.

Журналіст і колишній військовослужбовець 241-ї бригади територіальної оборони Володимир Бойко повідомив, що мова йшла про Ігоря Хацевича, депутата та керуючого справами Київміськради. Він виявився фіктивно зарахованим до 206-го батальйону своєї бригади разом із ще двома депутатами столичної міськради та своїм помічником. Це стало аналогічним випадком до ситуації з антикорупційним активістом Віталієм Шабуніним, якому 11 липня було пред'явлено підозру за неправдиву службу в територіальній обороні.

Щоб не з'являтись у частині, стверджує журналіст, депутат зміг отримати від командування лист про переведення всіх чотирьох у розпорядження КМДА. Як результат, з липня 2022 по березень 2023 року Ігор Хацевич нібито продовжив отримувати зарплату як керуючий справами, будучи відрядженим до Київміськради, що влаштував, як стверджує Володимир Бойко, саме Володимир Бондаренко.

Цей злочин був зафіксований Державним бюро розслідувань ще в березні 2023 року, але досі справа не була передана до суду.

Віталій Кличко не залишився байдужим до подій, що розгортаються, і 11 липня надав детальний коментар. Мер висловив думку, що підозри щодо його колишніх і нинішніх соратників є "абсурдними та театралізованими".

Звинувачення на адресу Руслана Кандібори стосовно начебто службової недбалості Кличко охарактеризував як "повністю маніпулятивні", а справу назвав "зшитою з білих ниток". Він навів ті ж самі результати експертизи 2024 року, які вказують на помилки та серйозні порушення, що мали місце під час будівництва ділянки тунелю між станціями метро "Деміївська" та "Либідська" в період 2008-2010 років. Важливо зазначити, що Кандибора не мав жодного відношення до будівництва метро чи роботи в столичній адміністрації в той час.

Віталій Кличко також підкреслив, що у проектній документації виявлено низьку якість проектних рішень, а під час зведення конструкції тунелю на цій ділянці роботи були виконані неналежно.

Всі необхідні регламентні роботи, пов'язані з обслуговуванням і експлуатацією перегінного тунелю, були виконані в повному обсязі. Однак, коли під час чергового обстеження виявилося, що технічний стан тунелю погіршується і його подальша експлуатація стає небезпечною, рух поїздів між станціями Теремки та Деміївська був миттєво зупинений. У той же час, столична влада терміново організувала альтернативний наземний транспорт, включаючи автобуси та тролейбуси, щоб забезпечити перевезення під час проведення ремонтних робіт.

"Очільник міста підкреслив, що місцева адміністрація вимагала об'єктивного розслідування. Проте, як ми можемо спостерігати, це було безрезультатно", -- зазначив мер.

Щодо Володимира Бондаренка, Віталій Кличко підтвердив, що йдеться про виплату заробітної плати депутату від "Європейської Солідарності" та керуючому справами Київради Ігорю Хацевичу. Водночас, він повністю відкинув звинувачення про допомогу в ухиленні від військової служби.

"Звинувачення виглядає абсолютно безпідставним, оскільки виявляється, що Бондаренко звинувачують у виконанні своїх прямих обов'язків: підписанні розпоряджень, листів, відомостей та платіжних документів. Слідство вже знає, що Хацевич повернув до бюджету гроші, отримані від Київської ради, і не отримував коштів за місцем служби", - зазначив Віталій Кличко.

Окрім того, міський голова підкреслив, що Володимир Бондаренко та Руслан Кандібор захищатимуть свою правову точку зору в суді.

Проте найбільш захоплюючою та емоційною стала заява Віталія Кличка, в якій він відкрито звинуватив центральну владу у брехні та тиску на київську адміністрацію. Хоча в цьому висловлюванні не було нічого надзвичайного, мер навів статистичні дані, що ілюструють обсяги втручань правоохоронців у діяльність КМДА з 2019 року до завершення весни 2025 року.

- відкрито понад 1500 кримінальних проваджень стосовно співробітників КМДА та структурних підрозділів, у тому числі майже 80 у 2025-му;

В адміністрації було здійснено більше 1200 обшуків, і ця діяльність триває у численних підрозділах, в результаті чого було вилучено величезну кількість документів.

- вручили понад 300 підозр.

У той же час, як підкреслює міський голова столиці, лише 4 рішення суду набрали законної сили, що виглядає досить незначно на фоні численних обшуків, медійного висвітлення та гучних звинувачень без винесення судового рішення. При цьому до слідчих заходів залучені всі правоохоронні органи України, що призвело до перетворення цієї діяльності на репресивну.

"І така ситуація не лише у Києві. Просто про столицю трубять, бо кістку в горлі та в руки ніяк прибрати не можуть! І все це відбувається під час війни! Тому що деякі мають на меті не захист і збереження країни, а "перемогу" в Києві. У мене ще питання: якщо така варта у столиці, як це намагаються брехливо уявити, як Київ жив і розвивався з 2014 року до "ери Слуг народу" (до 2019-го)?", -- назвав "замовників" тиску на столицю градоначальник, пообіцявши дати "відповідь" і всі незаконні.

Емоційна реакція Віталія Кличка на нові звинувачення в його команді свідчить про зростаючу загрозу, яку він відчуває як мер столиці.

Так, як писали "Коментарі" , у травні столична влада та бізнес опинилися на роздоріжжі після операції "Чисте місто", що спричинила падіння тогочасного "смотрящого" Дениса Комарницького. Наші джерела стверджували, що через роботу правоохоронців усі сиділи тихо, і вирішення більшості питань, у тому числі й земельних, було поставлене на паузу.

Перший заступник київського міського голови Микола Поворозник намагався взяти ситуацію під контроль, проте, як вже зазначалося, 30 червня його відсторонили від виконання службових обов'язків. Це позбавило його офіційних важелів впливу, залишивши лише неофіційні.

"Якщо Віталій Кличко втратить і Поворозника, свого першого заступника, ділова спільнота Києва може почати втрачати довіру до мера, чий авторитет помітно знижується", - зазначило наше джерело, відзначаючи хвилювання, яке охопило команду мера ще в травні. Така ситуація змушує Кличка зайняти більш рішучу позицію, щоб утримати контроль над столицею.

Як зазначав раніше в "Коментарях" екс-співробітник СБУ та військовий аналітик Іван Ступак, розслідування можливих корупційних справ в Україні може використовуватися для "вирішення" певних політичних питань, шляхом ініціювання кримінальних справ проти близького оточення політиків.

"Фігуранта можна затримати і помістити до СІЗО, де йому щоденно проводитимуть допити і пропонуватимуть укласти угоду, обмінятися інформацією або чимось іншим. Якщо головною метою є гроші, то врешті-решт сторони знаходять спільну мову, після чого справа передається до іншого правоохоронного органу і закривається. Однак, якщо мета полягає в отриманні інформації про осіб на високих посадах, то багато в чому залежить не лише від мовчазності фігуранта, а й від дій, які вживаються для його звільнення, а також від того, наскільки сильно його вважають важливим. Це впливає на тривалість слідства та його загальний успіх", – зазначає експерт порталу "Коментарі", описуючи алгоритм розслідування корупційних справ.

Враховуючи це, чим більша кількість кримінальних проваджень буде відкрита (вже 1500) і чим більше осіб з оточення Кличка опиняться під загрозою засудження, тим більше шансів, що хтось дасть потрібну правоохоронцям інформацію.

Як зазначив експерт у сфері політики Олег Постернак, розслідування корупційних схем у Києві співпало з амбіціями Віталія Кличка стати помітною фігурою на всеукраїнській арені. Це включає ребрендинг його партійної ініціативи, публікації в зарубіжних медіа з критикою центральної влади, зустрічі з іноземними політичними діячами, а також активну PR-кампанію на підтримку Збройних сил України.

"Якщо заступники мера почнуть висловлюватися, з'явиться можливість усунути Віталія Кличка з його посади, відповідно до норм законодавства про місцеве самоврядування. Проте враховуючи теперішню ситуацію в Київраді, яка підтримує мера, реалізувати це буде досить важко. Водночас, навколо прізвища Кличка створюється певний резонанс, що може мати вплив на загальноукраїнському рівні," — зазначає співрозмовник порталу "Коментарі" щодо потенційного усунення Кличка.

Згідно з думками ряду експертів, які висловилися у виданні "Коментарі", максимальний політичний рейтинг Віталія Кличка зафіксовано у 2014 році, після чого його реальні можливості у політиці значно зменшилися. Тим не менш, його резонансні висловлювання свідчать про високі політичні амбіції, які охоплюють як президентську позицію, так і можливість створення власної фракції в парламенті. Цей сценарій може стати для Кличка несподіваною можливістю, якщо він вирішить залишити посаду мера Києва.

Читайте також