Кабінет Міністрів України - Олексій Кулеба повідомив, що до ініціативи "Пліч-о-пліч" приєдналися 450 громад.

16 квітня в Києві пройшов Міжнародний форум, присвячений згуртованості. Основна тема заходу - розвиток всебічної співпраці між державними установами, місцевими громадами та міжнародними партнерами.
Відкриваючи форум, Олексій Кулеба, віце-прем'єр-міністр з відновлення та міністр розвитку громад і територій України, підкреслив важливість громад як основної опори для стійкості нашої країни.
Основною причиною нашої витривалості сьогодні є люди в громадах. Саме вони стають першими, хто протистоїть ворогу, забезпечують основні послуги, приймають важливі рішення та підтримують один одного і наших військових.
Я висловлюю свою щиру подяку кожній спільноті, що долучилася до ініціативи "Пліч-о-пліч". Цей проект вже об'єднав 450 громад з різних куточків країни, які спільно втілюють конкретні заходи відновлення. Це наочний приклад тієї єдності, про яку ми сьогодні дискутуємо.
Згуртованість – це постійна комунікація між людьми, це вибір, що приймається в складних обставинах з оглядом на перспективи. Це бажання підтримувати не лише сусідів, але й більш віддалені громади. Це стратегічне уявлення про те, якою Україна повинна стати після перемоги, – підкреслив Олексій Кулеба.
Міністр оголосив про нові ініціативи Уряду: нещодавно було прийнято рішення про надання фінансової допомоги для громад, які знаходяться в прифронтовій зоні — минулого тижня виділили 1,5 мільярда гривень, а цього тижня ще 1,8 мільярда. У середньому, кожна громада отримає по 10 мільйонів гривень. Ці кошти будуть використані для укриттів, придбання спеціальної техніки, відновлення критично важливої інфраструктури та інших важливих потреб.
Він також акцентував увагу на тому, що Міністерство активізує процес децентралізації, аби підвищити ефективність роботи органів місцевого самоврядування.
На форумі заплановано провести чотири дискусійні панелі. У першій з них, під назвою "Міжнародна підтримка у відновленні та розвитку України", взяли участь такі експерти: Олексій Кулеба, Ян Шишко, Державний секретар Міністерства фондів розвитку та регіональної політики Польщі, Віктор Микита, заступник Керівника Офісу Президента України, Масаші Накагоме, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії, Яко Сільє, Постійний представник Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні, а також Гаель Вейс'єр, Надзвичайний і Повноважний Посол Французької Республіки в Україні.
Учасники зустрічі розглянули прогрес у виконанні міжнародних проектів, обговорили наступні етапи співпраці та можливості для відновлення.
Олексій Кулеба підкреслив, що успішна співпраця з партнерами стане ключовим фактором для досягнення тривалої стійкості як на рівні окремих громад, так і для всієї України.
"Сьогодні ми готуємося до двох варіантів розвитку подій: швидке відновлення, якщо умови будуть такими, як є, і більш комплексний підхід якщо ситуація зміниться на нашу користь. Ми готові до цього, знаємо і розуміємо, що будемо робити. Маємо приклад роботи з вже деокупованими територіями - Харківщина, Київщина, Херсонщина.
Водночас ми усвідомлюємо, що багато чого зараз залежить від нашої максимально точної координації з міжнародними партнерами. Саме спільне напрацювання наших подальших кроків буде тим, що закладе фундамент нашої стійкості на довгі роки та забезпечить ефективну відбудову в будь-якому зі сценаріїв.
"Висловлюю вдячність громадам та партнерам, які підтримують Україну. Лише завдяки нашим спільним зусиллям ми будуємо надійний фундамент для безпечного та справедливого відновлення", - підкреслив Олексій Кулеба.
У своїй промові Віктор Микита підкреслив значення міжнародної співпраці на рівні місцевих громад для успішної відновлювальної роботи.
"Ми вдячні всім міжнародним партнерам, які сьогодні продовжують активно нам допомагати. Однак, щоб ця взаємодія була ще більш ефективною потрібен комплексний підхід. Офіс президента України зараз веде активну роботу для налагодження міжнародної співпраці на рівні регіонів та громад. Бачимо реальний результат коли країни беруть під патронат області та реалізують там проекти відновлення.
Все розпочинається з місцевих спільнот і завершується ними ж. Основна політика, яка повинна реалізовуватися на рівні нашої країни, – це політика єдності. Сьогодні весь світ підтримує нашу позицію. Ми маємо продемонструвати власним прикладом, що ми дійсно єдині", – зазначив заступник керівника Офісу Президента України.
Міжнародні партнери, у свою чергу, підкреслили свою готовність продовжувати підтримку України та співпрацювати з Міністерством для реалізації нових проектів відновлення.
"Шлях до стійкого відновлення охоплює не лише інфраструктурні аспекти. Це також стосується відновлення довіри, укріплення спільнот і забезпечення інклюзивного управління. У ПРООН ми вважаємо, що справжня стійкість починається з єдності — всередині спільнот, між ними, а також між громадянами та інститутами. Разом з урядом Японії ми з гордістю підтримуємо ініціативи, такі як цей форум, які об'єднують міжнародних партнерів і місцевих лідерів для спільного пошуку рішень, що ґрунтуються на прозорості, участі та тривалому впливі," — зазначив Яко Сільє, Постійний представник ПРООН в Україні.
Масаші Накаґома акцентував увагу на ефективності ініціатив, що їх країна впроваджує для підтримки України, а також підкреслив готовність надалі надавати цю допомогу.
"Японія завжди була і залишиться надійним союзником України. З початку агресії вона надала понад 12 мільярдів доларів США у вигляді гуманітарної, фінансової, відновлювальної та реконструкційної допомоги. З 2022 року, через ПРООН, Японія інвестувала понад 241 мільйон доларів США для підтримки ініціатив місцевого відновлення в більш ніж 30 громадах. Відповідь на термінові потреби громад є ключовою для відновлення, стійкості та національної єдності. Японія продовжить підтримувати Україну в цьому важливому процесі", - підкреслив Надзвичайний і Повноважний Посол Японії.
Окремо у рамках форуму учасники мали змогу ознайомитися з функціоналом екосистеми DREAM у спеціальній інтерактивній зоні. У тому числі була можливість переглянути інвестиційні проєкти в Єдиному портфелі, які вже зараз розміщені на публічному порталі dream.gov.ua, ключові дані по проєктах відновлення та розвитку, а також протестувати моніторингові інструменти аналізу відкритих даних.
Подію було організовано Міністерством розвитку громад і територій України у співпраці з Програмою розвитку ООН (ПРООН) за фінансової підтримки японського уряду.