Очільник Держфінмоніторингу під час засідання ТСК не надав роз'яснень щодо процесу підготовки документів для накладення санкцій на Порошенка, заявляють представники "Євросолідарності".

Голова Державної служби фінансового моніторингу України Філіп Пронін не зміг відповісти на запитання щодо документів, які стали підставою для введення санкцій президентом України Володимиром Зеленським проти лідера партії "Європейська солідарність" та народного депутата Петра Порошенка, про що йдеться на сайті політичної сили в середу.
Відповідно до інформації, депутати з фракції "Європейська солідарність" під час засідання тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, яка займається розслідуванням імовірних неправомірних дій посадових осіб державних органів та суб'єктів господарювання у державному секторі економіки, що могли завдати шкоди економічній безпеці України, поставили ряд запитань голові Державної служби фінансового моніторингу. Вони цікавилися, яким чином ухвалювалося рішення про накладення санкцій на Петра Порошенка.
Зокрема, народна депутатка Ніна Южаніна нагадала про вимогу Закону про запобігання протидії легалізації доходів, де прямо заборонено передавати інформацію, що є таємницею фінансового моніторингу, будь-кому, крім правоохоронних органів у встановленому порядку. "Питання: чому ви передали до Мінекономіки? Чи попередньо ви обговорили, чи Мінекономіки прийме від вас безпосередньо цей матеріал?", - звернулася вона до голови Держфінмоніторингу.
Народний депутат Володимир В'ятрович запитав, чи отримував голова Державної служби фінансового моніторингу дані, які стали основою для заяви Зеленського.
Відповідь Проніна у повідомленні політсили не наводиться. На його сторінці у соцмережі Facebook та на сайті Держфінмоніторингу наразі відсутні коментарі на цю тему і відповіді на ці запитання.
Народна депутатка Вікторія Сюмар підкреслила, що глава Держфінмоніторингу не дав жодної суттєвої відповіді на запитання, які були поставлені. "Ми лише вимагаємо від вас забезпечити прозорість та відповідальність", - зазначила вона.
13 лютого президент України Володимир Зеленський підписав указ, що стосується рішення РНБО від 12 лютого 2025 року про введення персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій). Як зазначено в додатку до цього документа, санкції торкнулися п'яти фізичних осіб: Петра Порошенка, Ігоря Коломойського, Костянтина Жеваго, колишнього власника банку "Фінанси і Кредит", Геннадія Боголюбова, який раніше був співвласником ПриватБанку, а також екснардепа Віктора Медведчука.
Петро Порошенко оскаржив накладені на нього санкції в Верховному Суді. 17 квітня суд розпочав розгляд його позову за участю народних депутатів України, а також представників дипломатичних місій Європейського Союзу, посольств Німеччини, Польщі, Австрії, Швеції, Литви та Данії. Адвокати Порошенка підкреслюють, що санкції були накладені незаконно, оскільки він є громадянином України, який перебуває на території країни, а звинувачення в тероризмі походять лише з боку Росії. Таким чином, на їхню думку, для накладення санкцій немає жодних правових підстав.
19 червня Порошенко заявив, що указ Зеленського про запровадження санкцій проти нього має бути скасовано, оскільки перевищено термін надання документів про підстави таких санкцій. "Сьогодні вже п'ять місяців як суд розглядає ці незаконні санкції. Хочу окремо наголосити, що закон відводить суб'єктам владних повноважень - а це є у нас президент України, Кабмін як ініціатори - 15 днів для вичерпного надання всіх і будь-яких підстав, які дозволяли б суб'єкту владних повноважень застосовувати санкції", - сказав політик.
20 червня адвокати Порошенка подали до Верховного суду докази фальсифікації документів, які стали підставою для рішення Ради національної безпеки і оборони про накладення незаконних санкцій на нього. Як зазначив сам політик, документи надійшли до секретаріату РНБО 13 лютого, тоді як рішення про санкції було ухвалене 12 лютого.
Порошенко також заявив, що Держфінмоніторинг відповів відмовою на вимогу надати подання для Верховного суду і пов'язує ще з особистою позицією голови відомства Філіпа Проніна. "Бо я підняв питання в його бутність головою Полтавської військово-цивільної адміністрації про провал будівництва фортифікаційних споруд на Покровському напрямку", - припустив лідер політсили.
Порошенко переконаний, що відсутність юридичних підстав для введення санкцій проти нього свідчить лише про політичну мотивацію таких дій.