Політичні новини України та світу

"Геноцид" у резиденції президента. Дональд Трамп знову вступив у суперечку з відвідувачем.

Фото: EPA-EFE/JIM LO SCALZO Дональд Трамп Сиріла Рамафосу у Білому домі, 21 травня 2025 року

Президент Південної Африки, очевидно, усвідомлював можливі наслідки свого візиту до Білого дому, зважаючи на неодноразові заяви Дональда Трампа про "геноцид білих" у ПАР. Тому він вирішив підготувати ґрунт для успішної зустрічі, запропонувавши Сполученим Штатам пільговий доступ до своїх природних ресурсів. Окрім того, особисто Ілону Маску, який є родом із Південної Африки та активно критикує уряд країни, він запропонував контракти для проекту Starlink.

До складу делегації увійшли міністр сільського господарства, африканер Джон Стінхейзен, чия присутність в уряді мала б спростовувати тезу про "геноцид", кілька південноафриканських чемпіонів з гольфу, знайомих з Дональдом Трампом, а також його давній приятель, мільярдер з ПАР Йохан Руперт, компанія якого є третім за величиною виробником предметів розкоші у світі.

Фото: EPA-EFE/JIM LO SCALZO Південноафриканська делегація під час зустрічі президентів Дональда Трампа та Сиріла Рамафоси в Овальному кабінеті Білого дому, 21 травня 2025 року

Рамафоса вручив особливий подарунок – унікальний 14-кілограмовий буклет, присвячений полям для гольфу в Південній Африці. Очевидно, цей жест мав на меті заохотити Трампа до приємних бесід про гольф-клуби та можливості інвестування в них.

Президент ПАР також намагався полегшити напругу, коли Дональд Трамп розлютився на запитання журналіста NBC News стосовно літака, який був подарований Катаром.

"На жаль, я не маю літака, який міг би вам подарувати," -- зауважив Рамафоса.

"На жаль, ви цього не виконали, - сказав президент США. - Я б дав згоду. Якби ваша країна надала ВПС США літак, я б це підтримав."

Це було безрезультатно. У певний момент журналіст звернувся до Дональда Трампа з питанням, чи готовий він переглянути свої погляди на "геноцид білої раси".

Рамафоса встиг лише відзначити: "Президенту Трампу слід звернути увагу на думки жителів Південної Африки". Тим часом президент США дав команду знизити яскравість освітлення в Овальному кабінеті та активувати відеопотік на двох екранах, які співробітники Білого дому підготували заздалегідь перед зустріччю.

Читирихвилинне відео, містило кадри, на яких лідер лівацької партії "Борці за економічну свободу" Джуліус Малема разом з кількома соратниками скандував "Убий бура, убий фермера" та зображення білих хрестів, що, як згодом сказав Трамп, є могилами "сотень вбитих фермерів" (це неправда).

Зображення: EPA-EFE/JIM LO SCALZO Учасники наради в Білому домі спостерігають відеоматеріал в Овальному кабінеті, 21 травня 2025 року.

Для Дональда Трампа це стало яскравим свідченням геноциду, що здійснюється щодо африканерів. Незважаючи на те, що в Південній Африці фраза "Убий бура, убий фермера" з пісні, що звучить ще з 1980-х років, стала одним із символів боротьби з апартеїдом, Верховний суд країни визнав її лише "провокаційним інструментом для просування політичних цілей".

"Те, що ви почули в промовах, які звучали, не відображає політику нашого уряду. У Південній Африці існує багатопартійна демократія, що надає громадянам можливість висловлювати свої думки. Політика нашої влади абсолютно суперечить тому, що було сказано," – прокоментував Рамафоса після перегляду відеоматеріалів.

Але Дональд Трамп підготував не лише відео. Він змусив Рамафосу переглянути роздруківки, які, на думку американського президента, теж є доказами геноциду.

Зображення: EPA-EFE/JIM LO SCALZO Дональд Трамп демонструє надруковані матеріали, що стосуються насильства в Південній Африці, під час зустрічі з Сирілом Рамафосою 21 травня 2025 року.

"Сотні людей, тисячі людей намагаються потрапити до нашої країни, бо бояться, що їх уб'ють, а їхню землю конфіскують, -- сказав він. -- У вас справді є закони, які дають вам право конфіскувати землю безкоштовно, ви можете забирати землю безкоштовно".

Рамафоса запросив до слова членів своєї делегації, серед яких були згадані гольфісти та Йоганн Руперт. Вони намагалися переконати президента США, що насильство в країні не має расового підґрунтя та впливає на всіх громадян, незалежно від раси, при цьому підкреслюючи, що більшість жертв вбивств — це люди з чорним кольором шкіри. (У 2024 році в Південноафриканській Республіці було зафіксовано 26 232 випадки вбивств, що становить близько 72 злочинів на день, що робить цей показник одним з найвищих у світі).

Чи звернув увагу Дональд Трамп на висловлені думки? Після зустрічі Рамафоса відзначив, що вона пройшла "дуже позитивно" та сподівається на покращення двосторонніх відносин. Проте, схоже, що президент США більше прислухається до Ілона Маска, який неодноразово критикував свою рідну країну, звинувачуючи її в "геноциді білих".

Фото: EPA-EFE/JIM LO SCALZO Ілон Маск слухає розмову президента США Дональда Трампа з президентом Південної Африки Сирілом Рамафосою в Овальному кабінеті Білого дому 21 травня 2025 року

Та важливо інше. Цей епізод, як і лютнева сварка за участю Трампа, Венса та Зеленського, схоже, є проявом системної проблеми, яка вразила головну демократію світу. Вочевидь, Дональду Трампу подобається принижувати тих, хто залежить від США чи потребує підтримки Америки. Навіть лідерів близьких союзників США -- Франції чи Великої Британії -- Дональд Трамп пробував принижувати в Білому домі і лише дипломатичний хист та витримка Макрона і Стармера допомогли їм зглатити гострі моменти.

Це з Владіміром Путіним можна дві години поспіль обговорювати чудові перспективи співпраці у майбутньому і вітати одне одного з народженням онуків (За словами помічника президента РФ Путін, і Трамп нібито "не хотіли закінчувати розмову і класти слухавку").

"Це нові голодні ігри світової політики -- телевізійний розгром в Овальному кабінеті президентом Дональдом Трампом, -- написав Стівен Коллінсон, старший репортер CNN, який висвітлює діяльність Білого дому. -- Іноземні лідери тепер на свій страх і ризик входять до священного лігва президента США, який проводить прес-конференції, ніби це матчі реслінгу в клітці".

Читайте також