Політичні новини України та світу

Железняк припускає, що у випадку переформатування уряду, Федоров, Стефанішина, Галущенко, Гринчук, Сибіга, Бідний, Сметанін та Умєров можуть залишитися на своїх посадах.

Народний депутат Ярослав Железняк, який представляє фракцію "Голос", вважає, що деякі високопосадовці можуть залишитися на своїх посадах у разі перетворення уряду. Зокрема, мова йде про віцепрем'єра з інновацій, розвитку освіти, науки і технологій Михайла Федорова, віцепрем'єрку з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгу Стефанішину, міністра аграрної політики та продовольства Віталія Коваля, міністра енергетики Германа Галущенка, міністра захисту довкілля та природних ресурсів Світлану Гринчук, міністра закордонних справ Андрія Сибігу, міністра молоді і спорту Матвія Бідного, міністра стратегічних галузей промисловості Германа Сметаніна і міністра оборони Рустема Умєрова.

"Публікуємо деталі про склад і можливі заміни. Одразу роблю. Це станом на зараз. За два тижня ще точно частина змін у плані відбудеться. Пишу тільки те, що мені підтвердило хоча б декілька людей. Практично всі зміни це коли замість міністра отримує портфель портфель його перший заступник. Починаючи від Шмигаль на Свириденко і далі.... Всі люди з середини системи, майже всі з поточного уряду", - написав Железняк в мережі Facebook.

Зокрема, за інформацією депутата, що після відставки прем'єр-міністр Денис Шмигаль не отримає нової посади, а новим прем'єром призначать першу віцепрем'єр-міністерку України - міністерку економіки України Юлію Свириденко.

У свою чергу, Олексій Кулеба, який обіймає посаду віце-прем'єр-міністра з питань відновлення та розвитку громад і територій, може стати першим віце-прем'єром. А Олексій Соболєв, що є першим заступником міністра економіки, має шанси стати міністром економіки.

На думку Железняка, віцепрем'єр-міністр - міністр національної єдності Олексій Чернишов буде звільнений, а Міністерство національної єдності може бути приєднано до іншого.

Також прогнозується звільнення міністра Кабінету міністрів Олега Немчінова, а його місце може посісти перший заступник держсекретаря Кабміну Константин Марʼєвич.

Також існує ймовірність, що міністр соціальної політики Оксана Жолнович може втратити свою посаду, а її перша заступниця Дарина Марчак займе місце міністра.

Серед іншого посаду по прогнозам втратить і міністр у справах ветеранів Наталія Калмикова втрачає посаду, а Менветеранів можуть приєднати або до іншого міністерства, або до компетенції одного з віцепрем'єрів.

"Ігор Клименко претендує на позицію віце-міністра в галузі безпеки та оборони, яка об'єднує Міністерство внутрішніх справ, Міноборони, Мінстрат та Мінвет. Проте наразі не ясно, чи залишиться за ним посада голови МВС," - повідомив Железняк.

Можуть також бути звільнені з посад міністр освіти і науки Оксен Лісовий, міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, а також міністр культури і стратегічних комунікацій Микола Точицький.

"Сергій Марченко, ймовірно, має близько 70% шансів на те, що його усунуть. На його місце можуть призначити або Дениса Улютіна, який є першим заступником, або Роксолану Підласу, голову бюджетного комітету", - зазначив депутат.

На думку депутата посади в новому уряді збережуть: віцепрем'єр з інновацій, розвитку освіти, науки і технологій - міністр цифрової трансформації (Мінцифри) Михайло Федоров, міністр аграрної політики і продовольства Віталій Коваль, міністр енергетики України Герман Галущенко, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, міністр молоді і спорту Матвій Бідний, міністр стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін, міністр оборони Рустем Умеров.

"Ольга Стефанішина залишиться на посаді віце-прем'єра з євроінтеграції. Щодо посла США, це виглядає малоймовірним. У випадку, якщо у неї відіб'ють Міністерство юстиції, його очолить заступниця голови Офісу президента Ірина Мудра", - зазначив Железняк.

Як стало відомо, 13 червня міжфракційне об'єднання "Розумна політика" розпочало кампанію зі збору підписів для відставки уряду.

16 червня народний депутат Ярослав Железняк (фракція "Голос") допускав, що в червні Верховна Рада може внести правку в закон, що дозволить звільнити прем'єр-міністр а Дениса Шмигаля і припинити повноваження діючого уряду в умовах воєнного стану.

21 червня президент України Володимир Зеленський спростив чутки щодо можливого звільнення прем'єр-міністра Дениса Шмигаля.

25 червня народні депутати Ярослав Железняк (фракція "Голос"), Ірина Геращенко ("Європейська солідарність"), Іван Юнаков ("Слуга народу"), Дмитро Разумков (позафракційний) запропонували Верховній Раді виключити із законодавства норму про неприпустимість припинення повноважень Кабінету міністрів під час війни та удосконалення процедури призначення та звільнення посадових осіб, зокрема прем'єр-міністра.

Протягом терміну роботи нинішнього Кабінету Міністрів, який розпочався 4 березня 2020 року, неодноразово виникали чутки про можливу заміну Дениса Шмигаля та відставку уряду. Проте, ці обговорення або не мали жодних практичних наслідків, або завершувалися змінами у складі кількох міністрів.

Уперше про відставку заговорили майже одразу після призначення нового уряду, коли Верховна Рада у червні 2020 року не підтримала програму діяльності Кабміну, але тодішній голова парламенту заявив, що відхилення програми не є підставою для відставки.

Друга хвиля дискусій виникла наприкінці 2020 року і тривала практично весь 2021 рік. Літку 2022 року аналітики знову повернулися до теми можливої зміни уряду, вважаючи, що його діяльність не відповідає сучасним викликам, на думку президента. Наступна хвиля, пов'язана зі звільненням Шмигаля, розпочалася восени 2023 року і продовжувалася до лютого 2024 року. У цей період обговорювалося, що президент може ініціювати звільнення прем'єр-міністра разом з головнокомандувачем Збройних сил України.

Останнім часом у медіа активно обговорювали можливу відставку Шмигаля, яка могла б відбутися влітку 2024 року. Спочатку припускали, що це рішення може бути ухвалене восени, проте в підсумку все знову зведено до зміни міністрів.

Протягом всього періоду неофіційних розмов щодо можливого призначення нового прем'єра обговорювались різні кандидатури на цю посаду, серед яких: Олексій Любченко, Оксана Маркарова, Олександр Кубраков, Михайло Федоров, Юлія Свириденко, Ольга Стефанішина, Олексій Чернишов та Олексій Кулеба.

Читайте також