Європейський Союз вступає в нову епоху безпеки: як держави протистоятим режимам Путіна та Лукашенка.
Європейський Союз розпочинає новий етап у сфері безпеки. Сучасні виклики вимагають від країн-членів ЄС підвищення витрат на оборону, тіснішої координації та інтеграції військових потужностей, а також розширення можливостей оборонно-промислового комплексу. Зокрема, сектор оборони потребуватиме активного залучення фінансових ресурсів як з державних, так і з приватних джерел.
Цю інформацію озвучила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час візиту Колегії Єврокомісії до Польщі в Гданську. Вона акцентувала увагу на необхідності активнішої співпраці між країнами ЄС "з метою зменшення вартості виробництва військової техніки", а також "спрощення регуляторних норм для оборонних замовлень" і створення сприятливих умов для "швидкого впровадження інновацій" у сфері оборонної промисловості.
"Новий політичний цикл знаменує собою початок нової ери в європейській обороні. За три роки путінської війни ми нарощували військове виробництво. Але цього недостатньо, ми повинні зробити більше, ніж будь-коли. Ми повинні витрачати більше, витрачати краще, і витрачати разом. Тому що Європі потрібен сплеск оборони", - зазначила вона.
Відповідно до її слів, Європейська комісія в даний час працює над створенням Білої книги, присвяченої перспективам оборони в Європі. Цей документ планується представити до середини березня. Проте, ключові аспекти Білої книги вже є зрозумілими та очевидними для всіх.
"Сучасні конфлікти вимагають великого масштабу, сучасних технологій і злагодженої роботи - це завдання, яке не під силу жодній з наших країн-учасниць діяти самостійно. Нам буде потрібно фінансування з державних і приватних джерел; ми повинні активніше співпрацювати для покращення сумісності та зменшення витрат; необхідно спростити законодавство, що регулює закупівлі в обороні; і необхідно впроваджувати більше інновацій," - зазначила представниця.
Єврокомісія також працює над розробкою стратегії готовності ЄС до загроз, яку вона "незабаром представить".
"Вона охоплює зусилля у боротьбі з гібридними загрозами. Я усвідомлюю, що Польща стикається з серйозним тиском через гібридні атаки з боку режимів Білорусі та Росії. Ці країни безцеремонно використовують людський відчай, приманюючи мігрантів до своїх кордонів і співпрацюючи з контрабандистами, торговцями людьми та злочинними організаціями. Це не лише проблема Польщі та Росії з Білоруссю; це виклик для всієї Європи, який вимагає спільного європейського підходу. Не Лукашенко чи Путін - лише ми, як європейці, маємо вирішувати, хто і за яких умов зможе прибути до Європи", - зазначила Урсула фон дер Ляєн.
Вона зазначила, що проблема протидії гібридним атакам мігрантів з боку Білорусі та Росії вже була темою обговорення на неформальній зустрічі Європейської ради. Для ефективного вирішення питання посилення кордону ЄС необхідне спільне фінансування з європейських джерел. Як підкреслила представниця Європейської комісії, існують плани залучити ресурси Європейського інвестиційного банку та приватних фінансових установ.
Згідно з інформацією, наданою OBOZ.UA, Росія активно намагається знайти польських громадян, яких можна залучити для маніпуляцій під час президентських виборів. Віцепрем'єр Польщі Кшиштоф Гавковський повідомив, що за поширення неправдивої інформації в їхній країні полякам обіцяють винагороду в розмірі 3-4 тисячі євро.