Європейський Союз не планує продовжувати "торговий безвіз" для України? Представник Єврокомісії поділився деталями | УНН

Європейський Союз, найімовірніше, зупинить реалізацію антикризових заходів підтримки економіки України 5 червня. Це рішення викликане протестами фермерів та урядів кількох країн-членів ЄС через збільшення обсягу дешевої продукції з України.
5 червня Європейський Союз, ймовірно, завершить дію антикризових програм, що підтримують українську економіку, які отримали назву "торговий безвіз". Цю інформацію озвучив єврокомісар з сільського господарства Крістоф Хансен, повідомляє УНН з посиланням на Politico.
Тимчасове призупинення тарифів і квот, що отримало назву "Автономні торгові заходи", було надано після вторгнення росії в 2022 році і закінчиться 5 червня. Переговори в останні місяці були зосереджені на запасному плані.
Як зазначає видання, цей крок знаменує собою політично чутливе перезавантаження після більш ніж року тиску з боку фермерів і урядів Європейського союзу, зокрема з боку Польщі, Франції, Угорщини та Словаччини. Чиновники там стверджують, що через надзвичайну лібералізацію торгівлі дешевша українська продукція заполонила місцеві ринки, хоча торгові експерти кажуть, що дані більш нюансовані.
"Всі актуальні ініціативи в будь-якому випадку будуть переглянуті", -- зазначив Хансен перед членами сільськогосподарського комітету Європейського парламенту. "Рада чітко підкреслила, що немає жодних шансів на продовження", -- додав він, коментуючи думку країн-членів ЄС.
Хансен додав, що Комісія готує нову систему тарифних квот, але "не на тому ж рівні", що і нинішній необмежений доступ. Тим не менш, він стверджував, що результат буде більш сприятливим для України, ніж повернення до умов чинної до вторгнення угоди про вільну торгівлю.
У 2024 році, під впливом урядів ЄС, зокрема Польщі та Франції, Комісія запровадила захисні заходи на певні види українського аграрного експорту, які викликали політичні суперечки, такі як цукор і птахівництво, попри те, що загальний режим надзвичайного стану залишався в дії.
Більшість з них входять до групи з приблизно 30 українських агропродовольчих товарів, які, як і раніше, підпадають під дію тарифних квот в рамках існуючої торгової угоди ЄС-Україна. Тепер Комісії належить вирішити, які з них залишаться обмеженими -- і чи слід ще більше лібералізувати або заново обмежити інші.
Як пише Politico, українські чиновники і фермерські групи попередили, що припинення дії поточних надзвичайних правил без можливості відкоту може коштувати 3,3 млрд євро експорту і скоротити валовий внутрішній продукт на 2,5%.
Хансен зустрінеться з міністром сільського господарства України Віталієм Ковалем у четвер, щоб обговорити подальші кроки, за словами чиновників, знайомих з його графіком.
Неофіційні переговори продовжуються, проте європейські чиновники у приватних бесідах визнають, що досягнення угоди до червневого терміну може виявитися досить складним завданням. У цей час Брюссель переключає свою увагу на торгову напругу з Вашингтоном, що швидко набирає обертів, після того як президент США Дональд Трамп минулого тижня оголосив про введення нових значних мит, які вплинуть на більшість країн світу, але обійдуть росію.
Внутрішня політична ситуація у провідних країнах Європейського Союзу також є напруженою.
З огляду на майбутні президентські вибори в Польщі, заплановані на 18 травня, та можливий другий тур, який може відбутися всього за кілька днів до червневого обмеження поставок, Брюссель опинився в складній ситуації. Те, що мало стати просто технічним коригуванням, перетворилося на лакмусовий тест для Європейського Союзу, який намагається поєднати військову солідарність із політичними реаліями всередині країн-членів, зазначає видання Politico.