Телефонна розмова Шульца з Путіним: які думки в Україні?

Після майже дворічної перерви Олаф Шольц і Володимир Путін знову мали розмову. Темою обговорення стала війна Росії проти України. Як в Україні відреагували на телефонну розмову канцлера Німеччини з президентом Росії?
"Я розмовляв з президентом Путіним по телефону і закликав його припинити агресивну війну Росії проти України та вивести свої війська. Росія має продемонструвати готовність до переговорів з Україною - з метою справедливого та тривалого миру", - написав німецький канцлер Олаф Шольц у соцмрежі Х відразу після телефонної розмови з Володимиром Путіним. Розмова відбулась у п'ятницю, 15 листопада. В Україні, однак, таку ініціативу німецького політика сприйняли вкрай критично.
Президент України Володимир Зеленський швидко відреагував на події, що відбулись. У своєму звичному відеозверненні того ж вечора він висловив думку, що "дзвінок Олафа – це справжня скринька Пандори". Він зауважив, що це може призвести до нових переговорів і дзвінків, які лише заповнять простір словами. "Це те, чого давно прагне Путін: йому необхідно ослабити ізоляцію Росії та вести звичайні переговори без реальних результатів", – зазначив Зеленський. Він підкреслив, що така стратегія дозволяє Росії нічого не змінювати у своїй політиці, що, в свою чергу, стало причиною війни. "Мінська-3" не буде, нам потрібен справжній мир", – підсумував президент України.
Лише через добу після телефонної розмови Шольца з Путіним Росія здійснила масштабну атаку на Україну, використавши 120 ракет різного призначення та 90 безпілотників. Це стало однією з найбільш потужних атак з початку повномасштабного вторгнення. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга зазначив, що ця масована операція з боку РФ є реакцією російського лідера Володимира Путіна на нещодавні дзвінки та зустрічі з міжнародними лідерами. "Мир можливий лише через силу, а не шляхом умиротворення", - підкреслив Сибіга у своїй публікації на соціальній мережі Х.
Ознайомтеся також з матеріалом: "Шольц як канцлер миру": німецькі ЗМІ про розмову з Путіним.
Екс-глава Міністерства закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що кілька місяців тому канцлер Шольц обговорював з президентом Зеленським можливість дзвінка до Путіна. Проте, за словами Кулеби, українська сторона не підтримала цю пропозицію. Наразі, після розмови Шольца з російським лідером, Кулеба вважає, що Путін "вийшов з європейської ізоляції, і Німеччина відкрила йому двері, слідом за Угорщиною". "Путін довів світові, що його стратегія діє - Захід зрештою буде змушений поступитися під тиском закликів до нього припинити війну, хоча він на це не має наміру", - зазначив Кулеба у своїй публікації в соцмережі Х.
Експерт аналітичного центру "Об'єднана Україна" Дмитро Левусь поділяє подібну точку зору. Він вважає, що дзвінок канцлера Шольца до Путіна був "недалекоглядною спробою встановити контакт з російським режимом з метою спонукати його до переговорів, і, як і очікувалося, ця ініціатива не принесла жодних результатів". Левусь наголошує на тому, що Захід, зокрема Німеччина, ще не повністю усвідомлює, що для Росії, як держави-агресора, необхідно виробити чітку стратегію дій. "Такі дзвінки лише підвищують статус Росії та надають Путіну можливість зламати ізоляцію, вселяючи в росіян відчуття, що вони на правильному шляху", — зазначив він в інтерв'ю DW. Враховуючи це, аналітик вважає, що Шольц помилився, зателефонувавши Путіну. Левусь також не виключає, що дзвінок міг бути зумовлений внутрішніми політичними мотивами. "Шольц прагнув продемонструвати свої миротворчі зусилля, аби заручитися підтримкою виборців. Але це завдає шкоди не лише Україні, а й безпеці всього європейського континенту", — підсумував експерт.
Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Сергій Герасимчук вважає, що бажання Шольца почати діалог з Путіним після його дворічної ізоляції продиктовані результатами нещодавніх президентських виборів у США, в результаті яких до влади прийшов Дональд Трамп. Експерт переконаний, що відтепер будуть зміни в американській політиці не тільки щодо України, а й щодо Європи загалом.
"Очевидно, що в умовах президентства Трампа США більше не мають наміру підтримувати Європейський Союз у сфері безпеки та надавати йому безкоштовну захисну підтримку. Це означає, що ЄС змушений буде переосмислити свої військові витрати, ймовірно, за рахунок соціальних програм та добробуту своїх громадян. Тому важливо прояснити позицію Росії щодо подальшої війни в Україні", - зазначив Герасимчук у бесіді з DW. Експерт вважає, що Шольц міг намагатися "вивідати" інформацію у Путіна перед майбутньою зустріччю лідерів Веймерського трикутника, яка відбудеться найближчим часом у Польщі, де планується обговорення питань безпеки.
Разом з тим, Герасимчук вказує, що, "зазирнувши в голову Путіну", Шольц переконався, що його позиція щодо війни в Україні залишається незмінною і що той не збирається йти на поступки. Тож експерт впевнений, що позиція Німеччини щодо підтримки України не зміниться. "Це незворотній процес. Німеччина дуже повільно, але кардинально розвернулась від Росії в плані політичному та енергетичному. І яким би не була нова коаліція та новий уряд в Німеччина буде підтримувати курс щодо України, який є зараз, або навіть збільшать допомогу", - наголошує експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма".
У неділю, 17 листопада, перед відльотом на зустріч лідерів Великої двадцятки (G20) до Бразилії Олаф Шольц виступив на захист свого дзвінка Володимиру Путіну. На думку німецького канцлера, така розмова була важливою також з огляду на тих, хто вважає, що цю війну можна зупинити простими методами. Шольц констатував, що не зафіксував під час телефонної розмови з Путіним зміни його позиції щодо війни в Україні. "Розмова була дуже детальною, але вона сприяла усвідомленню, що погляди російського президента на цю війну не змінилися. І це погана новина", - зазначив Шольц, додавши при цьому, що дав зрозуміти Путіну, що Німеччина та інші союзники не відмовляться від своєї підтримки України.