Політичні новини України та світу

Оборонне місто наближається до завершального етапу голосування: хто буде обраний резидентом нової системи підтримки оборонно-промислової галузі? | УНН

Ініціатива Defence City готується до голосування, але експерти попереджають про ризик виключення авіаційної галузі через критерії. Це може вплинути на підтримку військової техніки та збереження оборонної інфраструктури.

В Україні стартує ініціатива під назвою Defence City, яка є амбітною програмою підтримки підприємств, що займаються оборонними потребами. Проект передбачає запровадження спеціального правового режиму, який включатиме податкові та митні пільги. Однак, експерти вже на початковому етапі висловлюють занепокоєння: якщо не буде чітко визначено критерії, деякі критично важливі галузі, такі як авіаційна, можуть залишитися поза увагою, повідомляє УНН.

Defence City розробляється як особливий режим, спрямований на підтримку та розвиток українського оборонно-промислового комплексу. В даний час активно тривають консультації щодо цієї ініціативи перед її винесенням на перше читання, яке має відбутися найближчим часом. Ініціативу вже обговорено з представниками країн G7 та НАТО.

Як повідомив Ігор Жданов, керівник проєкту "Інформаційна оборона" Фонду "Відкрита політика", підприємства, що займаються задоволенням потреб оборонної сфери, матимуть можливість скористатися пільгами в рамках ініціативи Defence City.

Це компанії, які відповідатимуть встановленим вимогам, які виготовляють зброю, дрони, техніку, ППО, боєприпаси або проводять модернізацію військової техніки

Одночасно продовжуються обговорення стосовно того, які компанії стануть резидентами Defence City та за якими критеріями проходитиме їх відбір. Експерти попереджають, що є ймовірність, що деякі важливі підприємства можуть опинитися поза цією ініціативою.

Яскравим прикладом є авіаційна індустрія, яка вже тривалий час функціонує на межі своїх ресурсів і технічних можливостей. І це не лише результат повномасштабного конфлікту. Навіть у відносно стабільні часи авіапромисловість вимагала спеціальних умов, оскільки є трудомісткою та витратною галуззю. Подібні практики підтримки існують у більшості розвинених країн світу.

У 2016 році українська авіаційна промисловість отримала ряд податкових і митних пільг, що сприяло підтримці виробництва, збереженню інженерних кадрів та інвестуванню в науково-дослідні і конструкторські проекти. Однак із початку 2025 року ці преференції були скасовані, внаслідок чого галузь опинилася без необхідних механізмів підтримки.

Авіаційні підприємства наразі можуть не ввійти до переліку потенційних резидентів Defence City. Водночас саме від їхньої роботи залежить, зокрема, чи зможуть бойові вертольоти Мі-8 виконувати завдання на фронті, чи будуть військові забезпечені технічно справними машинами, і чи зможе Україна зберегти спроможності у сфері авіаційного забезпечення. Якщо це питання залишиться без належної уваги, країна ризикує втратити критично важливу ланку своєї оборонної інфраструктури.

Військово-політичний експерт групи "Інформаційний спротив", Олександр Коваленко, підкреслив, що ініціатива Defence City знаходиться на своєму початковому етапі і є лише першим кроком, якого Україна чекала протягом багатьох років.

Ми очікували на ці законопроєкти протягом тривалого часу. Вони були б актуальними ще у 2022 році, а насправді – навіть раніше.

Коваленко акцентував увагу на тому, що наявність законодавчої основи є безсумнівно позитивним моментом, оскільки вона охоплює ключові аспекти. Проте він також вказав на ряд питань, які вимагають додаткового вдосконалення та узгодження.

Коли нарешті з'являється законопроєкт, він, безумовно, містить правильні ідеї. Однак, з'являються й запитання: як налагодити ефективну взаємодію та забезпечити функціональність механізмів. Один із наступних етапів цілком може стосуватися авіаційної індустрії. Наприклад, у ДП "Антонов" триває виробництво, існує співпраця з оборонним сектором. Проте залишаються серйозні проблеми — складно виробляти й обслуговувати техніку на підприємствах. І таких викликів буде ще чимало.

У новій версії законопроєктів, що стосуються Defence City, існує ризик залишити всю авіабудівну галузь без державної підтримки. Як зазначає Аерокосмічна асоціація України, актуальні критерії фактично усувають з підтримки підприємства, такі як "Антонов" і "Мотор Січ", оскільки вони не спеціалізуються виключно на оборонних виробництвах. Водночас ці компанії займаються широким спектром діяльності, включаючи наукові дослідження, інженерні рішення, виготовлення компонентів та обслуговування цивільної авіаційної техніки. Асоціація закликає переглянути підхід до формування списку резидентів Defence City, зокрема пропонує враховувати діючий урядовий реєстр суб'єктів авіабудування, які вже пройшли ретельну перевірку та мають підтверджений професійний і виробничий потенціал.

Читайте також