Політичні новини України та світу

Лідер Помаранчевої революції: як за два десятиліття трансформувався Віктор Ющенко (фото)

Колишній президент і надалі виходить на публіку.

У День гідності та свободи, який відзначають в Україні традиційно 21 листопада, згадують події Помаранчевої революції. Цього року виповнюється 20-та річниця першої масштабної акції протесту в Україні від початку незалежності.

"Телеграф" нагадає про події Помаранчевої революції та представить, яким був Віктор Ющенко в той час.

У 2004 році в Україні розпочалися вибори президента. Головними кандидатами на посаду президента були самовисуванець, опозиційний лідер Віктор Ющенко, а також Віктор Янукович, який на той момент обіймав посаду прем'єр-міністра і представляв Партію регіонів.

Під час президентської кампанії проти Ющенка використовувати брудні технологічні політтехнологічні методи, перекручуючи факти з його біографії. Були й маніпуляції на тему російської мови. Але найбільш скандальною стала спроба отруїти кандидата. Це сталося на вечері Ющенка із тодішнім головою СБУ Ігорем Смешком.

Під час отруєння було застосовано небезпечну речовину – діоксин. Внаслідок цього, політик ледь не загинув у клініці Австрії. Його обличчя зазнало значних змін, ставши схожим на хлоракне. Цей інцидент залишився нерозкритим для правоохоронних органів. У Великій Британії навіть було створено фільм про отруєння політика під назвою "Ющенко: недосконале вбивство".

Отже, в ході першого туру президентських виборів перше місце зайняв Ющенко, тоді як у другому турі перемогу здобув Янукович. Проте, під час голосування були зафіксовані численні порушення, які відзначили міжнародні спостерігачі.

Отже, опозиція закликала всіх, хто не погоджується, приєднатися до акції протесту. У центрі Києва почали збиратися мітингувальники. Вони вимагали визнати результати виборів недійсними та організувати нове голосування. Лідером цього руху став Віктор Ющенко, який на той момент був опозиціонером, а ці події пізніше стали відомі як Помаранчева революція.

Ющенку вдалося виграти позов: Верховний Суд України визнав недійсними результати виборів другого туру. Тож відбулося повторне голосування: Ющенко набрав 51,99 % голосів виборців, а Янукович - 44,19 %.

Отже, Ющенко увійшов в історію як четвертий президент України. Серед його основних здобутків виділяється відновлення історичної пам'яті. Він ініціював реставрацію важливих пам'яток, що мають зв'язок з козацькою спадщиною. Крім того, за час його presidency, Голодомор 1932-1933 років був офіційно визнаний геноцидом українського народу.

Ющенко проводив переговори стосовно Угоди про асоціацію з Європейським Союзом і прагнув отримати План дій для набуття членства в НАТО. Крім того, він намагався здобути Томос про автокефалію для української церкви, але цьому перешкодив патріарх Росії Олексій.

В даний час Віктор Ющенко активно займається громадською та культурною діяльністю. Він проводить лекції, бере участь у обговореннях і працює над розвитком кількох музеїв. Екс-президент живе у Київській області, де володіє триповерховим будинком, пасікою, мінімузеєм та фермерським господарством.

У 2023 році колишній президент долучався до створення тризуба для монумента "Батьківщина-мати". Він брав участь у створенні макета. Також політик активно коментує події, які відбуваються в Україні, у своєму фейсбуці.

Раніше "Телеграф" повідомляв про вигляд могили видатного українського автора Івана Франка. Цей пам'ятник знаходиться на Личаківському кладовищі у Львові.

Читайте також